ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման հարցերով բանագնաց Ռուբեն Ռուբինյանը թուրքական İhlas Haber Ajansı-ին տված հարցազրույցում ասել է, որ ակնկալվում է Անկարայի հետ հարաբերությունների ամբողջական կարգավորում, ներառյալ դիվանագիտական հարաբերությունների վերականգնումն ու ցամաքային սահմանի բացումը։
Նա նշել է, որ իրականացվել են որոշ քայլեր, օրինակ՝ Երևան-Ստամբուլ թռիչքների վերականգնումը, երկրների միջև օդային տրանսպորտով առևտրի մեկնարկը, հայտնում է Factor.am-ը։
«Դեռ կան որոշ պայմանավորվածություններ, որոնց ուղղությամբ աշխատում ենք, օրինակ՝ սահմանին գտնվող պատմական կամրջի վերակառուցումը։ Սակայն մինչ այժմ մեր ձեռք բերած ամենակարևոր պայմանավորվածությունը երրորդ երկրների քաղաքացիների և դիվանագիտական անձնագիր ունեցողների համար Հայաստանի ցամաքային սահմանը բացելու մասին համաձայնությունն է։ Մենք ամեն ինչ արեցինք, որ դա տեղի ունենա, ամբողջությամբ վերանորոգեցինք անցակետը: Հիմա ակնկալում ենք, որ թուրքական կողմը կանի իր բաժինը և կյանքի կոչի այս համաձայնությունը, որը ձեռք է բերվել երեք տարի առաջ։ Եվ մենք հույս ունենք, որ դա տեղի կունենա»,- ասել է նա։
Խոսելով սահմանի բացման տնտեսական հետևանքների մասին՝ Ռուբինյանը նշել է, որ դա տնտեսական լայն հնարավորություններ կստեղծի ոչ միայն Հայաստանի, այլև Թուրքիայի ու տարածաշրջանի այլ երկրների համար։
«Կարծում եմ՝ կա կոնսենսուս, որ բաց սահմանն ավելի լավ է, քան փակը: Սա վերաբերում է ոչ միայն տնտեսությանը, այլև միջանձնային շփումներին ու շատ այլ ոլորտների։ Եվ սա, անկասկած, ձեռնտու կլինի Հայաստանի, Թուրքիայի և տարածաշրջանի ու դրա սահմաններից դուրս մնացած բոլոր երկրների համար»,- նշել է նա։
Անդրադառնալով Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման ազդեցությանը տարածաշրջանի, մասնավորապես Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների վրա՝ Ռուբինյանը կարծիք է հայտնել, որ «Հայաստանի և Թուրքիայի հարաբերությունների կարգավորման առաջընթացը, անկասկած, դրական ազդեցություն կունենա հայ-ադրբեջանական խաղաղ գործընթացի վրա»։
Դիմելով Թուրքիայի քաղաքացիներին՝ Ռուբեն Ռուբինյանն ընդգծել է․ «Կարծում եմ, որ հայ և թուրք ժողովուրդներն արժանի են տեսնել մեր երկրների միջև նորմալ հարաբերություններ։ Մեր երկրների սահմանը պետք է լինի ոչ թե բաժանման, այլ համագործակցության խորհրդանիշ։ Սա բխում է և՛ Հայաստանի, և՛ Թուրքիայի շահերից»։
ՀՀ էին այցելել թուրքական լրատվականների լրագրողները, որոնց հարցազրույց է տվել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։ Նրանք այցելել էին նաև «Մարգարա» անցակետ, որը հայկական կողմից ամբողջությամբ պատրաստ է շահագործման։

14 Март 2025 - 15:17 AMT
Вице-спикер парламента Армении и спецпредставитель по урегулированию отношений с Турцией Рубен Рубинян в интервью İhlas Haber Ajansı заявил, что Ереван ожидает полной нормализации отношений с Анкарой, включая восстановление дипломатических связей и открытие сухопутной границы.
Он отметил, что уже предприняты некоторые шаги, такие как возобновление рейсов Ереван – Стамбул и начало воздушных грузоперевозок между странами, передает Factor.am .
«Есть договоренности, над которыми мы продолжаем работать, например, восстановление исторического моста на границе. Однако самое важное соглашение, которого мы достигли, – это открытие сухопутной границы Армении для граждан третьих стран и обладателей дипломатических паспортов. Мы сделали все возможное для его реализации, полностью отремонтировали контрольно-пропускной пункт. Теперь мы ожидаем, что турецкая сторона выполнит свою часть соглашения, достигнутого три года назад. Надеемся, что это произойдет», — отметил он.
Говоря об экономических последствиях открытия границы, Рубинян подчеркнул, что это создаст широкие экономические возможности не только для Армении, но и для Турции и других стран региона.
«Думаю, существует консенсус в том, что открытая граница лучше закрытой. Это касается не только экономики, но и межличностных контактов, а также многих других сфер. Это, несомненно, будет выгодно как Армении и Турции, так и всем странам региона и за его пределами», — сказал он.
Касаясь влияния нормализации отношений между Арменией и Турцией на региональную ситуацию, в частности, на отношения с Азербайджаном, Рубинян выразил уверенность, что прогресс в армяно-турецком диалоге положительно повлияет на процесс мирного урегулирования между Арменией и Азербайджаном.
Обращаясь к гражданам Турции, он подчеркнул: «Я считаю, что армянский и турецкий народы заслуживают того, чтобы видеть нормальные отношения между нашими странами. Наша граница должна быть символом сотрудничества, а не разделения. Это отвечает интересам как Армении, так и Турции».
Турецкие журналисты недавно посетили Армению, где взяли интервью у премьер-министра Никола Пашиняна. Они также побывали на пограничном пункте "Маргара", который со стороны Армении полностью готов к эксплуатации.