Շինծու գործով Բաքվի բանտում պահվող Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի ընտանիքը հրապարակել է նրա հետ հեռախոսազրույցից մի հատված, որտեղ նա պատմել է իր կյանքի կարևոր դրվագի մասին։
Վարդանյանը նշել է, որ դա պատմություն է, որի շնորհիվ ինքը դարձել է այն, ինչ կա։
«Ուզում եմ այսօր մի քանի խոսք ասել: Նախ՝ բարի պահեր եմ մաղթում ձեզ, որովհետև միայն պահը, ակնթարթն է իրականը և հավերժությանն ամենամոտը։
Այսօր ուզում եմ կիսվել ձեզ հետ մի շատ անձնական պատմությամբ, որը հսկայական դեր է ունեցել իմ՝ որպես անհատի ձևավորման գործում։ Այն տեղի է ունեցել 39 տարի առաջ, Ադրբեջանում: Ինչպես Խորհրդային Միությունում բոլոր 18 տարին լրացած երիտասարդներին, ինձ ևս զորակոչեցին խորհրդային բանակ: Ավարտելով Մոսկվայի պետական համալսարանի առաջին կուրսը՝ հունիսի վերջին հայտնվեցի Մոսկվայի զորակոչային կետում։ Երկար արկածներից հետո հուլիսի սկզբին մի քանի հարյուր հոգու հետ միասին հայտնվեցի Բաքվի արվարձանում՝ Բալաջարիի տեղաբաշխման կետում: Այդպես ես առաջին և միակ անգամ հայտնվեցի Ադրբեջանական ԽՍՀ-ում։
Հենց այդտեղ էլ ինձ մոտեցավ մի ենթասպա և առաջարկեց, որ 300 ռուբլու դիմաց կարող է այնպես անել, որ տեղափոխվեմ Հայաստան ծառայելու։ Այն ժամանակ դա բավական մեծ գումար էր, ու ես ասացի, որ այդքան գումար չունեմ։ Երեք օր անց, երբ մեզ արդեն պետք է վերջնականապես բաշխեին զորամասերում, նա, ակնհայտորեն ուրիշ հարմար մեկի չգտնելով, նորից մոտեցավ և ասաց, թե՝ «լավ, գոնե 50 ռուբլի տուր»։ Ես ասացի, որ ընդամենը 27 ռուբլի ունեմ։ Նա դժգոհ հեռացավ՝ ասելով, որ դա անհնար է։
Այս պատմությունը, պարզապես որպես զվարճալի դրվագ, պատմեցի նաև տղաներին, որոնց հետ ծանոթացել էի Մոսկվայից Բաքու մեր երկար ճանապարհորդության ընթացքում։ Դրանից մի 15 րոպե անց վեց-յոթ տղաներ, խորհրդակցելով իրար հետ, մոտեցան ինձ և տվեցին 23 ռուբլի՝ ասելով, որ կուզենային, որ գոնե ես ծառայեմ տանը: Նրանք ժպտացին ու վստահեցրին, որ դրա համար միայն ուրախ կլինեն։
Գիտեի, որ նրանցից ոչ մեկն էլ ապահովված ընտանիքից չէր, և երեք կամ հինգ ռուբլին նրանց համար բավականին լուրջ գումար էր ու, ըստ էության, նրանք տալիս էին իրենց վերջին՝ ծխախոտի համար պահած գումարները։ Այդպիսով, շնորհիվ գրեթե անծանոթ (միայն մեկին էի հպանցիկ ճանաչում ՄՊՀ-ից), այլազգի տղաների, որոնցից ոչ մեկն ինձ ոչնչով պարտական չէր, ես տեղափոխվեցի Հայաստան և երկու տարի ծառայեցի Լենինականում (Գյումրիում)։
Հետագայում շատ եմ մտածել այս դրվագի մասին և ինքս ինձ երեք հարց տվել։ Ինքս պատրա՞ստ եմ տալ վերջին փողերս կամ վերջին կտոր հացս՝ ուրիշին օգնելու համար: Ոչ թե մեկ միլիոնը միլիարդից, այլ, իրոք, վերջին փողը։ Երկրորդ՝ արդյո՞ք կկարողանամ ուրախանալ նրանից, որ ինչ-որ մեկն իմ շնորհիվ կգնա տուն ծառայելու, իսկ ես կմնամ անծանոթ վայրում և կարոտով կհիշեմ հայրենիքը, հարազատ վայրերն ու մտերիմներին, որոնց երկու տարի չեմ տեսնելու։ Եվ երրորդը՝ պատրա՞ստ եմ չակնկալել երախտագիտություն (մենք նույնիսկ հասցեներ չփոխանակեցինք) և չունենալ այն զգացողությունը, թե ինչ-որ մեկն ինձ պարտք է, քանի որ նրա համար ինչ-որ բան եմ արել։
Այս պատմությունն էլ հենց դարձել է ինձ համար հենման կետ՝ նպաստելով իմ՝ որպես անհատի ձևավորմանն այնպիսին, ինչպիսին հիմա եմ։
