ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Մայք Ուոլցը հայտարարել է, որ Ադրբեջանի նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Հիքմեթ Հաջիևի հետ զրույցում ասել է նրան, որ պետք է ազատ արձակել գերիներին և ավարտին հասցնել ՀՀ հետ խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը։ Նա այդ մասին գրել է X-ի իր միկրոբլոգում։
Նա հավելել է, որ պետք է վերջ դրվի հակամարտությանը Հարավային Կովկասում։
«Ուրախ ենք, որ Ադրբեջանն ու Հայաստանը մեծ քայլ են կատարել առաջ և պայմանավորվել խաղաղության համաձայնագրի կնքման շուրջ։ Ես նրան ասացի, որ հիմա պետք է ավարտին հասցնել այդ խաղաղ գործարքը, ազատ արձակել կալանավորվածներին և միասին աշխատել տարածաշրջանն ավելի անվտանգ և բարգավաճ դարձնելու համար։
Ամերիկայի ոսկե դարը խաղաղություն և բարգավաճում կբերի աշխարհին, և մենք անդադար կաշխատենք այդ ուղղությամբ»,- գրել է Ուոլցը։
Մարտի 13-ին Հայաստանը և Ադրբեջանը հայտարարել են, որ վերջնական համաձայնության են հասել խաղաղության համաձայնագրի նախագծի տեքստի շուրջ։ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտնել է, որ պատրաստ է Բաքվի հետ քննարկել համաձայնագրի ստորագրման ժամկետներն ու վայրը։ Բազմաթիվ երկրներ արդեն ողջունել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ձեռք բերված համաձայնությունը՝ հույս հայտնելով, որ փաստաթուղթը կստորագրվի հնարավորինս շուտ։

U.S. National Security Advisor Mike Waltz stated that during his conversation with Azerbaijani Presidential Advisor Hikmet Hajiyev, he emphasized that prisoners must be released and the peace treaty with Armenia must be finalized. He shared this information on his X microblog.
He added that the South Caucasus conflict must come to an end.
"We welcome the significant progress Azerbaijan and Armenia have made in agreeing on a peace deal. I told him that now is the time to finalize this peace agreement, release detainees, and work together to make the region safer and more prosperous.
America's golden era will bring peace and prosperity to the world, and we will tirelessly work towards that goal," Waltz wrote.
*On March 13, Armenia and Azerbaijan announced that they had reached a final agreement on the text of a peace treaty. Armenia's Foreign Ministry stated that it is ready to discuss the timing and venue of the signing with Baku. Many countries have welcomed the agreement, expressing hope that the document will be signed as soon as possible.
However, Baku has set new preconditions and stated that it is still too early to discuss meeting dates.*