Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի համաձայնեցված տեքստում բացակայում է որևէ դրույթ, որը կվերաբերվի փախստականների վերադարձին։ Այդ մասին Ազգային ժողովում հայտնել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը։
«Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի համաձայնեցված տեքստում չկա որևէ դրույթ այն մասին, որ մինչև Խորհրդային Միության փլուզումը երկու երկրների տարածքներում բնակեցված և այդ տարածքները լքած մարդիկ պետք է վերադառնան իրենց տներ կամ այն տարածքներ, որտեղ իրենց նախնիներն ապրել են»,- ընդգծել է ՀՀ ԱԳ նախարարը, հայտնում է Արմենպրեսը։
ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը վստահեցրել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի խաղաղության համաձայնագրի նախագծում սահմանադրությունների վերաբերյալ որևէ կարգավորում նախատեսված չէ։
«Լսեցինք ադրբեջանական կողմից մեկնաբանությունը Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության մասին: Այս մասին, իհարկե, բնականաբար համաձայնագրի համաձայնեցված տեքստում կրկին ոչինչ չկա: Ընդհանրապես, համաձայնագրի տեքստում որևէ միակողմանի կարգավորում չկա: Չկա նաև սահմանադրությունների մասին կարգավորում»,- նշել է Միրզոյանը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Նա ընդգծել է, որ հայկական կողմն էլ իր մտահոգություններն ունի Ադրբեջանի Սահմանադրության վերաբերյալ՝ նկատի ունենալով դրա մեջ առկա որոշ ձևակերպումներ, որոնք, ըստ Հայաստանի, կարող են ներառել տարածքային նկրտումներ։
«Բայց նաև հայտնի է, որ մենք կարծում ենք, որ համաձայնագրի տեքստում ունենք որոշակի դրույթներ, որոնք փարատում են: Եթե նույնիսկ տեսականորեն իսկապես սահմանադրություններում կարող են լինել այդպիսի պահանջներ, ապա մենք համաձայնագրի տեքստի ստորագրմամբ և վավերացմամբ մեկընդմիշտ այդ հարցերը կարող ենք համարել փակված»,- հավելել է Միրզոյանը։
Նրա խոսքով՝ համաձայնագրի վավերացումը պետք է անցնի Հայաստանի Սահմանադրական դատարանով։
Միջազգային մի շարք երկրներ արդեն ողջունել են այս պայմանավորվածությունը՝ հույս հայտնելով, որ պայմանագիրը կստորագրվի որքան հնարավոր է շուտ։

Armenia’s Foreign Minister Ararat Mirzoyan stated that the finalized text of the peace agreement between Armenia and Azerbaijan does not include any provision regarding the return of refugees.
“In the finalized text of the peace treaty with Azerbaijan, there is no provision stating that people who resided in either country before the collapse of the Soviet Union and later left these territories must return to their homes or ancestral lands,” he said.
Mirzoyan also confirmed that the agreement does not include any regulations concerning the countries’ constitutions.
“We have heard Azerbaijan’s comments regarding Armenia’s Constitution. Naturally, there is nothing about this in the finalized text of the agreement. In general, there is no unilateral provision in the agreement, nor any regulation related to constitutions,” he stated, according to Armenpress.
He further noted that Armenia also has concerns regarding Azerbaijan’s Constitution, particularly certain formulations that Armenia believes may suggest territorial ambitions.
“However, we also believe that the agreement contains provisions that alleviate such concerns. Even if, in theory, constitutional provisions might include such claims, by signing and ratifying this agreement, we can consider these issues permanently resolved,” Mirzoyan added.
According to him, the agreement’s ratification must be reviewed by Armenia’s Constitutional Court.
The Armenian Foreign Ministry announced that it has accepted Azerbaijan’s proposals on two previously unagreed articles, making the Peace Agreement ready for signing. Armenia is prepared to initiate consultations on the signing date and venue. Several international states have welcomed this development, expressing hope for a swift conclusion of the treaty.