ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման հարցերով բանագնաց Ռուբեն Ռուբինյանը թուրքական İhlas Haber Ajansı-ին տված հարցազրույցում ասել է, որ ակնկալվում է Անկարայի հետ հարաբերությունների ամբողջական կարգավորում, ներառյալ դիվանագիտական հարաբերությունների վերականգնումն ու ցամաքային սահմանի բացումը։
Նա նշել է, որ իրականացվել են որոշ քայլեր, օրինակ՝ Երևան-Ստամբուլ թռիչքների վերականգնումը, երկրների միջև օդային տրանսպորտով առևտրի մեկնարկը, հայտնում է Factor.am-ը։
«Դեռ կան որոշ պայմանավորվածություններ, որոնց ուղղությամբ աշխատում ենք, օրինակ՝ սահմանին գտնվող պատմական կամրջի վերակառուցումը։ Սակայն մինչ այժմ մեր ձեռք բերած ամենակարևոր պայմանավորվածությունը երրորդ երկրների քաղաքացիների և դիվանագիտական անձնագիր ունեցողների համար Հայաստանի ցամաքային սահմանը բացելու մասին համաձայնությունն է։ Մենք ամեն ինչ արեցինք, որ դա տեղի ունենա, ամբողջությամբ վերանորոգեցինք անցակետը: Հիմա ակնկալում ենք, որ թուրքական կողմը կանի իր բաժինը և կյանքի կոչի այս համաձայնությունը, որը ձեռք է բերվել երեք տարի առաջ։ Եվ մենք հույս ունենք, որ դա տեղի կունենա»,- ասել է նա։
Խոսելով սահմանի բացման տնտեսական հետևանքների մասին՝ Ռուբինյանը նշել է, որ դա տնտեսական լայն հնարավորություններ կստեղծի ոչ միայն Հայաստանի, այլև Թուրքիայի ու տարածաշրջանի այլ երկրների համար։
«Կարծում եմ՝ կա կոնսենսուս, որ բաց սահմանն ավելի լավ է, քան փակը: Սա վերաբերում է ոչ միայն տնտեսությանը, այլև միջանձնային շփումներին ու շատ այլ ոլորտների։ Եվ սա, անկասկած, ձեռնտու կլինի Հայաստանի, Թուրքիայի և տարածաշրջանի ու դրա սահմաններից դուրս մնացած բոլոր երկրների համար»,- նշել է նա։
Անդրադառնալով Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման ազդեցությանը տարածաշրջանի, մասնավորապես Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների վրա՝ Ռուբինյանը կարծիք է հայտնել, որ «Հայաստանի և Թուրքիայի հարաբերությունների կարգավորման առաջընթացը, անկասկած, դրական ազդեցություն կունենա հայ-ադրբեջանական խաղաղ գործընթացի վրա»։
Դիմելով Թուրքիայի քաղաքացիներին՝ Ռուբեն Ռուբինյանն ընդգծել է․ «Կարծում եմ, որ հայ և թուրք ժողովուրդներն արժանի են տեսնել մեր երկրների միջև նորմալ հարաբերություններ։ Մեր երկրների սահմանը պետք է լինի ոչ թե բաժանման, այլ համագործակցության խորհրդանիշ։ Սա բխում է և՛ Հայաստանի, և՛ Թուրքիայի շահերից»։
ՀՀ էին այցելել թուրքական լրատվականների լրագրողները, որոնց հարցազրույց է տվել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։ Նրանք այցելել էին նաև «Մարգարա» անցակետ, որը հայկական կողմից ամբողջությամբ պատրաստ է շահագործման։

Armenia’s Deputy Speaker of Parliament and special envoy for Armenia-Turkey normalization, Ruben Rubinyan, stated in an interview with Turkey’s İhlas Haber Ajansı that Yerevan expects a full normalization of relations with Ankara, including the restoration of diplomatic ties and the reopening of the land border.
He noted that some steps have already been taken, such as the resumption of Yerevan-Istanbul flights and the start of air cargo trade between the two countries, Factor.am reported.
“There are still agreements we are working on, such as the restoration of a historic bridge at the border. However, the most significant agreement we have reached so far is the decision to open Armenia’s land border for third-country citizens and diplomatic passport holders. We did everything on our part to make this happen, including a complete renovation of the checkpoint. Now, we expect the Turkish side to fulfill its commitment, made three years ago. And we hope it will happen,” Rubinyan said.
Discussing the economic impact of reopening the border, he emphasized that it would create broad economic opportunities not only for Armenia but also for Turkey and other regional countries.
“I think there is a consensus that an open border is better than a closed one. This applies not only to trade but also to people-to-people contacts and many other areas. And this will undoubtedly benefit Armenia, Turkey, and all the countries in and beyond the region,” he stated.
Regarding the impact of Armenian-Turkish normalization on regional affairs, particularly relations with Azerbaijan, Rubinyan expressed confidence that progress in Armenia-Turkey ties would have a positive effect on the Armenia-Azerbaijan peace process.
Addressing Turkish citizens, Rubinyan emphasized: “I believe the Armenian and Turkish people deserve to see normal relations between our countries. Our border should be a symbol of cooperation, not division. This is in the interests of both Armenia and Turkey.”
Turkish journalists recently visited Armenia, where they interviewed Prime Minister Nikol Pashinyan. They also toured the Margara border checkpoint, which is fully operational on the Armenian side.