Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նիստում, պատասխանելով «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Քրիստինե Վարդանյանի հարցին, ընդգծել է, որ Թուրքիայի հետ առանցքային հարցերից են սահմանների բացումը, ենթակառուցվածքների վերագործարկումը։
«Թուրքիայի հետ առանցքային է սահմանների բացումը, ենթակառուցվածքների վերագործարկումը, Գյումրի-Կարս երկաթուղու գործարկումը, որը կենսական նշանակություն ունի»,– նշել է Միրզոյանը, հայտնում է «Առավոտը»։
Նախարարը հայտնել է, որ կողմերը պայմանավորվել են վերականգնել Անիի պատմական կամուրջը, սակայն մի շարք պայմանավորվածություններ դեռ չեն իրագործվել։
«Ունենք պայմանավորվածություններ, որոնք կյանքի չեն կոչվում, օրինակ, երրորդ երկրների քաղաքացիների համար ազատ շարժը, սահմանի բացումը նրանց համար, նաև Հայաստանի և Թուրքիայի այն քաղաքացիների համար, որոնք դիվանագիտական անձնագիր ունեն»,– հավելել է նա։
Միրզոյանն անդրադարձել է նաև հայ-թուրքական սահմանին իրականացվող փոփոխություններին՝ նշելով, որ 2025 թվականի փետրվարի 28-ից սկսած՝ «Մարգարա» անցման կետում սահմանային ծառայությունն ամբողջությամբ իրականացնում են ՀՀ սահմանապահ զորքերը։ «Սա, իհարկե, նշանակում է, որ Հայաստանի սահմանային բոլոր անցակետերում՝ գործող-չգործող, ինչպիսին, օրինակ, Մարգարան է, արդեն մարտի 1-ից ծառայություն է իրականացնում Հայաստանի սահմանային ծառայությունը։ Սա բոլորովին, մեղմ ասած, անկարեւոր փաստ չէ»,– նշել է նախարարը։
Միրզոյանը նաև շնորհակալություն է հայտնել Ռուսաստանի գործընկերներին՝ մինչ այս պահը իրականացված ծառայության համար։
ՀՀ էին այցելել թուրքական լրատվականների լրագրողները, որոնց հարցազրույց է տվել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։ Նրանք այցելել էին նաև «Մարգարա» անցակետ, որը հայկական կողմից ամբողջությամբ պատրաստ է շահագործման։

Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan, speaking at a parliamentary commission meeting, emphasized that opening borders and reviving infrastructure are among the key issues in talks with Turkey.
"Border opening and infrastructure restoration, including the Gyumri-Kars railway, are crucial issues," Mirzoyan stated, as reported by Aravot.
The minister confirmed that the two sides agreed to restore the historic Ani bridge, though several commitments have yet to be fulfilled.
"We have agreements that have not yet been implemented, such as free movement for third-country nationals and border openings for them, as well as for Armenian and Turkish citizens holding diplomatic passports," he added.
Mirzoyan also addressed recent changes at the Armenia-Turkey border, noting that as of February 28, 2025, Armenian border guards have fully taken over operations at the Margara checkpoint.
"This means that, as of March 1, Armenian border service is responsible for all border checkpoints, whether operational or not, including Margara. This is, to say the least, a significant development," the minister stated.
He also expressed gratitude to Russian partners for their service at the border thus far.
Turkish journalists recently visited Armenia and interviewed Prime Minister Nikol Pashinyan. They also inspected the Margara checkpoint, which is fully prepared for operation on the Armenian side.