Հայաստանը 2024 թվականին շարունակել է ակտիվորեն խորացնել և ընդլայնել Ֆրանսիայի հետ հարաբերությունները։ Այդ մասին ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նիստում հայտնել է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ ներկայացնելով կառավարության ծրագրի 2024 թվականի կատարման ընթացքն ու արդյունքները։
ԵՄ-ի հետ համագործակցության համատեքստում Միրզոյանը հատկապես կարևորել է Ֆրանսիայի հետ գործընկերությունը՝, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Ֆրանսիայի հետ հարաբերությունները 2024-ի ընթացքում շարունակել ենք շատ դինամիկ խորացնել և ընդլայնել»,–ասել է նախարարը։
Նա նշել է, որ նախորդ տարվա ընթացքում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն երեք պաշտոնական այց է կատարել Ֆրանսիա, իսկ բազմակողմ ձևաչափերով ևս երեք հանդիպում է անցկացվել։ Բացի այդ, Հայաստանի և Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարներն ունեցել են երեք հանդիպում, իսկ երկու երկրների պաշտպանության նախարարները փոխադարձ այցեր են իրականացրել։
Անդրադառնալով Ֆրանսիայի հետ հետագա համագործակցությանը՝ Միրզոյանը նշել է. «Մենք աշխատում ենք արդեն իսկ գոյություն ունեցող և ավանդաբար շատ ջերմ հարաբերություններն այժմ լրացնել շատ կոնկրետ ծրագրերով, կոնկրետ համագործակցության ուղղություններով։ Որոշներն արդեն տեսանելի են, որոշները, հուսամ, տեսանելի կդառնան շատ մոտ ապագայում»։
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը ողջունել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև Խաղաղության համաձայնագրի նախագծի տեքստի համաձայնեցման շուրջ բանակցությունների ավարտը։Նա նշել է, որ ՀՀ և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի ստորագրմանն այժմ ոչինչ չի խոչընդոտում։

Armenia actively deepened and expanded its relations with France in 2024. Foreign Minister Ararat Mirzoyan reported this during the parliamentary foreign relations committee session, presenting the government's program implementation and outcomes for 2024.
In the context of cooperation with the EU, Mirzoyan particularly emphasized the partnership with France, as reported by Armenpress.
"We have continued to deepen and expand our relations with France very dynamically throughout 2024," the minister stated.
He noted that over the past year, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan made three official visits to France, and three additional meetings were held in multilateral formats. Additionally, the foreign ministers of Armenia and France met three times, and the defense ministers of both countries conducted reciprocal visits.
Regarding future cooperation with France, Mirzoyan mentioned: "We are working to complement our already existing and traditionally very warm relations with very concrete programs and cooperation directions. Some are already visible; others, I hope, will become apparent in the near future."
French President Emmanuel Macron welcomed the conclusion of negotiations on agreeing upon the text of the Peace Agreement between Armenia and Azerbaijan. He noted that now nothing hinders the signing of the peace agreement between Armenia and Azerbaijan.