Հանրային քննարկման է ներկայացվել օրենքների նախագծերի փաթեթ, որով նախատեսվում է տուգանել քաղաքացիներին՝ հասարակական տրանսպորտից առանց փոխադրավարձը վճարելու օգտվելու կամ արտոնություն ունեցող ուղևորի փոխարեն երթևեկելու համար, հայտնում է «Հետքը»։
Ըստ նախագծի՝ ներհամայնքային երթևեկության համար նախատեսված ավտոբուսներից, տրոլեյբուսներից կամ մետրոպոլիտենից առանց վճարելու օգտվելու դեպքում ուղևորը կկրի 15,000 դրամ տուգանք։ Իսկ եթե արտոնություն ունեցող անձի փոխարեն երթևեկի այլ անձ, ապա տուգանքի չափը կկազմի 18,000 դրամ։
Նախագծերի փաթեթը կազմել է Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմը, սակայն այն հանրային քննարկման է ներկայացրել Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունը։ Փոփոխություններ և լրացումներ նախատեսվում են «Ավտոմոբիլային տրանսպորտի մասին», «Տեղական տուրքերի և վճարների մասին» օրենքներում, ինչպես նաև Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում։
Նախագծով սահմանվում է, որ ուղևորները պարտավոր են տրանսպորտային միջոց նստելուց անմիջապես հետո, բայց ոչ ուշ քան մեկ րոպեի ընթացքում, հաստատել տեղական վճարի վճարված լինելը կամ արտոնյալ կարգով երթևեկելու իրավունքը՝ տրանսպորտային միջոցում տեղադրված համապատասխան սարքի միջոցով։ Վճարման հաստատման միջոցը ուղևորները պետք է պահպանեն մինչև ուղևորության ավարտը և, վերահսկողություն իրականացնող անձանց պահանջի դեպքում, ներկայացնեն ստուգման համար։ Այս կանոնների չկատարումը կարող է հանգեցնել վարչական պատասխանատվության։
Տեղական ինքնակառավարման մարմինները կարող են հաստատել միասնական վճարային համակարգ, որը կիրառելի կլինի տարբեր տրանսպորտային միջոցների համար։ Վճարների գանձումը կիրականացվի համայնքի միջոցով՝ օպերատորին պատկանող տրանսպորտային միջոցներում տեղադրված սարքերի կամ այլ վճարային միջոցների օգնությամբ։
Տեղական վճարի գանձման նկատմամբ վերահսկողություն կիրականացնեն համայնքի ղեկավարի կողմից լիազորված պաշտոնատար անձինք կամ 100% համայնքային մասնակցությամբ օպերատորի աշխատակիցները։ Նրանց հրահանգները պարտադիր կլինեն ուղևորների և վարորդների համար, այդ թվում՝ տրանսպորտային միջոցի շարժը կանգնեցնելու, դռները բաց կամ փակ պահելու վերաբերյալ։
Վերահսկողության արդյունավետությունն ապահովելու համար հնարավոր կլինի կիրառել տեխնիկական միջոցներ, այդ թվում՝ տեսանկարահանում, լուսանկարահանում և ձայնագրություն, որոնք կարող են օգտագործվել ենթադրյալ իրավախախտման դեպքերը պարզելու համար։
Վերահսկողություն իրականացնող անձինք, անհրաժեշտության դեպքում, կարող են դիմել ոստիկանության աջակցությանը՝ նույնականացման կամ տեղական վճարը չվճարած ուղևորի հետագա երթևեկությունը դադարեցնելու համար։
Նախագծի հեղինակների պնդմամբ՝ ավտոբուսների անվտանգության ապահովման նպատակով կարող է իրականացվել նաև տեսանկարահանում, որը կներառի ավտոբուսի սրահը, արտաքին հատվածը և կանգառասրահները։
Միջմարզային, ներմարզային և ներհամայնքային ավտոբուսային փոխադրումներ իրականացնող տրանսպորտային միջոցները պետք է լինեն 10 տարուց ոչ ավելի հնության, եթե Կառավարության որոշմամբ այլ ժամկետ չի սահմանվել։ Բացի այդ, դրանք պետք է համապատասխանեն անվտանգության, շրջակա միջավայրի պահպանության և տեխնիկական պահանջներին։
Վերջին շրջանում Երևանում շարունակվում են ընդդիմադիր ավագանու անդամների մասնակցությամբ բողոքի ակցիաները՝ տրանսպորտի գների բարձրացման դեմ։ Քաղաքացիների մի մասը հրաժարվում է վճարել կամ վճարում է 100 դրամ, ի նշան բողոքի։ Օրենքներում փոփոխություններ կատարելու նախաձեռնությունը, ըստ որոշ գնահատականների, նպատակ ունի կանխել նմանատիպ ակցիաները

На общественное обсуждение представлен пакет законопроектов, предусматривающий административную ответственность за безбилетный проезд в общественном транспорте, сообщает «Hetq».
Согласно проекту, пассажиры, пользующиеся автобусами, троллейбусами или метро без оплаты, будут оштрафованы на 15 000 драмов. Если же человек воспользуется льготой, предназначенной для другого пассажира, штраф составит 18 000 драмов.
Пакет разработан мэрией Еревана, но представлен на обсуждение Министерством территориального управления и инфраструктур. Поправки вносятся в законы «Об автомобильном транспорте», «О местных пошлинах и сборах», а также в Кодекс об административных правонарушениях Армении.
Согласно проекту, пассажиры обязаны подтвердить оплату проезда или право на льготу в течение одной минуты после посадки с помощью установленного в транспорте устройства. Подтверждение необходимо сохранять до конца поездки и предъявлять по требованию контролеров. Несоблюдение этих правил может повлечь административную ответственность.
Местные органы власти могут внедрить единую платежную систему, действующую на разных видах транспорта. Взимание платы за проезд будет осуществляться через установленные в транспорте устройства или иные платежные средства под контролем муниципалитета.
Контроль за оплатой проезда будут осуществлять уполномоченные должностные лица, назначенные главой общины, или сотрудники транспортных операторов, полностью принадлежащих муниципалитету. Их указания, включая остановку транспорта, открытие и закрытие дверей, будут обязательными для пассажиров и водителей.
Для повышения эффективности контроля могут использоваться технические средства, такие как видеозапись, фотосъемка и аудиофиксация, которые помогут выявлять нарушения. Контролеры, при необходимости, смогут обращаться за поддержкой в полицию для идентификации нарушителей или пресечения дальнейшей поездки без билета.
Проект также предусматривает установку видеонаблюдения в автобусах, охватывающего салон, внешний периметр и остановочные павильоны для обеспечения безопасности.
Общественный транспорт, осуществляющий межобластные, внутриобластные и внутригородские перевозки, должен быть не старше 10 лет, если иное не установлено правительственными решениями. Он также обязан соответствовать требованиям безопасности, экологии и техническим нормам.
В последние недели в Ереване продолжаются протесты оппозиционных членов городского совета против повышения тарифов на транспорт. Некоторые граждане отказываются платить или символически вносят только 100 драмов. Инициативу по изменению законодательства некоторые рассматривают как способ пресечения подобных акций.