Եվրամիությունը ողջունել է Հայաստանի և Ադրբեջանի հայտարարությունները խաղաղության համաձայնագրի շուրջ բանակցությունների ավարտի մասին։ Այդ մասին ասվում է տարածված հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ վրամիությունը ողջունում է Հայաստանին, որը ճանապարհ է հարթել տեքստի վերջնականացման համար, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Եվրամիությունը ողջունում է Հայաստանի և Ադրբեջանի կողմից արված հայտարարությունները խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման համաձայնագրի նախագծի շուրջ բանակցությունների ավարտի վերաբերյալ։ Մենք ողջունում ենք երկու կողմերին վերջին մի քանի տարիներին այս ուղղությամբ կատարած հաստատակամ աշխատանքի համար ինչպես երկկողմ մակարդակում, այնպես էլ միջազգային հանրության ներգրավմամբ։ Եվրամիությունը ողջունում է Հայաստանին, որը ճանապարհ է հարթել տեքստի վերջնականացման համար։ Այս հայտարարությունները որոշիչ են տարածաշրջանում ամուր խաղաղության և կայունության ճանապարհին։ Կարևոր է այս իմպուլսը պահպանելը և գործընթացի սահուն ավարտն ապահովելը՝ երկու կողմից նույն հեռատես և փոխզիջումային մոտեցումների հիման վրա։ Եվրամիությունն ամբողջությամբ աջակցում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին և պատրաստ է հավելյալ աջակցություն տրամադրել, եթե կողմերը դրա համար դիմեն»,- ասված է հայտարարության մեջ։
Հայաստանը և Ադրբեջանը մարտի 13-ին հայտնել են, որ խաղաղության պայմանագրի նախագծի տեքստի շուրջ վերջնական համաձայնության են հասել։ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարել է, որ պատրաստ է Բաքվի հետ սկսել քննարկումներ պայմանագրի ստորագրման վայրի և ժամկետների վերաբերյալ։
Միջազգային հանրության բազմաթիվ ներկայացուցիչներ արդեն իրենց աջակցությունն են հայտնել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ձեռք բերված համաձայնությանը՝ հույս հայտնելով, որ պայմանագիրը հնարավորինս արագ կստորագրվի։

The European Union has welcomed the statements by Armenia and Azerbaijan regarding the conclusion of negotiations on the peace and interstate relations agreement.
The EU commended Armenia for paving the way for finalizing the treaty text, Armenpress reported, citing an official declaration.
"The European Union welcomes the statements by Armenia and Azerbaijan on the conclusion of negotiations over the draft agreement on peace and interstate relations. We commend both sides for their steadfast efforts in this direction over the past several years, both bilaterally and with the involvement of the international community. The EU acknowledges Armenia for its role in facilitating the finalization of the treaty text. These statements mark a decisive step toward lasting peace and stability in the region. It is crucial to maintain this momentum and ensure the smooth completion of the process based on the same foresighted and compromise-driven approach from both sides. The EU fully supports the normalization of relations between Armenia and Azerbaijan and stands ready to provide additional assistance if requested by the parties," the statement reads.
On March 13, Armenia and Azerbaijan announced that they had reached a final agreement on the text of the peace treaty. The Armenian Foreign Ministry stated its readiness to begin discussions with Baku on the location and timing of the treaty's signing.
Many representatives of the international community have already expressed their support for the agreement, hoping that the treaty will be signed as soon as possible.