Արցախի նախկին ՄԻՊ, նախկին պետնախարար Արտակ Բեգլարյանը լրագրողների հետ զրույցում ասել է, որ Ռուբեն Վարդանյանի դեմ ցուցմունք տված հայազգի անձինք հոգեկան խնդիրներ ունեն, իսկ մեկը նաև՝ կախվածություն ալկոհոլից։
Բեգլարյանը նշել է, որ նրանք այն մարդիկ չեն, ովքեր կարող էին ինքնուրույն որոշումներ կայացնել և արտաքին ազդեցության չենթարկվել, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Նա հավելել է, որ մեծ հավանականությամբ ադրբեջանական կողմն այս մարդկանց կամ հարկադրել է, կամ շահագրգռել է նման ցուցմունքներ տալ։
«Տեղյակ եմ, որ նրանցից մեկն ալկոհոլիկ է։ Նաև՝ հոգեկան կայունության խնդիր ունեն։ Դա գիտեն բոլոր արցախցիները, որոնք ճանաչում են այդ անձանց։ Նաև այդ հանգամանքները հաշվի առնելով՝ կարող ենք միանշանակ ասել, որ գտնվել են ադրբեջանական ծառայությունների ազդեցության ներքո»,- նշել է Բեգլարյանը։
Ռուբեն Վարդանյանն իր վերջին ուղերձում նշել է, որ շատ է խղճացել այն 2 հայազգի անձանց, որոնք իր դեմ ցուցմունք են տվել։
«Այս վերջին դատական նիստը վառ օրինակ էր այն բանի, թե ինչ տեղի կունենար, եթե արցախցիները մնային իրենց տանը և ինչ գին կվճարեին դրա համար: Այդ նիստում Ստեփանակերտում ապրող երկու արցախահայ իմ դեմ ցուցմունք տվեցին՝ այդ թվում պնդելով տարբեր անհավանական բաներ: Ընդ որում, նրանք կյանքում ինձ չեն էլ տեսել, բացի այդ, նրանք իրենք էին գտնվում սարսափելի վիճակում, բայց այդուհանդերձ, հանդես եկան դատարանում, և ես նրանց շատ խղճացի»,–ասել է նա։

Artak Beglaryan, former Human Rights Defender and State Minister of Artsakh, stated in a conversation with journalists that the Armenians who testified against Ruben Vardanyan have mental health issues, with one also suffering from alcohol dependence.
Beglaryan noted that these individuals are not capable of making independent decisions without external influence, reports Pastinfo.
He added that it is highly probable that the Azerbaijani side either coerced or incentivized these individuals to provide such testimonies.
"I am aware that one of them is an alcoholic. They also have issues with mental stability. All Artsakh residents who know these individuals are aware of this. Considering these circumstances, we can unequivocally say that they were under the influence of Azerbaijani services," Beglaryan stated.
In his recent address, Ruben Vardanyan mentioned that he felt deep pity for the two Armenians who testified against him.
"This recent court session was a vivid example of what would have happened if the people of Artsakh had stayed in their homes and the price they would have paid for it. During that session, two Armenians living in Stepanakert testified against me, including asserting various unbelievable things. Moreover, they have never even seen me in their lives; besides, they themselves were in a terrible state, yet they appeared in court, and I felt very sorry for them," he said.