Եվ այսօր նախ կուզենայի երախտագիտությունս հայտնել նրանց՝ ինձ օգնողներին. անգամ չգիտեմ՝ ողջ են նրանք, թե ոչ, ինչպես է դասավորվել նրանց կյանքը։ Բայց եթե լսեն իմ պատմությունը, պիտի իմանան, որ ես միշտ հիշում եմ այդ 23 ռուբլին և նրանց անշահախնդիր քայլը: Ես դա երբեք չեմ մոռանա։ Երկրորդը՝ ուզում եմ, որ իմանան, որ իրենց շնորհիվ ես հասկացա, որ բարիք գործելը ներդրում չէ. պետք է պարզապես քեզ արված բարությունը որպես էստաֆետի փայտիկ փոխանցել, ու դրանից երջանիկ լինել։ Եվ ես երջանիկ եմ, որ կնոջս հետ մենք գրեթե ամբողջ մեր կարողությունը տրամադրել ենք բարեգործությանը, ու մեր երեխաները դա հասկացել և ընդունել են։
Ես խնդրեցի Վերոնիկային (կնոջս), որպեսզի տեղադրի այս գրառումը կիրակի, որովհետև կիրակին քրիստոնյաների համար հատուկ օր է՝ ինչպես հրեաների համար շաբաթը, իսկ մահմեդականների համար՝ ուրբաթը:
Կուզենայի, որ շաբաթվա մեջ մեկ օր ժամանակ հատկացնեք՝ առօրյայից, արտաքին աղմուկից, կենցաղային խնդիրներից մի փոքր կտրվելու և մտածելու հոգևորի, հավերժականի մասին, լինելու ինքներդ ձեզ և Աստծո հետ։
Համոզված եմ, որ բարությունը հավերժ է և անմահ, ու երբ անանուն ես անում ու դիմացը ոչ մի ակնկալիք չես ունենում, այն բազմապատկվում է։ Իմ կյանքում շատ ծանոթ և անծանոթ մարդիկ դա արել են, ու ես նրանց երախտապարտ եմ։ Ես նույնպես ձգտել եմ նույնը անել, որքանով կարողանում եմ։
Չարը, իհարկե, ունի վախճան, այն վերջավոր է, այդ պատճառով էլ այդքան ագրեսիվ է և ուշադրություն է գրավում։ Ու երբ չարին պատասխանում ես չարով, այն ավելի է ահագնանում և ուժեղանում։ Մարդկանց համար, ցավոք, ավելի հեշտ է քննարկել և հիշել վատը, քան լավը. բամբասել, գրքեր գրել, ֆիլմեր նկարել։ Այն ավելի բազմազան է և ավելի շատ ուշադրություն է գրավում, նույնիսկ՝ լուրերում։ Մենք ավելի շատ վատ լուրեր ենք կարդում։
Բայց հիշեք. եթե բարությունը, լույսը, սերը ավելի քիչ լինեին, քան չարը, աշխարհը վաղուց չէր լինի։ Պարզապես այն, ինչպես օդը, աննկատ է, և մենք հաճախ այն պարզապես ընկալում ենք որպես ինքնըստինքյան ենթադրվող մի բան։ Ուրիշներին տալով այն ամենը, ինչ ունես, գիտես, կարող ես, չկուտակելով, չդառնալով ոսկե հորթի, քո կրքերի և ցանկությունների ստրուկը` սա է, իմ կարծիքով, կյանքի իմաստը: Մենք այդպես ավելացնում ենք բարությունը և լույսը աշխարհում՝ բոլորի համար։
Մենք գալիս ենք աշխարհ մերկ և հեռանում ենք մերկ՝ ոչինչ չտանելով մեզ հետ։ Նույնիսկ փարավոններին չի հաջողվել խուսափել դրանից։ Ներե՛ք, ինչպես մենք ուզում ենք, որ մեզ ներեն, երբ մենք ինչ-որ բան սխալ ենք անում: Ուրիշների համար պատիժ մի՛ պահանջեք, իսկ ձեզ համար ներում խնդրեք։ Վարվեք ուրիշների հետ այնպես, ինչպես դուք կցանկանայիք, որ վարվեին ձեզ հետ. սա ոսկե կանոն է։ Արարեք բարիք և երջանիկ եղեք։ Խաղաղություն մեզ բոլորիս։ Սիրում եմ ձեզ բոլորիդ»,-Ասվում է Վարդանյանի ուղերձում։

17 Март 2025 - 07:49 AMT
Бывший государственный министр Арцаха Рубен Варданян, который в настоящее время содержится в бакинской тюрьме по политически мотивированному делу, рассказал семье по телефону о важном моменте своей жизни.
Варданян назвал эту историю «моментом, который сделал меня таким, какой я есть».
«Сегодня я хочу сказать несколько слов. Прежде всего, желаю вам хороших моментов, ведь только настоящее реально и ближе всего к вечности.
Сегодня я хочу поделиться с вами очень личной историей, которая сыграла огромную роль в моем становлении как личности. Это произошло 39 лет назад, в Азербайджане.
