Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն ասել է, թե չի վստահում ՀՀ ղեկավարության խոսքերին, և կրկին խոսել ՀՀ Սահմանադրությունը փոխելու և ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը լուծարելու անհրաժեշտության մասին։
Ալիևի այդ խոսքերը հրապարակվել են նույն օրը, երբ իր ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովը հայտարարեց, որ հայկական կողմը համաձայնել է խաղաղության պայմանագրի վերջին 2 չհամաձայնեցված կետի վերաբերյալ ադրբեջանական առաջարկներին և որ բանակցություններն ավարտված են։
«Մեզ փաստաթղթեր են պետք, մեզ թղթեր են պետք։ Մեզ պետք է, որ նրանց սահմանադրությունում այլևս չլինեն որևէ տարածքային պահանջներ Ադրբեջանի հանդեպ», – հայտարարել է Ալիևը, գրում է Moscow-Baku.ru-ն։
Ալիևի խոսքով, Հայաստանի սահմանադրության մեջ դեռ կան ձևակերպումներ, որոնք կարող են հուշել տարածքային հավակնությունների մասին։
«Մեզ պետք է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը լուծարվի։ Սա մեր ուղերձն է Հայաստանին, և մենք հայտարարում ենք, որ Մինսկի խմբի պահպանումը որևէ տրամաբանություն չունի։ Այն ստեղծվել էր Ղարաբաղյան հարցի լուծման համար։ Այսօր այդ հարցը լուծված է։ Հայաստանը ճանաչում է Ղարաբաղը որպես Ադրբեջանի մաս։ Ինչո՞ւ չմիանալ մեզ և չներկայացնել համատեղ հայտարարություն ԵԱՀԿ-ին կազմակերպության լուծարման վերաբերյալ։ Նրանք չեն ցանկանում», – նշել է նա։
Ադրբեջանի նախագահն ասել է, որ Հայաստանը ձգտում է պահել իր ազդեցությունը տարածաշրջանի իրավիճակի վրա։
Ալիևը նաև անդրադարձել է Հայաստանի ռազմական հզորացմանն ուղղված ջանքերին։
«Իսկ այն, որ նրանք ավելացնում են իրենց ռազմական ներուժը, ի՞նչ է վկայում։ Դա ցույց է տալիս, որ նրանք պատրաստվում են նոր պատերազմի։ Եվ ովքե՞ր են նրանց կրկին դրդում պատերազմի։ Ֆրանսիան և նրա նախագահը։ Մահացու զենքերը, որոնք նրանք մատակարարում են Հայաստանին, ուղղված են մեր դեմ։ Այսպես կոչված Եվրոպական դիտորդական առաքելությունը, որը փաստորեն Եվրամիության հետախուզական առաքելություն է, օր ու գիշեր կանգնած են մեր սահմաններին՝ որպես լրտեսներ որոնելով հարմար ճանապարհներ, որպեսզի ներթափանցեն մեր մոտ», – նշել է նա։
Ալիևը նաև մեղադրել է Եվրոպական խաղաղության հիմնադրամին Հայաստանի ռազմականացմանն աջակցելու մեջ։
«Այո, նրանք ասում են, որ այդ գումարները տրամադրում են ոչ մահացու ռազմական օբյեկտների համար։ Բայց, նախ, ո՞վ կարող է դա ստուգել։ Իսկ երկրորդ՝ դուք նրանց տալիս եք 10 միլիոն և նախատեսում եք տալ ևս տասը, ինչը փաստացի Հայաստանին թույլ է տալիս տնտեսել գումար զենք գնելու համար։ Ի դեպ, մահացու զենքի մատակարարումները միայն Ֆրանսիայից չեն։ Հարց․ ինչո՞ւ են նրանք դա անում։ Ինչի՞ են պատրաստվում։ Եթե խաղաղություն են ցանկանում, ապա դրա անհրաժեշտությունը չկա։ Մենք բազմիցս բարձրացրել ենք այս հարցը Հայաստանի ներկայացուցիչների և նրանց նոր «տերերի»՝ Բրյուսելի հետ», – ասել է Ադրբեջանի նախագահը։

14 Март 2025 - 10:15 AMT
Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что не доверяет словам армянского руководства, и вновь подчеркнул необходимость внесения изменений в Конституцию Армении и роспуска Минской группы ОБСЕ.
Эти заявления Алиева были опубликованы в тот же день, когда его министр иностранных дел Джейхун Байрамов объявил, что армянская сторона приняла предложения Азербайджана по двум последним несогласованным пунктам мирного договора и что переговоры завершены.
"Нам нужны документы, нам нужны бумаги. Нам необходимо, чтобы в их конституции больше не было никаких территориальных претензий к Азербайджану," – заявил Алиев, сообщает Moscow-Baku.ru.
По словам Алиева, в Конституции Армении по-прежнему есть формулировки, которые могут указывать на территориальные амбиции.
"Нам нужно, чтобы Минская группа ОБСЕ была распущена. Это наше послание Армении, и мы заявляем, что сохранение Минской группы лишено всякого смысла. Она была создана для решения карабахского вопроса. Сегодня этот вопрос решен. Армения признает Карабах частью Азербайджана. Почему бы им не присоединиться к нам и не представить совместное заявление ОБСЕ о роспуске организации? Они этого не хотят," – отметил он.
Президент Азербайджана заявил, что Армения стремится сохранить влияние на ситуацию в регионе.
Алиев также затронул вопрос об укреплении военного потенциала Армении.
"А то, что они увеличивают свой военный потенциал – о чем это говорит? О том, что они готовятся к новой войне. И кто их снова подталкивает к войне? Франция и ее президент. Смертоносное оружие, которое они поставляют Армении, направлено против нас. Так называемая европейская мониторинговая миссия, которая на самом деле является разведывательной миссией ЕС, днем и ночью стоит у наших границ, пытаясь найти удобные пути для проникновения на нашу территорию," – заявил он.
Алиев также обвинил Европейский фонд мира в содействии милитаризации Армении.
"Да, они говорят, что эти деньги выделяются на немощное военное оборудование. Но, во-первых, кто может это проверить? А во-вторых, вы даете им десять миллионов и планируете дать еще десять, что фактически позволяет Армении экономить деньги на закупку оружия. Кстати, поставки смертоносного оружия идут не только из Франции. Вопрос: зачем они это делают? К чему готовятся? Если они хотят мира, в этом нет никакой необходимости. Мы неоднократно поднимали этот вопрос перед представителями Армении и их новыми 'хозяевами' в Брюсселе," – заявил президент Азербайджана.
МИД Армении подтвердил, что принял предложения Азербайджана по двум ранее несогласованным пунктам, заявив, что мирное соглашение готово к подписанию. Сообщается, что Армения готова начать консультации по срокам и месту его подписания.