Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանը մասնակցել է ՄԱԿ Կանանց կարգավիճակի հարցերով հանձնաժողովի 69-րդ նստաշրջանի շրջանակում կազմակերպված «Կանանց հզորացումը Ռիոյի կոնվենցիաների միջոցով. գենդերային հեռանկարներ՝ կլիմայի փոփոխության, կենսաբազմազանության կորստի և անապատացման հարցում» թեմայով քննարկմանը։ Այն նախաձեռնվել է Հայաստանի, Բրազիլիայի և Մոնղոլիայի մշտական ներկայացուցչությունների կողմից՝ ՄԱԶԾ-ի և ՄԱԿ Կանանց աջակցությամբ։
Քննարկման ժամանակ նախարարը խոսել է համատեղ ջանքերի կարևորության մասին՝ կլիմայի փոփոխության, կենսաբազմազանության կորստի և անապատացման հետևանքով առաջացած մարտահրավերների հասցեագրման տեսանկյունից։ Նա ընդգծել է, որ կանայք հաճախ առավել խոցելի են շրջակա միջավայրի փոփոխություններից՝ ընդգծելով ժամանակին և նպատակային քայլերի անհրաժեշտությունը։
Իր խոսքում Նարեկ Մկրտչյանը վերահաստատել է Հայաստանի հանձնառությունը՝ խթանելու կանանց դերն ու ներգրավվածությունը կենսաբազմազանության պահպանման և որոշումների կայացման գործընթացներում։ Այս համատեքստում նա անդրադարձել է COP16-ի ունեցած նշանակությանը։
«Անհրաժեշտ է որդեգրել ներառական և ճկուն մոտեցում՝ սահմանված նպատակների իրագործման ուղղությամբ, որոնք կլինեն նաև COP17-ում Հայաստանի նախագահության հիմքում: Այն նախատեսվում է անցկացնել՝ ապահովելով բոլոր շահագրգիռ կողմերի՝ ներառյալ կառավարությունների, քաղաքացիական հասարակության, ոչ կառավարական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների մասնակցությունը և լսել յուրաքանչյուրի դիրքորոշումն ու մոտեցումը»,- ասել է Նարեկ Մկրտչյանը։
Ելույթի ավարտին նախարարը խոսել է COP17-ի դերի մասին Գենդերային գործողությունների ծրագրի վերանայման շրջանակում՝ նշելով, որ այս գործընթացը հնարավորություն կստեղծի ամբողջական գնահատելու ոլորտի իրավիճակը և առաջարկելու արդյունավետ լուծումներ։

Armenia’s Minister of Labor and Social Affairs, Narek Mkrtchyan, participated in a discussion titled "Empowering Women through the Rio Conventions: Gender Perspectives on Climate Change, Biodiversity Loss, and Desertification" at the 69th session of the UN Commission on the Status of Women. The event was initiated by the permanent missions of Armenia, Brazil, and Mongolia, with support from UNDP and UN Women.
During the discussion, Mkrtchyan emphasized the importance of joint efforts in addressing challenges related to climate change, biodiversity loss, and desertification. He highlighted that women are often more vulnerable to environmental changes, stressing the need for timely and targeted actions.
Mkrtchyan reaffirmed Armenia's commitment to promoting women's role and engagement in biodiversity conservation and decision-making processes. In this context, he referred to the significance of COP16.
"It is essential to adopt an inclusive and flexible approach to achieving set goals, which will also serve as the foundation for Armenia’s presidency at COP17. The event will ensure the participation of all stakeholders, including governments, civil society, and non-governmental organizations, while taking into account diverse perspectives," he stated.
Concluding his speech, Mkrtchyan discussed the role of COP17 in reviewing the Gender Action Plan, noting that this process will provide an opportunity to comprehensively assess the current state of the field and propose effective solutions.