Հակակոռուպցիոն դատարանում ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործով դատական նիստը անցել է լարված մթնոլորտում։
Նիստի սկզբում Սարգիս Քլոյանը վիրավորել է փաստաբան Արամ Վարդևանյանին՝ անվանելով նրան «սուտասան», սակայն դատավոր Սարգիս Պետրոսյանը որևէ սանկցիա չի կիրառել, բավարարվելով միայն նախազգուշացմամբ։ Փաստաբան Վարդևանյանը հայտարարել է, որ Քլոյանի վիշտը հասկանում է, սակայն դա չի արդարացնում նման որակումները, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
«Ես Ձեր տարիքը և դատարանին հարգելով՝ չեմ պատասխանի Ձեզ, բայց Ձեր հայտարարությունը պետք է իրավական հետևանք ունենա»,– նշել է նա։
Փաստաբան Լուսինե Սահակյանը դատարանի կողմից ցուցաբերվող խտրական վերաբերմունքի մասին խոսելիս հիշեցրել է, որ իր նկատմամբ մշտապես սանկցիաներ են կիրառվել, մինչդեռ տվյալ դեպքում դատարանը խուսափել է պատժամիջոցներից։ Միհրան Պողոսյանն էլ պահանջել է ապահովել դատավարության իրավական ընթացքը՝ խուսափելով վիրավորական արտահայտություններից։
Դատական նիստի ընթացքում Ռոբերտ Քոչարյանը քննադատել է դատարանի վերաբերմունքը և առաջարկել հստակեցնել վարքագծի կանոնները, որպեսզի դատավարության ընթացքում կողմերը խուսափեն պատժամիջոցներից։
«Չեմ ցանկանում սանկցիաներ կիրառեք իմ փաստաբանի նկատմամբ, որովհետև Դուք կարող է 3 անգամ կիրառեք, հետո զրկեք փաստաբանի իրավունքից՝ ինձ պաշտպանելու և հասնենք նրան, որ այս դահլիճում փորձառու փաստաբան չմնա: Իրավունք ունեմ մտածելու, որ նման շարժառիթ այս դատարանն ունի: Դրա համար իմ առաջարկը հետևյալն է՝ սահմանեք՝ ինչ կարգի դեմքի արտահայտություն պետք է ունենանք, և ինչ շարժումներ պետք է չանենք՝ սանկցիաներից խուսափելու համար: Միգուցե նկարներով, միգուցե այլ տարբերակով, բայց մենք հասկանանք՝ ինչպես մեզ պահենք դատարանում»,– ասել է Քոչարյանը։
Նա հիշեցրել է, որ նախորդ նիստերից մեկում իր փաստաբան Արամ Օրբելյանը դատավորից նկատողություն է ստացել դեմքի արտահայտության համար, իսկ ինքը՝ ձեռքի շարժման համար։
2008 թվականի մարտի 1-ի իրադարձություններին առնչվող գործով մեղադրյալների թվում են Ռոբերտ Քոչարյանը, Յուրի Խաչատուրովը, Սեյրան Օհանյանը և Արմեն Գևորգյանը։ 2021 թվականին ՀՀ Սահմանադրական դատարանը Քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածը ճանաչել էր հակասահմանադրական, ինչի արդյունքում դատարանը կարճել էր սահմանադրական կարգի տապալման մեղադրանքով քննվող գործը։
Վճռաբեկ դատարանը սեպտեմբերի 12-ի որոշմամբ բեկանել է Ռոբերտ Քոչարյանի, Յուրի Խաչատուրովի և մյուսների գործը կարճելու որոշումը և թույլատրել վերաորակավորել մեղադրանքը:

A court hearing in the case of Armenia’s second president, Robert Kocharyan, and others took place in a tense atmosphere at the Anti-Corruption Court.
At the start of the session, Sargis Kloyan insulted attorney Aram Vardevanyan, calling him a "liar." However, Judge Sargis Petrosyan did not impose any sanctions, opting instead for a warning. Vardevanyan acknowledged Kloyan’s grief but stated that this did not justify such remarks, Pastinfo reported.
"I respect your age and the court, so I will not respond to you, but your statement should have legal consequences," Vardevanyan said.
Attorney Lusine Sahakyan criticized the court’s inconsistent application of sanctions, noting that she had repeatedly been penalized in previous cases, whereas in this instance, the court chose to refrain from any disciplinary action. Another attorney, Mihran Poghosyan, called for the trial to proceed in a legally sound manner, free from offensive remarks.
During the session, Robert Kocharyan criticized the court’s approach and suggested clarifying the rules of conduct to prevent arbitrary sanctions.
"I don’t want you to sanction my lawyer, because you might impose penalties three times and then revoke his right to defend me, leaving me without an experienced lawyer. I have reason to believe this court has such an agenda. That’s why my suggestion is this: set clear guidelines on facial expressions and gestures to avoid sanctions. Perhaps with illustrations or some other method, but we need to understand how to behave in court," Kocharyan said.
He recalled that in a previous session, his lawyer Aram Orbelyan was reprimanded for a facial expression, while he himself was warned for a hand gesture.
Robert Kocharyan, Yuri Khachaturov, Seyran Ohanyan, and Armen Gevorgyan are among the defendants in the case related to the events of March 1, 2008. In 2021, Armenia’s Constitutional Court ruled Article 300.1 of the Criminal Code unconstitutional, leading to the dismissal of the case regarding the overthrow of the constitutional order. However, on September 12, the Court of Cassation overturned the decision to dismiss the case, allowing for a reclassification of the charges.