Կանադայի Տորոնտո քաղաքի հայ երիտասարդները ակցիա են իրականացրել՝ ի պաշտպանություն Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է «Ապրելու երկիր» կուսակցության համահիմնադիր Մանե Թանդիլյանը։
«Տորոնտոյի հայ երիտասարդները հավաքվել էին Toronto Eaton Centre-ում՝ հագնված որպես Ադրբեջանում անազատության մեջ գտնվող Արցախի ռազմագերիներ, որպես իրազեկում նրանց ճակատագրի մասին։
Այնուհետև նրանք քայլերթ են իրականացրել Տորոնտոյի փողոցներում՝ ներկայացնելով ռազմագերիներին և բարձրաձայնելով նրանց ազատության պահանջը։ Աշխարհասփյուռ հայ ժողովուրդը պատասխանատու է իր հայրենակիցների համար»,–ասվում է գրառման մեջ։
Հունվարի 17-ից Ադրբեջանում ընթանում է Արցախի նախկին ռազմաքաղաքական ղեկավարների շինծու գործերով կեղծ «դատավարությունը»։ Մեղադրյալների շարքում են Արցախի նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանը, Բակո Սահակյանը, Արայիկ Հարությունյանը, ինչպես նաև Պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Լևոն Մնացականյանը, նախկին արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանը և այլք։
Նախկին պետնախարար և բարերար Ռուբեն Վարդանյանի գործը քննվում է առանձին վարույթով։ նա 23 օր հացադուլի մեջ էր՝ որպես բողոքի նշան ընդդեմ դատական ֆարսի։

Армянская молодежь Торонто организовала акцию в поддержку армянских пленных, находящихся в Азербайджане. Об этом на своей странице в Facebook сообщила сооснователь партии «Страна для жизни» Мане Тандилян.
Акция состоялась в Toronto Eaton Centre, где участники были одеты как армянские военнопленные, находящиеся в заключении в Азербайджане, чтобы привлечь внимание к их судьбе.
Затем участники провели марш по улицам Торонто, символизируя пленных и требуя их освобождения. «Всемирная армянская община несет ответственность за своих соотечественников», — говорится в заявлении.
С 17 января в Азербайджане проходит сфабрикованный «судебный процесс» против бывших военно-политических лидеров Арцаха. Среди обвиняемых – бывшие президенты Арцаха Аркадий Гукасян, Бако Саакян и Араик Арутюнян, экс-командующий Армией обороны Левон Мнацаканян, бывший министр иностранных дел Давид Бабаян и другие.
Дело бывшего госминистра и благотворителя Рубена Варданяна рассматривается отдельно. В знак протеста против судебного фарса он держал 23-дневную голодовку.