Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի ստորագրումից հետո, երբ կողմերը հետ քաշեն միմյանց դեմ միջազգային ատյաններում ներկայացված հայցերը, նրանք նաև պարտավորվելու են ապագայում նոր հայցեր չներկայացնել այն խնդիրների վերաբերյալ, որոնք գոյություն են ունեցել մինչև համաձայնագրի հաստատումը։ Այդ մասին ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցի ընթացքում նշել է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը։
Անդրադառնալով Ադրբեջանի նախագահի խորհրդական Հիքմեթ Հաջևի այն հայտարարությանը, թե Հայաստանը պետք է իբր փոխհատուցում տրամադրի, Միրզոյանը նշել է, որ սա այն դեպքն է, երբ տորպեդահարվում է բանակցային գործընթացը։
«Սա իսկապես այն դեպքերից է, որ ոչ այնքան կառուցողական հայտարարություններով ուղղակի տորպեդահարում ենք բանակցային գործընթացը և խաղաղ կարգավորումը, հարաբերությունների հաստատումը»,–ասել է նա։
Նախարարը հավելել է, որ կարելի է բազմաթիվ դեպքեր նշել, որտեղ ադրբեջանական կողմից խախտվել են թե մարդու իրավունքները, թե հասցվել է նյութական վնաս։
«Այն պահին, երբ ուժի մեջ կմտնի համաձայնագիրը, և կողմերը հետ կքաշեն հայցերը, միևնույն ժամանակ երկու կողմն էլ պարտավորություն են ստանձնում ապագայում ևս հանդես չգալ միմյանց նկատմամբ հայցերով՝ այն խնդիրների շուրջ, որոնք գոյություն են ունեցել կողմերի միջև մինչև պայմանագրի ստորագրումը։ Բոլոր այն վեճերով, որոնք մենք հիմա ունենք, ենթադրվում է, որ կողմերը պետք է գնան հաշտեցման»,– ասել է Միրզոյանը։
Հայաստանն ու Ադրբեջանը մարտի 13-ին հայտարարել են, որ վերջնական համաձայնության են եկել խաղաղության համաձայնագրի նախագծի տեքստի շուրջ։ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտնել է, որ պատրաստ է Բաքվի հետ քննարկել համաձայնագրի ստորագրման ժամկետներն ու վայրը։
Մի շարք երկրներ արդեն ողջունել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև համաձայնության ձեռքբերումը խաղաղության պայմանագրի տեքստի շուրջ՝ հույս հայտնելով, որ այն կստորագրվի հնարավորինս արագ։
ՀՀ և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի տեքստի վերջնականացման մասին հայտարարությունից անմիջապես հետո Բաքուն սկսեց խոսել նոր պահանջների մասին, այդ թվում ՀՀ Սահմանադրությունը փոխելու, ԵԱՀԿ ՄԽ–ն լուծարելու մասին։ Դրան միացան նորերը։ Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը հայտարարել է, թե Հայաստանի տարածքում կան անձինք, ովքեր «պետք է քրեական պատասխանատվության ենթարկվեն»։ Հաջիևը նաև ընդգծել է, որ քննարկումների առանցքում է գտնվում փոխհատուցման հարցը։

Armenia and Azerbaijan will commit to refraining from filing new lawsuits regarding disputes that existed before the ratification of the peace agreement. This obligation will take effect once the agreement enters into force and both sides withdraw their pending cases from international courts. Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan stated this during a conversation with journalists in the National Assembly.
Commenting on remarks by Hikmet Hajiyev, an advisor to the Azerbaijani president, who suggested that Armenia should pay compensation, Mirzoyan said such statements undermine the negotiation process.
"This is precisely the kind of unconstructive rhetoric that torpedoes the peace process and the establishment of relations," he said.
The minister further noted that there are numerous cases where Azerbaijan has violated human rights and caused material damage.
"When the agreement takes effect and both sides withdraw their claims, they will also commit to not filing future lawsuits on disputes that existed before the treaty’s signing. All ongoing disputes should be resolved through reconciliation," Mirzoyan added.
On March 13, Armenia and Azerbaijan announced that they had reached a final agreement on the text of a peace treaty. Armenia's Foreign Ministry confirmed its readiness to discuss the timeline and location for signing the agreement with Baku.
Several countries have already welcomed the progress in finalizing the peace treaty, expressing hope that it will be signed as soon as possible.