Արցախի նախկին պետնախարար Արտակ Բեգլարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ չնայած Հայաստանի իշխանությունների հերթական միակողմանի զիջմանը, ինքը շարունակում է կարծել, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը չի ստորագրելու այդ փաստաթուղթը։
Նա նաև հայտարարել է, որ միջազգային ատյաններում հայցերից հրաժարվելու դեպքում բազմաթիվ հայեր, այդ թվում՝ ինքը, նույն միջազգային ատյաններում դատի են տալու ՀՀ իշխանություններին՝ իրենց իրավունքները խախտելու համար:
«Չնայած ՀՀ իշխանությունների կողմից հերթական միակողմանի զիջմանը Ադրբեջանին, միևնույն է՝ ես շարունակում եմ կարծել, որ Ալիևը չի ստորագրելու այդ փաստաթուղթը: Ալիևն ուզում է ամեն ինչ, այդ թվում՝ անկենսունակ Հայաստանի Հանրապետություն ու շարունակվող հայատյացության քաղաքականություն՝ առանց պարտավորություններ ստանձնելու: Ալիևը մինչև հիմա ստացել է բազմաթիվ լրջագույն զիջումներ (այդ թվում՝ Արցախը)՝ առանց դրանց դիմաց որևէ բան տալու: Վտանգը մեծ է, որ շուտով իշխանությունները զիջումներ են անելու նաև այն հարցերում, որոնց կատարման համար առ այսօր համաձայնագրի ստորագրումը ներկայացվել է որպես նախապայման (միջազգային հայցերից հրաժարում, Մինսկի խմբի լուծարում և այլն)»,– գրել է նա։
Բեգլարյանը զգուշացրել է, որ հնարավորինը պետք է անել, որ յուրաքանչյուր պաշտոնյա կրի անհատական պատասխանատվություն։
«Զգուշացնում եմ ՀՀ իշխանություններին և հատկապես գլխավոր որոշում կայացնող Նիկոլ Փաշինյանին, որ միջազգային ատյաններում հայցերից հրաժարվելու դեպքում բազմաթիվ հայեր, ներառյալ՝ ես, նույն միջազգային ատյաններում դատի ենք տալու ՀՀ իշխանություններին՝ մեր իրավունքները խախտելու համար: Ավելին, մենք հնարավորինս պետք է անենք, որ յուրաքանչյուր պաշտոնյա կրի անհատական պատասխանատվություն «պետության» անվան տակ իրականացված մարդու իրավունքների խախտումների համար, որոնք, առավել ևս, կարձանագրվեն ներպետական և ՄԻԵԴ դատական ակտերով»,– նշել է Բեգլարյանը։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանին անհրաժեշտ է խաղաղություն, սակայն առաջարկվող համաձայնագիրը չի կարող ապահովել դա, քանի որ այն հաշվի չի առնում հակամարտության կարևորագույն խնդիրները և բոլոր կողմերի իրավունքներն ու շահերը։
«Այո, մենք խաղաղության կարիք ունենք, բայց առաջարկվող համաձայնագիրը չի կարող բերել խաղաղություն ու արդարություն, քանի որ ընդհանրապես հաշվի չի առնում հակամարտության բազմաթիվ կենսական հիմնախնդիրներ և բոլոր կողմերի իրական իրավունքներն ու շահերը: Մի ամբողջ ժողովրդի հիմնարար իրավունքների, արժանապատվության ու ընդհանրապես ճակատագրի հաշվին խաղաղություն չի կարող լինել, առավել ևս, երբ դիմացի ռեժիմը ցեղասպանական էություն ունի և պահում է իր իշխանությունը ռասիզմի ու ցեղասպանական գաղափարախոսության հենասյուների վրա»,– ընդգծել է նա։

15 Март 2025 - 10:39 AMT
Бывший государственный министр Арцаха Артак Бегларян написал на своей странице в Facebook, что, несмотря на очередную одностороннюю уступку со стороны армянских властей, он по-прежнему считает, что президент Азербайджана Ильхам Алиев не подпишет этот документ.
Он также заявил, что в случае отказа от международных исков многие армяне, включая его самого, подадут в суд на власти Армении в тех же международных инстанциях за нарушение их прав.
«Несмотря на очередную одностороннюю уступку властей Армении Азербайджану, я по-прежнему считаю, что Алиев не подпишет этот документ. Алиев хочет получить все—включая нежизнеспособную Республику Армения и продолжение политики армянофобии—не беря на себя никаких обязательств. До сих пор Алиев получил множество серьезных уступок (включая Арцах) без каких-либо ответных шагов. Существует серьезный риск, что вскоре власти пойдут на уступки и по тем вопросам, по которым до сих пор подписание соглашения преподносилось как предварительное условие (отказ от международных исков, роспуск Минской группы и т. д.)»,—написал он.
Бегларян предупредил, что необходимо сделать все возможное, чтобы каждый чиновник понес персональную ответственность.
«Предупреждаю власти Армении и особенно главного лица, принимающего решения, Никола Пашиняна, что в случае отказа от международных исков многие армяне, включая меня, подадут в суд на власти Армении в тех же международных инстанциях за нарушение наших прав. Более того, мы должны сделать все возможное, чтобы каждый чиновник нес персональную ответственность за нарушения прав человека, совершенные под видом "государственной политики", которые, тем более, будут зафиксированы в решениях национальных судов и Европейского суда по правам человека»,—заявил Бегларян.
По его словам, Армении нужна мирная жизнь, но предложенное соглашение не способно ее обеспечить, так как не учитывает ключевые аспекты конфликта и права всех сторон.
«Да, нам нужен мир, но предложенное соглашение не принесет мира и справедливости, поскольку совершенно не учитывает многие жизненно важные проблемы конфликта, а также реальные права и интересы всех сторон. Нельзя достичь мира за счет фундаментальных прав, достоинства и судьбы целого народа—тем более, когда противоположный режим имеет геноцидальный характер и держится на столпах расизма и идеологии геноцида»,—подчеркнул он.
МИД Армении объявил, что принял предложения азербайджанской стороны по двум ранее несогласованным статьям и что мирный договор готов к подписанию. Армения выразила готовность начать консультации по срокам и месту подписания соглашения. Однако Баку выдвинул новые предварительные условия и заявил, что говорить о датах встречи пока рано. Проект мирного соглашения состоит из 17 статей, 15 из которых были согласованы ранее. Несогласованные пункты касались отказа от международных претензий друг к другу и запрета на размещение представителей третьих стран на границе Армении и Азербайджана.