Կառավարությունն ընդունել է որոշում, որով ճշգրտվել են հղիության արհեստական ընդհատման իրականացման պայմանները։ Համաձայն նոր կարգավորման՝ մինչև 8 շաբաթական հղիության դեպքում դեղորայքային ընդհատումը կարող է իրականացվել նաև արտահիվանդանոցային պայմաններում։
Օրենսդրական փոփոխությամբ «անչափահաս» տերմինը փոխարինվել է «մինչև 16 տարեկան» ձևակերպմամբ, ինչի արդյունքում ծնողի կամ օրինական ներկայացուցչի գրավոր համաձայնությունը պարտադիր կլինի միայն 16 տարին չլրացած անձանց համար, հայտնում է Auroranews.am-ը։
Բացի այդ, սոցիալական պատճառներով հղիության դադարեցման համար սահմանվել է գրավոր դիմում ներկայացնելու պահանջ։
Նոր որոշմամբ ամրագրվել է 16 տարին լրացած դեռահաս աղջիկների իրավունքները՝ թույլատրելով նրանց ինքնուրույն որոշում կայացնել հղիության արհեստական ընդհատման վերաբերյալ։ Միաժամանակ, եթե մինչև 16 տարեկան անձի ծնողը կամ օրինական ներկայացուցիչը բացակայում է, ապա հնարավորություն է տրվում ներգրավել նրա կողմից լիազորած կոնտակտային անձին, հաշվի առնելով երեխայի կարծիքը։
Վերացվել են բժշկական միջամտության որոշ դեպքերում նախատեսված համաձայնության ձևերը՝ կրճատելով ավելորդ ընթացակարգերը։
Բացի այդ, բժշկական ցուցումներով հղիության ընդհատման ենթակետերում ավելացվել է «չզարգացող հղիություն» ախտորոշումը, որն իր բովանդակությամբ համարժեք է «մահացած պտուղ» եզրույթին։ Նախկինում այս ձևակերպման բացակայությունը կարող էր թյուրըմբռնում առաջացնել։
Առաջարկվել է կնոջ կողմից ներկայացվող դիմումը ներբեռնել էլեկտրոնային առողջապահական համակարգում՝ գործընթացն առավել հստակ և կանոնակարգված դարձնելու նպատակով։

Кабинет министров Армении утвердил решение, которое уточняет условия проведения искусственного прерывания беременности. Согласно новым правилам, медикаментозный аборт на сроке до восьми недель теперь может проводиться вне больницы.
Законодательной поправкой термин «несовершеннолетний» заменен на «моложе 16 лет», что означает, что письменное согласие родителей или законного представителя потребуется только для лиц, не достигших 16 лет, сообщает Auroranews.am.
Кроме того, теперь для прерывания беременности по социальным причинам требуется письменное заявление.
Новое решение закрепляет права девушек, достигших 16 лет, позволяя им самостоятельно принимать решения об аборте. В случае отсутствия родителя или законного представителя у девушки младше 16 лет, допускается участие уполномоченного контактного лица с учетом мнения ребенка.
Упразднены некоторые формы согласия на медицинское вмешательство, что сокращает лишние бюрократические процедуры.
Также в перечень медицинских показаний к прерыванию беременности добавлен диагноз «неразвивающаяся беременность», который соответствует термину «мертвый плод». Ранее отсутствие этого определения могло вызывать недоразумения.
Предложено загружать заявления женщин на аборт в электронную систему здравоохранения, чтобы сделать процесс более прозрачным и регулируемым.