Գերմանիայի մայրաքաղաք Բեռլինում մարտի 14-ին նախատեսվում է բողոքի ակցիա Ադրբեջանի դեսպանատան մոտ։ Այդ մասին գրառում է կատարել գերմանացի պատմաբան Տեսսա Հոֆմանը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Ակցիայի շրջանակում ցուցարարները կպահանջեն ազատ արձակել Բաքվում պահվող հայ ռազմագերիներին։
Ադրբեջանական կողմը հաստատել է, որ իր մոտ գտնվում է 23 հայ գերիներ։
Ադրբեջանը ձերբակալել է և շինծու մեղադրանքներ է առաջադրել Լեռնային Ղարաբաղի նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանին, Բակո Սահակյանին, Արայիկ Հարությունյանին, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի Ազգային ժողովի նախկին նախագահ Դավիթ Իշխանյանին, նախկին արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանին, պաշտպանության նախկին նախարար Լևոն Մնացականյանին, նրա նախկին տեղակալ Դավիթ Մանուկյանին և նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանին։
Նրանցից բացի, անհիմն մեղադրանքներ են ներկայացվել նաև Վասիլի Բեգլարյանին, Էրիկ Ղազարյանին, Դավիթ Ալահվերդյանին, Գուրգեն Ստեփանյանին, Լևոն Բալայանին, Մադաթ Բաբայանին, Գարիկ Մարտիրոսյանին և Մելիքսեթ Փաշայանին։

13 Март 2025 - 15:12 AMT
В столице Германии Берлине 14 марта перед посольством Азербайджана запланирована акция протеста. Об этом сообщила немецкий историк и депутат Тесса Хофманн, передает «Арменпресс».
Участники акции потребуют освобождения армянских военнопленных, удерживаемых в Баку.
Азербайджан подтвердил, что в стране находятся 23 армянских пленных.
Баку арестовал и предъявил сфабрикованные обвинения бывшим лидерам Нагорного Карабаха, включая экс-президентов Аркадия Гукасяна, Бако Саакяна и Араика Арутюняна, а также бывшего председателя парламента Давида Ишханяна, экс-министра иностранных дел Давида Бабаяна, бывшего министра обороны Левона Мнацаканяна, его бывшего заместителя Давида Манукяна и бывшего государственного министра Рубена Варданяна.
Кроме того, безосновательные обвинения были выдвинуты против Василия Бегларяна, Эрика Казаряна, Давида Алавердяна, Гургена Степаняна, Левона Баляна, Мадата Бабаяна, Гарика Мартиросяна и Меликсета Пашасяна.