ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը թուրքական ԶԼՄ-ների հետ զրույցում, անդրադառնալով գերիների հարցին, հայտարարել է, որ ՀՀ կառավարությունն մտահոգված է այդ հարցով։ Նա նշել է, որ այդ դատավարությունները բեմականացված են։
«Մեր գնահատմամբ՝ դրանք բեմականացված դատավարություններ են, որտեղ կիրառվում են արգելված միջոցներ, խոշտանգումներ, մեր ունեցած տվյալներով՝ այլ արգելված միջոցներ և այլն»,–ասել է նա։
Նա նշել է, որ եռակողմ հայտարարության մեջ, որի վրա շարուն հղում է անում ադրբեջանական կողմը «միջանցքի» մասին խոսելիս, նշվում է ռազմագերիների, պատանդների, այլ պահվող անձանց փոխանակման և վերադարձի մասին, բայց մինչև հիմա այդ խնդիրը լուծված չէ:
«Եռակողմ հայտարարության մեջ գրված է Լեռնային Ղարաբաղ, Ադրբեջանը շարունակաբար պնդում է, որ Լեռնային Ղարաբաղ չկա: Եռակողմ հայտարարության մեջ խոսվում է փախստականների վերադարձի մասին Լեռնային Ղարաբաղ և հարակից շրջաններ, բայց եռակողմ հայտարարությունից հետո, ընդհակառակը՝ փախստականների թիվը մեծացել է, և տեղի է ունեցել բռնի տեղահանում և այլն: Ես նկատի ունեմ, դա լավ մոտեցում չէ՝ եռակողմ հայտարարության դրույթներին վերաբերվել հատվածական. տեղ-տեղ ասել՝ այն այլևս ուժ չունի, ուրիշ տեղերում ասել՝ այն ուժ ունի, ընդ որում՝ վերագրելով նրան դրույթներ, որոնք իրականում գոյություն չունեն: Ի վերջո, դա հրապարակային փաստաթուղթ է»,- ասել է վարչապետը»,–ասել է վարչապետը։
Նա նաև խոսել է գերիներին վերադարձնելու ՀՀ կառավարության ջանքերի մասին։
«Քանի դեռ այդ խնդիրը լուծված չէ, ցանկացած ոք կարող է պնդում անել, որ ուրեմն Կառավարությունն անհրաժեշտ ջանքեր չի գործադրում, բայց մինչև 2023 թվականի դեկտեմբերին մեր գերեվարված հայրենակիցների վերադարձի մասին պաշտոնական լրատվությունը, մինչև այդ վերջին վայրկյանը հնչում էին շատ խիստ քննադատություններ, և որ Կառավարությունը ոչինչ չի անում։ Իսկ Կառավարությունն անում էր, և դա իմացվեց ընդամենն այդ հայտարարություններից որոշ ժամանակ անց, և դա ակնհայտ դարձավ»,–ասել է Փաշինյանը։
Եվրախորհրդարանը բանաձև է ընդունել, որով պահանջում է Ադրբեջանից անհապաղ ազատ արձակել հայ ռազմագերիներին և այլ կալանավորված անձանց։

Премьер-министр Армении Никол Пашинян в интервью турецким СМИ затронул вопрос пленных, подчеркнув обеспокоенность армянского правительства. Он заявил, что эти судебные процессы являются постановочными.
«По нашим оценкам, это инсценированные судебные процессы, в которых применяются запрещенные методы, включая пытки. Согласно нашим данным, используются и другие незаконные методы», — сказал он.
Пашинян отметил, что в трехстороннем заявлении, на которое азербайджанская сторона продолжает ссылаться, говоря о так называемом «коридоре», четко указано о обмене и возвращении военнопленных, заложников и других удерживаемых лиц. Однако этот вопрос до сих пор не решен.
«В трехстороннем заявлении упоминается Нагорный Карабах, но Азербайджан утверждает, что Нагорного Карабаха больше не существует. Также в документе говорится о возвращении беженцев в Нагорный Карабах и прилегающие районы, однако после подписания соглашения число беженцев только увеличилось в результате насильственного выселения. Это неправильный подход — трактовать положения соглашения выборочно, где-то заявлять, что оно утратило силу, а в других случаях настаивать на его действии, приписывая ему несуществующие положения. В конце концов, это публичный документ», — заявил премьер-министр.
Он также рассказал о предпринимаемых правительством Армении мерах по возвращению пленных.
«Пока этот вопрос не решен, любой может утверждать, что правительство не предпринимает достаточных усилий. Однако до декабря 2023 года, когда наши плененные соотечественники наконец вернулись, звучала жесткая критика о бездействии властей. Но на самом деле работа велась, и это стало очевидно лишь после официальных заявлений», — сказал Пашинян.
Европейский парламент принял резолюцию с требованием к Азербайджану немедленно освободить армянских военнопленных и других заключенных.