Կանադայի Տորոնտո քաղաքի հայ երիտասարդները ակցիա են իրականացրել՝ ի պաշտպանություն Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է «Ապրելու երկիր» կուսակցության համահիմնադիր Մանե Թանդիլյանը։
«Տորոնտոյի հայ երիտասարդները հավաքվել էին Toronto Eaton Centre-ում՝ հագնված որպես Ադրբեջանում անազատության մեջ գտնվող Արցախի ռազմագերիներ, որպես իրազեկում նրանց ճակատագրի մասին։
Այնուհետև նրանք քայլերթ են իրականացրել Տորոնտոյի փողոցներում՝ ներկայացնելով ռազմագերիներին և բարձրաձայնելով նրանց ազատության պահանջը։ Աշխարհասփյուռ հայ ժողովուրդը պատասխանատու է իր հայրենակիցների համար»,–ասվում է գրառման մեջ։
Հունվարի 17-ից Ադրբեջանում ընթանում է Արցախի նախկին ռազմաքաղաքական ղեկավարների շինծու գործերով կեղծ «դատավարությունը»։ Մեղադրյալների շարքում են Արցախի նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանը, Բակո Սահակյանը, Արայիկ Հարությունյանը, ինչպես նաև Պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Լևոն Մնացականյանը, նախկին արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանը և այլք։
Նախկին պետնախարար և բարերար Ռուբեն Վարդանյանի գործը քննվում է առանձին վարույթով։ նա 23 օր հացադուլի մեջ էր՝ որպես բողոքի նշան ընդդեմ դատական ֆարսի։

Armenian youth in Toronto organized a demonstration in support of Armenian prisoners held in Azerbaijan, according to Mane Tandilyan, co-founder of the Country to Live party.
The protest took place at Toronto Eaton Centre, where participants dressed as Armenian prisoners of war held in Azerbaijan to raise awareness about their fate.
Following the demonstration, the participants marched through the streets of Toronto, symbolizing the prisoners and demanding their release. "The Armenian people worldwide are responsible for their compatriots," the statement read.
Since January 17, Azerbaijan has been conducting a fabricated trial against former military-political leaders of Artsakh. Among the accused are former Artsakh presidents Arkadi Ghukasyan, Bako Sahakyan, and Arayik Harutyunyan, as well as former Defense Army commander Levon Mnatsakanyan, former Foreign Minister Davit Babayan, and others.
The case of former state minister and philanthropist Ruben Vardanyan is being considered separately. He went on a 23-day hunger strike in protest against the judicial farce.