Հայաստանի հանրապետական կուսակցության գործադիր մարմինը հայտարարությամբ է հանդես եկել՝ անդրադառնալով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի տեքստի համաձայնեցմանը։
ՀՀԿ–ն հայտարարել է, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը չունի մանդատ և լեգիտիմություն հայ ժողովրդի անունից նման պայմանագրեր ստորագրելու:
«Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պայմանագրի շուրջ այսպես կոչված բանակցությունների ավարտի, իսկ իրականում՝ օրվա կառավարիչների կողմից միակողմանի հակապետական զիջողականության արդյունք կրկնակապիտուլյացիայի առնչությամբ Հայաստանի հանրապետական կուսակցությունը՝
- պահանջում է անհապաղ հրապարակել վերջնական տեքստը,
- հայտարարում է, որ Նիկոլ Փաշինյանը չունի մանդատ և լեգիտիմություն հայ ժողովրդի անունից նման պայմանագրեր ստորագրելու,
- արձանագրում է, որ ՀՀ քաղաքացիների համար անընդունելի է ուժի գործադրման բացահայտ սպառնալիքով բանակցությունների ցանկացած արդյունք, և այն չի կարող ապահովել արդար և երկարաժամկետ խաղաղություն տարածաշրջանում,
- անընդունելի է համարում առանց միջազգային միջնորդների և առանց անվտանգության միջազգային երաշխիքների փաստաթուղթը,
- անթույլատրելի է համարում ՀՀ գործող Սահմանադրության՝ արտաքին ճնշման տակ իրականացվող փոփոխությունը, որը հարցականի տակ է դնելու Հայաստանի երրորդ Հանրապետության պատմությունն ու գոյությունը,
- վերահաստատում է, որ միջազգային դատարաններում հայցերից հրաժարումը ադրբեջանական հերթական ուլտիմատումի հնազանդ կատարում է,
- ընդգծում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի լուծարման կենսական վտանգավորությունը,
- դատապարտում է Բաքվում հայերի նկատմամբ իրականացվող շինծու դատական գործընթացի վերաբերյալ Հայաստանի այսօրվա կառավարիչների կրավորական կեցվածքը և անգործությունը։
Հանրապետական կուսակցությունը նաև նշում է, որ այն պահին, երբ հայտարարվում է բանակցությունների ավարտի մասին, Ադրբեջանը շարունակում է պահանջել այսպես կոչված «միջանցքի» տրամադրում, ՀՀ ապառազմականացում և սպառնալիքներ հնչեցնել Հայաստանի պետականության դեմ։
Հայտարարության վերջում ընդգծվում է, որ «արտաքին որոշ ուժերի կամակատար Նիկոլ Փաշինյանի կառավարման յուրաքանչյուր օրը վտանգում է Հայաստանի պետականությունը և ինքնիշխանությունը»։

The executive body of the Republican Party of Armenia (RPA) has issued a statement regarding the agreement on the text of a peace treaty between Armenia and Azerbaijan.
The RPA stated that Prime Minister Nikol Pashinyan lacks the mandate and legitimacy to sign such agreements on behalf of the Armenian people.
"In light of the so-called completion of negotiations on a treaty between Armenia and Azerbaijan—which in reality is nothing but unilateral anti-state concessions by the current authorities leading to a second capitulation—the Republican Party of Armenia:
- Demands the immediate publication of the final text,
- Declares that Nikol Pashinyan has no mandate or legitimacy to sign such agreements on behalf of the Armenian people,
- Notes that any outcome of negotiations conducted under explicit threats of force is unacceptable to Armenian citizens and cannot ensure fair and lasting peace in the region,
- Considers it unacceptable to sign an agreement without international mediators and security guarantees,
- Deems any constitutional changes made under external pressure inadmissible, as they would undermine the history and very existence of Armenia’s Third Republic,
- Reaffirms that withdrawing legal claims in international courts is merely compliance with another Azerbaijani ultimatum,
- Stresses the grave risks posed by the dissolution of the OSCE Minsk Group,
- Condemns the passivity of Armenia’s current leadership regarding the fabricated trials against Armenians in Baku.
The RPA also notes that while the conclusion of negotiations is being announced, Azerbaijan continues to demand the so-called "corridor", push for Armenia’s demilitarization, and issue threats against Armenian statehood.
The statement concludes by emphasizing that "each day under the rule of Nikol Pashinyan, who serves external forces, endangers Armenia’s sovereignty and statehood."
The Armenian Foreign Ministry has stated that it has accepted Azerbaijan’s proposals on the two previously unresolved articles of the treaty and that the Peace Agreement is ready for signing. Armenia is now ready to begin consultations on the timeline and location of the signing.
The draft agreement consists of 17 articles, of which 15 had previously been agreed upon. The unresolved articles concerned the mutual renunciation of international legal claims and the deployment of foreign representatives on the Armenia-Azerbaijan border.