Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանը մասնակցել է ՄԱԿ Կանանց կարգավիճակի հարցերով հանձնաժողովի 69-րդ նստաշրջանի շրջանակում կազմակերպված «Կանանց հզորացումը Ռիոյի կոնվենցիաների միջոցով. գենդերային հեռանկարներ՝ կլիմայի փոփոխության, կենսաբազմազանության կորստի և անապատացման հարցում» թեմայով քննարկմանը։ Այն նախաձեռնվել է Հայաստանի, Բրազիլիայի և Մոնղոլիայի մշտական ներկայացուցչությունների կողմից՝ ՄԱԶԾ-ի և ՄԱԿ Կանանց աջակցությամբ։
Քննարկման ժամանակ նախարարը խոսել է համատեղ ջանքերի կարևորության մասին՝ կլիմայի փոփոխության, կենսաբազմազանության կորստի և անապատացման հետևանքով առաջացած մարտահրավերների հասցեագրման տեսանկյունից։ Նա ընդգծել է, որ կանայք հաճախ առավել խոցելի են շրջակա միջավայրի փոփոխություններից՝ ընդգծելով ժամանակին և նպատակային քայլերի անհրաժեշտությունը։
Իր խոսքում Նարեկ Մկրտչյանը վերահաստատել է Հայաստանի հանձնառությունը՝ խթանելու կանանց դերն ու ներգրավվածությունը կենսաբազմազանության պահպանման և որոշումների կայացման գործընթացներում։ Այս համատեքստում նա անդրադարձել է COP16-ի ունեցած նշանակությանը։
«Անհրաժեշտ է որդեգրել ներառական և ճկուն մոտեցում՝ սահմանված նպատակների իրագործման ուղղությամբ, որոնք կլինեն նաև COP17-ում Հայաստանի նախագահության հիմքում: Այն նախատեսվում է անցկացնել՝ ապահովելով բոլոր շահագրգիռ կողմերի՝ ներառյալ կառավարությունների, քաղաքացիական հասարակության, ոչ կառավարական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների մասնակցությունը և լսել յուրաքանչյուրի դիրքորոշումն ու մոտեցումը»,- ասել է Նարեկ Մկրտչյանը։
Ելույթի ավարտին նախարարը խոսել է COP17-ի դերի մասին Գենդերային գործողությունների ծրագրի վերանայման շրջանակում՝ նշելով, որ այս գործընթացը հնարավորություն կստեղծի ամբողջական գնահատելու ոլորտի իրավիճակը և առաջարկելու արդյունավետ լուծումներ։

Министр труда и социальных вопросов Армении Нарек Мкртчян принял участие в дискуссии на тему «Расширение прав и возможностей женщин через Рио-конвенции: гендерные перспективы в вопросах изменения климата, утраты биоразнообразия и опустынивания» в рамках 69-й сессии Комиссии ООН по положению женщин. Мероприятие было организовано постоянными представительствами Армении, Бразилии и Монголии при поддержке ПРООН и «ООН-Женщины».
В ходе обсуждения Мкртчян подчеркнул важность совместных усилий для решения проблем, связанных с изменением климата, утратой биоразнообразия и опустыниванием. Он отметил, что женщины зачастую более уязвимы перед экологическими изменениями, и призвал к своевременным и целенаправленным мерам.
Министр подтвердил приверженность Армении укреплению роли женщин и их вовлеченности в сохранение биоразнообразия и процессы принятия решений. В этом контексте он отметил значение COP16.
«Необходимо принять инклюзивный и гибкий подход к достижению поставленных целей, который также станет основой председательства Армении на COP17. Планируется обеспечить участие всех заинтересованных сторон, включая правительства, гражданское общество и неправительственные организации, а также учесть различные точки зрения», — заявил он.
В завершение выступления Мкртчян затронул роль COP17 в пересмотре Гендерного плана действий, отметив, что этот процесс позволит провести всестороннюю оценку ситуации в сфере и предложить эффективные решения.