Հայաստանի նախկին ՄԻՊ, «Թաթոյան հիմնադրամի» ղեկավար Արման Թաթոյանը հայտնել է, որ նախօրեին միջազգային կազմակերպություններին և պաշտոնատար անձանց ներկայացվել են նոր զեկույցներ՝ Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող հայ պատանդների և ռազմագերիների անհապաղ ազատման ու հայրենադարձման անհրաժեշտության վերաբերյալ։ Նա այդ մասին գրել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
«Նշել ենք նրանց նկատմամբ ադրբեջանական իշխանության կազմակերպած շինծու դատավարությունների, հայ գերիների նկատմամբ խոշտանգումների և անմարդկային վերաբերմունքի, ինչպես նաև այդ դատավարություններով Հայաստանի նկատմամբ ագրեսիայի հիմքերի ու թշնամանքի խորացման մասին»։
ՀՀ ԱԳՆ–ն հայտարարություն է տարածել՝ ընդգծելով, որ շարունակում է միջազգային գործընկերների ուշադրությունը հրավիրել Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների, պատանդների և այլ կալանավորված անձանց ազատ արձակման խնդրի, ինչպես նաև դատավարական կոպտագույն խախտումներով և խոշտանգման աղաղակող նշաններով նրանց մի մասի նկատմամբ ընթացող բեմականացված դատավարությունների վրա:

13 Март 2025 - 15:10 AMT
Бывший омбудсмен Армении, руководитель фонда «Татоян» Арман Татоян сообщил, что международным организациям и официальным лицам были представлены новые доклады о необходимости немедленного освобождения и возвращения на родину незаконно удерживаемых в Азербайджане армянских заложников и военнопленных. Об этом он написал на своей странице в Facebook.
«Мы указали на сфабрикованные судебные процессы, организованные азербайджанскими властями, на пытки и бесчеловечное обращение с армянскими пленными, а также на использование этих процессов для углубления агрессии и вражды в отношении Армении».
Министерство иностранных дел Армении распространило заявление, подчеркнув, что продолжает привлекать внимание международных партнеров к проблеме содержания армянских военнопленных, заложников и других задержанных лиц в Азербайджане. В ведомстве также осудили инсценированные судебные процессы, сопровождающиеся грубыми нарушениями процедур и очевидными признаками пыток.