Как и всех 18-летних юношей в Советском Союзе, меня призвали в армию. Закончив первый курс Московского государственного университета, в конце июня я оказался в московском призывном пункте. После долгих перипетий в начале июля я вместе с несколькими сотнями других новобранцев попал в распределительный пункт в пригороде Баку — Балажары. Это был мой первый и единственный раз в Азербайджанской ССР.
Там ко мне подошел младший офицер и предложил за 300 рублей устроить перевод в Армению. В то время это были большие деньги, и я ответил, что у меня такой суммы нет. Три дня спустя, когда нас уже должны были окончательно распределять по частям, он снова подошел, видимо, не найдя другого подходящего кандидата, и сказал: «Ладно, хотя бы 50 рублей дай». Я ответил, что у меня всего 27 рублей. Он недовольно ушел, сказав, что это невозможно.
Я рассказал эту историю, думая, что она просто забавная, ребятам, с которыми познакомился в пути из Москвы в Баку. Через 15 минут шесть-семь человек, посовещавшись между собой, подошли ко мне и дали 23 рубля, сказав, что будут рады, если хотя бы я смогу служить дома. Они улыбнулись и заверили, что делают это от души.
Я знал, что ни один из них не был из обеспеченной семьи, и три или пять рублей были для них серьезной суммой — по сути, они отдали последние деньги, которые, скорее всего, откладывали на сигареты. Благодаря этим почти незнакомым людям, молодым парням разных национальностей, которые мне ничем не были обязаны, я был переведен в Армению и два года служил в Ленинакане (Гюмри).
Много лет спустя я часто возвращался мыслями к этому моменту и задавал себе три вопроса. Готов ли я отдать последние деньги или последний кусок хлеба, чтобы помочь другому? Не миллион из миллиарда, а действительно последнее. Второе: смогу ли я искренне радоваться тому, что кто-то другой, благодаря мне, отправится служить домой, а я останусь в чужом месте, вспоминая родину, близких и родные места, которых не увижу два года? И третье: способен ли я помогать, не ожидая благодарности? (Мы даже не обменялись адресами.)
Этот случай стал для меня точкой опоры, помогая мне сформироваться как личность.
Сегодня, в первую очередь, хочу выразить благодарность тем, кто мне помог. Я не знаю, живы ли они, как сложилась их судьба. Но если они услышат эту историю, пусть знают, что я никогда не забывал их щедрость. Я до сих пор помню эти 23 рубля и их бескорыстный поступок.
Во-вторых, я хочу, чтобы люди понимали: доброта — это не инвестиция. Её нужно передавать дальше, как эстафетную палочку. Именно поэтому моя жена и я отдали почти всё наше состояние на благотворительность, и наши дети приняли этот принцип.
Я попросил Веронику (мою жену) опубликовать это сообщение в воскресенье, потому что воскресенье — особый день для христиан, как суббота для евреев и пятница для мусульман.
Я надеюсь, что хотя бы раз в неделю люди найдут время отвлечься от суеты, внешнего шума, бытовых забот и подумать о духовном, о вечном, побыть наедине с собой и с Богом.
Я убежден, что доброта вечна и бессмертна. Если ты делаешь добро анонимно, не ожидая ничего взамен, оно приумножается. Многие люди, знакомые и незнакомые, делали это для меня, и я им благодарен. Я тоже старался поступать так же, насколько мог.
Зло, напротив, имеет конец — оно конечное. Поэтому оно такое агрессивное и привлекает внимание. Когда ты отвечаешь на зло злом, оно становится еще сильнее. К сожалению, людям проще обсуждать и запоминать плохое. Сплетни, книги, фильмы — всё это чаще создается о чем-то дурном. Новости тоже полны негатива. Мы читаем больше плохих новостей, чем хороших.
Но помните: если бы добра, света и любви было меньше, чем зла, мира давно бы не существовало. Добро, как воздух, незаметно, и мы часто воспринимаем его как нечто само собой разумеющееся. Делясь с другими тем, что имеешь, знаешь, умеешь, не копя, не становясь рабом богатства и собственных страстей, — в этом, как мне кажется, смысл жизни. Так мы увеличиваем количество добра и света в мире для всех.
Мы приходим в этот мир с пустыми руками и уходим так же, не забирая ничего с собой. Даже фараонам не удалось избежать этого. Прощайте, как хотите, чтобы прощали вас, когда вы ошибаетесь. Не требуйте наказания для других — просите милости для себя. Относитесь к людям так, как хотели бы, чтобы относились к вам. Это золотое правило.
Творите добро и будьте счастливы. Мир нам всем. Я люблю вас всех».
Так заканчивается послание Варданяна.
Бывший государственный министр Арцаха Рубен Варданян, который сейчас находится в бакинской тюрьме по сфабрикованному делу, ранее в аудиопослании заявлял, что всегда поступал так, как считал морально правильным, и не предавал своих принципов даже в самые сложные моменты. Он держал 23-дневную голодовку в знак протеста против судебного фарса.
«Я знал, на что иду, и был готов к еще более тяжелым условиям. Я не жертва. Мне не нужна жалость, потому что это был осознанный выбор», — сказал он.