Արցախի Հանրապետության բնակիչ Վերա Աղասյանի դին Հայաստան տեղափոխելու վերաբերյալ վերջնական որոշում դեռ չկա։ Այդ մասին հայտնել են Ազգային անվտանգության ծառայությունից, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Վերա Աղասյանի դին Հայաստանի Հանրապետություն տեղափոխելու հարցը գտնվում է քննարկման փուլում»,– նշել են ԱԱԾ-ից։
Ադրբեջանի պետանվտանգության ծառայության պետի տեղակալ Շարաֆեթ Հասանովը ավելի վաղ հայտարարել էր, որ Հայաստանը արդեն հինգ ամիս է՝ չի տեղափոխում Ստեփանակերտում մահացած Աղասյանի մարմինը։
70-ամյա Աղասյանը մահացել է 2024 թվականի հոկտեմբերին։ Նա ադրբեջանական ագրեսիայից և էթնիկ զտումներից հետո Արցախում մնացած սակավաթիվ հայերից էր։

Служба национальной безопасности (СНБ) сообщила, что вопрос о перевозке тела Веры Агассян, жительницы Республики Арцах, в Армению находится на стадии обсуждения, и окончательное решение пока не принято. Об этом сообщает «Sputnik Армения».
«Вопрос о перевозке тела Веры Агассян в Республику Армения находится на стадии обсуждения», — заявили в СНБ.
Ранее заместитель главы Службы государственной безопасности Азербайджана Шарафет Гасанов заявил, что Армения уже пять месяцев не забирает тело Агассян из Степанакерта.
Семидесятилетняя Агассян скончалась в октябре 2024 года. Она была одной из немногих армян, оставшихся в Арцахе после азербайджанской агрессии и этнических чисток.