Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը Ազգային ժողովում ասել է, որ գերիների ազատ արձակումը կարևոր է համապարփակ կարգավորման համար:
Նա հավելել է, որ թե՛ Ադրբեջանի, թե՛ միջազգային գործընկերների հետ շարունակական քննարկումներում մշտապես ուշադրության կենտրոնում են եղել այն հարցերը, որոնք դուրս են մնացել խաղաղության համաձայնագրի տեքստից կամ չեն տեղավորվում սահմանազատման ու ապաշրջափակման գործընթացներում, հայտնում է 1lurer.am-ը։
«Մենք, ինչպես նախկինում, այժմ ևս համարում ենք, որ հումանիտար հարցերի լուծումը և, իհարկե, առաջին հերթին, գերիների, պատանդառված և այլ պահվող անձանց ազատ արձակումը շատ կարևոր բաղադրիչ է համապարփակ կարգավորման համար»,- ընդգծել է Միրզոյանը։
Բաքվում շինծու գործերով դատավարություններ են ընթանում 23 հայ գերու նկատմամբ, այդ թվում Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարության։

Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan told the National Assembly that the release of captives is crucial for a comprehensive settlement.
He added that in ongoing discussions with both Azerbaijan and international partners, attention has consistently focused on issues that are either excluded from the peace agreement text or do not fit within the delimitation and unblocking processes.
"We, as before, now also consider that resolving humanitarian issues and, of course, primarily the release of captives, hostages, and other detained persons is a very important component for a comprehensive settlement," Mirzoyan emphasized.
Trials are underway in Baku against 23 Armenian captives, including members of the Artsakh military-political leadership.