«Ամերիկայի ձայնի» տնօրեն Մայքլ Աբրամովիցը մարտի 15–ին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է, որ 83 տարվա աշխատանքից հետո առաջին անգամ «Ամերիկայի ձայնը» կլռի։ Նա նշել է, որ իրեն և 1300 աշխատակիցներից կազմված ամբողջ անձնակազմին ուղարկել են արձակուրդ։
«Ամերիկայի ձայնն» այլևս չի կարող իրականացնել իր կենսական առաքելությունը»․–գրել է նա, հայտնում է “Փաստինֆոն»;
«Այդ առաքելությունը հատկապես կրիտիկական է այսօր, երբ Ամերիկայի հակառակորդները, ինչպես Իրանը, Չինաստանը եւ Ռուսաստանը, միլիարդավոր դոլարներ են ծախսում Միացյալ Նահանգներին վարկաբեկելու կեղծ պատմություններ ստեղծելու համար»,- գրել է Մայքլ Աբրամովիցը։
Այս հայտարարությունը հնչել է այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ստորագրել է հրաման՝ դադարեցնելու յոթ գործակալությունների, այդ թվում՝ Գլոբալ մեդիայի գործակալության գործունեությունը։ «Ամերիկայի ձայնը» Գլոբալ մեդիայի (USAGM) կազմում ընդգրկված կառույցներից մեկն է։
Սպիտակ տունը հայտարարել է, որ «Ամերիկայի ձայնը» զրկվել է ֆինանսավորումից՝ «արմատական քարոզչություն» տարածելու պատճառով։ Ռադիոկայանի աշխատակիցները մեղադրվում են այն բանում, որ հրապարակել են մեկնաբանություններ, որոնք ուղղված են եղել անձամբ Դոնալդ Թրամփի դեմ։
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփը ստորագրել է հրամանագիր, որով նախատեսվում է լուծարել յոթ դաշնային գործակալություն։Դրանց թվին է պատկանում «Գլոբալ մեդիա գործակալությունը», որը համակարգում է արտաքին քաղաքական քարոզչական աշխատանքները և ղեկավարում է պետական ֆինանսավորմամբ աշխատող հեռարձակողներ, ինչպիսիք են «Ամերիկայի Ձայնը» և «Ազատություն/Ազատ Եվրոպա» ռադիոկայանները՝ ներառյալ դրանց առցանց հարթակները։ Չնայած գործակալությունը պաշտոնապես ճանաչվում է որպես անկախ կառույց, 2018 թվականից առաջ այն հայտնի էր որպես Հեռարձակման կառավարիչների խորհուրդ:

17 Март 2025 - 07:32 AMT
Директор «Голоса Америки» (VOA) Майкл Абрамовиц 15 марта сообщил на своей странице в Facebook, что после 83 лет работы «Голос Америки замолчит». Он отметил, что он и весь штат из 1300 сотрудников отправлены в отпуск. Абрамовиц заявил, что «VOA больше не может выполнять свою жизненно важную миссию».
Он подчеркнул, что эта миссия «особенно важна сегодня, когда противники Америки, такие как Иран, Китай и Россия, тратят миллиарды долларов на создание ложных историй, дискредитирующих Соединенные Штаты».
Это заявление последовало после того, как президент Дональд Трамп подписал указ о роспуске семи агентств, включая Агентство глобальных медиа США (USAGM), под управлением которого работает VOA. Белый дом заявил, что финансирование VOA было прекращено из-за распространения «радикальной пропаганды». Сотрудников обвинили в публикации комментариев, направленных лично против президента Трампа.
Президент Дональд Трамп подписал указ о роспуске семи федеральных агентств, включая Агентство глобальных медиа США, которое курирует внешнеполитические коммуникации и управляет финансируемыми государством вещателями, такими как «Голос Америки» и Радио «Свобода»/Радио «Свободная Европа», включая их онлайн-платформы. Хотя официально агентство признается независимым, до 2018 года оно было известно как Совет управляющих по вопросам вещания.