Արցախի նախկին ՄԻՊ, նախկին պետնախարար Արտակ Բեգլարյանը լրագրողների հետ զրույցում ասել է, որ Ռուբեն Վարդանյանի դեմ ցուցմունք տված հայազգի անձինք հոգեկան խնդիրներ ունեն, իսկ մեկը նաև՝ կախվածություն ալկոհոլից։
Բեգլարյանը նշել է, որ նրանք այն մարդիկ չեն, ովքեր կարող էին ինքնուրույն որոշումներ կայացնել և արտաքին ազդեցության չենթարկվել, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Նա հավելել է, որ մեծ հավանականությամբ ադրբեջանական կողմն այս մարդկանց կամ հարկադրել է, կամ շահագրգռել է նման ցուցմունքներ տալ։
«Տեղյակ եմ, որ նրանցից մեկն ալկոհոլիկ է։ Նաև՝ հոգեկան կայունության խնդիր ունեն։ Դա գիտեն բոլոր արցախցիները, որոնք ճանաչում են այդ անձանց։ Նաև այդ հանգամանքները հաշվի առնելով՝ կարող ենք միանշանակ ասել, որ գտնվել են ադրբեջանական ծառայությունների ազդեցության ներքո»,- նշել է Բեգլարյանը։
Ռուբեն Վարդանյանն իր վերջին ուղերձում նշել է, որ շատ է խղճացել այն 2 հայազգի անձանց, որոնք իր դեմ ցուցմունք են տվել։
«Այս վերջին դատական նիստը վառ օրինակ էր այն բանի, թե ինչ տեղի կունենար, եթե արցախցիները մնային իրենց տանը և ինչ գին կվճարեին դրա համար: Այդ նիստում Ստեփանակերտում ապրող երկու արցախահայ իմ դեմ ցուցմունք տվեցին՝ այդ թվում պնդելով տարբեր անհավանական բաներ: Ընդ որում, նրանք կյանքում ինձ չեն էլ տեսել, բացի այդ, նրանք իրենք էին գտնվում սարսափելի վիճակում, բայց այդուհանդերձ, հանդես եկան դատարանում, և ես նրանց շատ խղճացի»,–ասել է նա։

13 Март 2025 - 15:08 AMT
Артак Бегларян, бывший омбудсмен и государственный министр Арцаха, в беседе с журналистами заявил, что армяне, давшие показания против Рубена Варданяна, имеют психические расстройства, причем один из них также страдает алкогольной зависимостью.
Бегларян отметил, что эти люди не способны принимать самостоятельные решения без внешнего влияния, сообщает «Pastinfo».
Он добавил, что весьма вероятно, что азербайджанская сторона либо принудила, либо стимулировала этих людей дать такие показания.
«Я знаю, что один из них алкоголик. У них также есть проблемы с психической стабильностью. Все жители Арцаха, которые знают этих людей, осведомлены об этом. Учитывая эти обстоятельства, мы можем однозначно сказать, что они находились под влиянием азербайджанских служб», — заявил Бегларян.
В своем недавнем обращении Рубен Варданян упомянул, что ему было очень жаль двух армян, которые дали показания против него.
«Это недавнее судебное заседание было ярким примером того, что могло бы произойти, если бы жители Арцаха остались в своих домах, и какую цену они бы за это заплатили. Во время этого заседания двое армян, проживающих в Степанакерте, дали показания против меня, в том числе утверждая различные невероятные вещи. Более того, они никогда не видели меня в своей жизни; кроме того, они сами находились в ужасном состоянии, но все же явились в суд, и мне было их очень жаль», — сказал он.