Հայաստանի նախկին ՄԻՊ, «Թաթոյան հիմնադրամի» ղեկավար Արման Թաթոյանը հայտնել է, որ նախօրեին միջազգային կազմակերպություններին և պաշտոնատար անձանց ներկայացվել են նոր զեկույցներ՝ Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող հայ պատանդների և ռազմագերիների անհապաղ ազատման ու հայրենադարձման անհրաժեշտության վերաբերյալ։ Նա այդ մասին գրել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
«Նշել ենք նրանց նկատմամբ ադրբեջանական իշխանության կազմակերպած շինծու դատավարությունների, հայ գերիների նկատմամբ խոշտանգումների և անմարդկային վերաբերմունքի, ինչպես նաև այդ դատավարություններով Հայաստանի նկատմամբ ագրեսիայի հիմքերի ու թշնամանքի խորացման մասին»։
ՀՀ ԱԳՆ–ն հայտարարություն է տարածել՝ ընդգծելով, որ շարունակում է միջազգային գործընկերների ուշադրությունը հրավիրել Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների, պատանդների և այլ կալանավորված անձանց ազատ արձակման խնդրի, ինչպես նաև դատավարական կոպտագույն խախտումներով և խոշտանգման աղաղակող նշաններով նրանց մի մասի նկատմամբ ընթացող բեմականացված դատավարությունների վրա:

Former Armenian Human Rights Defender and head of the "Tatoyan Foundation" Arman Tatoyan stated that new reports had been submitted to international organizations and officials regarding the urgent need for the release and repatriation of Armenian hostages and prisoners of war held illegally in Azerbaijan. He shared this information on his Facebook page.
"We have highlighted the fabricated trials orchestrated by Azerbaijani authorities, the torture and inhumane treatment of Armenian captives, as well as the role of these trials in deepening hostility and aggression against Armenia."
The Armenian Foreign Ministry has issued a statement emphasizing that it continues to draw international attention to the detention of Armenian prisoners of war, hostages, and other detainees in Azerbaijan. The ministry also condemned the staged trials, which include blatant procedural violations and clear signs of torture.