Human Rights Watch-ը կոչ է արել Ադրբեջանի իշխանություններին «լայն համաներում կիրառել» Բաքվում կալանավորված Լեռնային Ղարաբաղի հայերի նկատմամբ, որոնք տարբեր ժամանակաշրջաններում ներգրավված են եղել 1990-ականների կամ 2020-ականների ռազմական գործողություններում կամ աջակցել են դրանց, հայտնում է «Ամերիկայի ձայնը»։
Կազմակերպության Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի գծով փոխտնօրեն Ռեյչել Դենբերը ընդգծել է, որ մտահոգություն կա, որ Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը չի ունենա արդար դատավարության հնարավորություն։
«Միջազգային մարդասիրական իրավունքին համապատասխան՝ մենք Ադրբեջանին կոչ ենք արել լայն համաներում կիրառել Ղարաբաղի հայերի նկատմամբ, ովքեր կալանավորվել են բացառապես ռազմական գործողություններին մասնակցելու կամ աջակցելու համար։ Ադրբեջանն ունի իր քրեական արդարադատության համակարգը քաղաքական հակառակորդների դեմ օգտագործելու պատմություն, ինչը մտահոգություն է առաջացնում, որ Վարդանյանը չի ունենա արդար դատավարության հնարավորություն»։
Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը, ով շինծու գործով ներկայումս պահվում է Բաքվի բանտում, ընտանիքի միջոցով աուդիոուղերձ է հղել՝ շեշտելով, որ իր կյանքում արել է այն, ինչ համարել է բարոյապես ճիշտ, և որ ամենադժվար պահերին էլ չի դավաճանել իր սկզբունքներին։ Նա 23 օր հացադուլի մեջ էր՝ որպես բողոքի նշան ընթացող դատական ֆարսի դեմ։

Human Rights Watch призвала власти Азербайджана применить широкую амнистию к армянам, задержанным в Баку, которые участвовали в военных действиях или поддерживали их в 1990-х или 2020-х годах.
Рейчел Денбер, заместитель директора Human Rights Watch по Европе и Центральной Азии, подчеркнула обеспокоенность по поводу возможного отсутствия справедливого судебного разбирательства для бывшего государственного министра Арцаха Рубена Варданяна. Она отметила, что Азербайджан имеет историю использования своей системы уголовного правосудия против политических оппонентов, что вызывает сомнения в отношении шансов Варданяна на справедливый суд.
Рубен Варданян, бывший государственный министр Арцаха, в настоящее время содержится в бакинской тюрьме по обвинениям, которые некоторые считают сфабрикованными. Недавно он отправил аудиосообщение через свою семью, подчеркнув, что всегда действовал в соответствии со своими моральными принципами и никогда не предавал их, даже в самые сложные времена. Варданян провел 23-дневную голодовку, протестуя против продолжающихся судебных процессов, которые он описал как фарс.