«Ամերիկայի ձայնի» տնօրեն Մայքլ Աբրամովիցը մարտի 15–ին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է, որ 83 տարվա աշխատանքից հետո առաջին անգամ «Ամերիկայի ձայնը» կլռի։ Նա նշել է, որ իրեն և 1300 աշխատակիցներից կազմված ամբողջ անձնակազմին ուղարկել են արձակուրդ։
«Ամերիկայի ձայնն» այլևս չի կարող իրականացնել իր կենսական առաքելությունը»․–գրել է նա, հայտնում է “Փաստինֆոն»;
«Այդ առաքելությունը հատկապես կրիտիկական է այսօր, երբ Ամերիկայի հակառակորդները, ինչպես Իրանը, Չինաստանը եւ Ռուսաստանը, միլիարդավոր դոլարներ են ծախսում Միացյալ Նահանգներին վարկաբեկելու կեղծ պատմություններ ստեղծելու համար»,- գրել է Մայքլ Աբրամովիցը։
Այս հայտարարությունը հնչել է այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ստորագրել է հրաման՝ դադարեցնելու յոթ գործակալությունների, այդ թվում՝ Գլոբալ մեդիայի գործակալության գործունեությունը։ «Ամերիկայի ձայնը» Գլոբալ մեդիայի (USAGM) կազմում ընդգրկված կառույցներից մեկն է։
Սպիտակ տունը հայտարարել է, որ «Ամերիկայի ձայնը» զրկվել է ֆինանսավորումից՝ «արմատական քարոզչություն» տարածելու պատճառով։ Ռադիոկայանի աշխատակիցները մեղադրվում են այն բանում, որ հրապարակել են մեկնաբանություններ, որոնք ուղղված են եղել անձամբ Դոնալդ Թրամփի դեմ։
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփը ստորագրել է հրամանագիր, որով նախատեսվում է լուծարել յոթ դաշնային գործակալություն։Դրանց թվին է պատկանում «Գլոբալ մեդիա գործակալությունը», որը համակարգում է արտաքին քաղաքական քարոզչական աշխատանքները և ղեկավարում է պետական ֆինանսավորմամբ աշխատող հեռարձակողներ, ինչպիսիք են «Ամերիկայի Ձայնը» և «Ազատություն/Ազատ Եվրոպա» ռադիոկայանները՝ ներառյալ դրանց առցանց հարթակները։ Չնայած գործակալությունը պաշտոնապես ճանաչվում է որպես անկախ կառույց, 2018 թվականից առաջ այն հայտնի էր որպես Հեռարձակման կառավարիչների խորհուրդ:

Michael Abramowitz, director of Voice of America (VOA), announced on his Facebook page on March 15 that after 83 years of service, "Voice of America will be silent." He noted that he and the entire staff of 1,300 employees have been placed on furlough. Abramowitz stated, "VOA can no longer fulfill its vital mission."
He said this mission is “especially critical today, as America's adversaries, such as Iran, China, and Russia, are spending billions of dollars to create false narratives to discredit the United States.”
This announcement follows President Donald Trump's executive order to dissolve seven agencies, including the U.S. Agency for Global Media (USAGM), under which VOA operates. The White House stated that VOA was defunded due to spreading "radical propaganda." Employees were accused of publishing commentary targeting President Trump personally.
President Donald Trump signed an executive order to dissolve seven federal agencies, including the U.S. Agency for Global Media, which oversees foreign policy communications and manages state-funded broadcasters like Voice of America and Radio Free Europe/Radio Liberty, including their online platforms. Although officially recognized as an independent entity, the agency was known as the Broadcasting Board of Governors before 2018.