Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նիստում, պատասխանելով «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Քրիստինե Վարդանյանի հարցին, ընդգծել է, որ Թուրքիայի հետ առանցքային հարցերից են սահմանների բացումը, ենթակառուցվածքների վերագործարկումը։
«Թուրքիայի հետ առանցքային է սահմանների բացումը, ենթակառուցվածքների վերագործարկումը, Գյումրի-Կարս երկաթուղու գործարկումը, որը կենսական նշանակություն ունի»,– նշել է Միրզոյանը, հայտնում է «Առավոտը»։
Նախարարը հայտնել է, որ կողմերը պայմանավորվել են վերականգնել Անիի պատմական կամուրջը, սակայն մի շարք պայմանավորվածություններ դեռ չեն իրագործվել։
«Ունենք պայմանավորվածություններ, որոնք կյանքի չեն կոչվում, օրինակ, երրորդ երկրների քաղաքացիների համար ազատ շարժը, սահմանի բացումը նրանց համար, նաև Հայաստանի և Թուրքիայի այն քաղաքացիների համար, որոնք դիվանագիտական անձնագիր ունեն»,– հավելել է նա։
Միրզոյանն անդրադարձել է նաև հայ-թուրքական սահմանին իրականացվող փոփոխություններին՝ նշելով, որ 2025 թվականի փետրվարի 28-ից սկսած՝ «Մարգարա» անցման կետում սահմանային ծառայությունն ամբողջությամբ իրականացնում են ՀՀ սահմանապահ զորքերը։ «Սա, իհարկե, նշանակում է, որ Հայաստանի սահմանային բոլոր անցակետերում՝ գործող-չգործող, ինչպիսին, օրինակ, Մարգարան է, արդեն մարտի 1-ից ծառայություն է իրականացնում Հայաստանի սահմանային ծառայությունը։ Սա բոլորովին, մեղմ ասած, անկարեւոր փաստ չէ»,– նշել է նախարարը։
Միրզոյանը նաև շնորհակալություն է հայտնել Ռուսաստանի գործընկերներին՝ մինչ այս պահը իրականացված ծառայության համար։
ՀՀ էին այցելել թուրքական լրատվականների լրագրողները, որոնց հարցազրույց է տվել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։ Նրանք այցելել էին նաև «Մարգարա» անցակետ, որը հայկական կողմից ամբողջությամբ պատրաստ է շահագործման։

14 Март 2025 - 15:10 AMT
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян на заседании парламентской комиссии подчеркнул, что открытие границ и возобновление инфраструктурных проектов являются ключевыми вопросами в диалоге с Турцией.
«Открытие границ, восстановление инфраструктуры, в том числе запуск железной дороги Гюмри-Карс, имеют жизненно важное значение», — заявил Мирзоян, сообщает «Аравот».
Министр отметил, что стороны достигли соглашения о восстановлении исторического моста Ани, однако часть договоренностей пока остается неисполненной.
«Есть соглашения, которые не реализуются, например, свобода передвижения для граждан третьих стран, открытие границы для них, а также для граждан Армении и Турции, имеющих дипломатические паспорта», — добавил он.
Мирзоян также коснулся изменений на армяно-турецкой границе, отметив, что с 28 февраля 2025 года пограничный контроль на пункте пропуска «Маргара» полностью перешел к армянским пограничникам.
«Это означает, что с 1 марта служба охраны границ Армении работает на всех пунктах пропуска — как действующих, так и неработающих, включая Маргару. Это, мягко говоря, немаловажный факт», — заявил министр.
Он также выразил благодарность российским партнерам за проделанную работу на границе.
Недавно Армению посетили турецкие журналисты, которые взяли интервью у премьер-министра Никола Пашиняна. Они также осмотрели пункт пропуска «Маргара», который полностью готов к эксплуатации с армянской стороны.