ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Մայք Ուոլցը հայտարարել է, որ Ադրբեջանի նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Հիքմեթ Հաջիևի հետ զրույցում ասել է նրան, որ պետք է ազատ արձակել գերիներին և ավարտին հասցնել ՀՀ հետ խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը։ Նա այդ մասին գրել է X-ի իր միկրոբլոգում։
Նա հավելել է, որ պետք է վերջ դրվի հակամարտությանը Հարավային Կովկասում։
«Ուրախ ենք, որ Ադրբեջանն ու Հայաստանը մեծ քայլ են կատարել առաջ և պայմանավորվել խաղաղության համաձայնագրի կնքման շուրջ։ Ես նրան ասացի, որ հիմա պետք է ավարտին հասցնել այդ խաղաղ գործարքը, ազատ արձակել կալանավորվածներին և միասին աշխատել տարածաշրջանն ավելի անվտանգ և բարգավաճ դարձնելու համար։
Ամերիկայի ոսկե դարը խաղաղություն և բարգավաճում կբերի աշխարհին, և մենք անդադար կաշխատենք այդ ուղղությամբ»,- գրել է Ուոլցը։
Մարտի 13-ին Հայաստանը և Ադրբեջանը հայտարարել են, որ վերջնական համաձայնության են հասել խաղաղության համաձայնագրի նախագծի տեքստի շուրջ։ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտնել է, որ պատրաստ է Բաքվի հետ քննարկել համաձայնագրի ստորագրման ժամկետներն ու վայրը։ Բազմաթիվ երկրներ արդեն ողջունել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ձեռք բերված համաձայնությունը՝ հույս հայտնելով, որ փաստաթուղթը կստորագրվի հնարավորինս շուտ։

17 Март 2025 - 07:01 AMT
Советник президента США по национальной безопасности Майк Уолц заявил, что в ходе беседы с советником президента Азербайджана Хикметом Хаджиевым он подчеркнул, что необходимо освободить пленных и завершить подписание мирного договора с Арменией. Об этом он написал в своем микроблоге в X.
Он добавил, что конфликт на Южном Кавказе должен быть завершен.
«Мы приветствуем значительный шаг, который сделали Азербайджан и Армения, договорившись о мирном соглашении. Я сказал ему, что сейчас необходимо довести этот мирный процесс до конца, освободить задержанных и совместно работать над тем, чтобы сделать регион более безопасным и процветающим.
Золотой век Америки принесет миру мир и процветание, и мы будем неустанно работать в этом направлении», — написал Уолц.
*13 марта Армения и Азербайджан объявили, что достигли окончательного соглашения по тексту мирного договора. Министерство иностранных дел Армении сообщило, что готово обсудить с Баку сроки и место подписания документа. Многие страны уже приветствовали достигнутое соглашение, выразив надежду, что оно будет подписано в кратчайшие сроки.