ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հայտարարել է, որ պատրաստ են քննարկել և հասկանալ՝ արդյո՞ք ՀՀ սահմանադրության մեջ Ադրբեջանի նկատմամբ տարածքային պահանջներ կան, թե ոչ, և նույնը՝ այդ երկրի սահմանադրության դեպքում:
Նա առաջարկում է ՀՀ և Ադրբեջանի սահմանադրությունները փորձաքննության ուղարկել, գրում է Radar.am-ը։
«Վերջ ի վերջո, այդ հարցը ո՞նց է լուծվելու: Մենք ասում ենք, որ մեր ներպետական ինստիտուտներն անցնելուց հետո նմանատիպ հարց այլևս չի առաջանալու: Վերջ ի վերջո, կարող ենք փորձաքննության ուղարկել երկու երկրների սահմանադրությունները՝ պարզելու, թե արդյո՞ք այդ պնդումներն իրականության հետ աղերս ունեն»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ միշտ էլ հնարավոր է որևէ պատրվակ գտնել։
Նրա խոսքով՝ մինչ այժմ Ադրբեջանի հետ բանակցությունների գործընթացում հայկական կողմը փորձել է ապահովել փաստարկված դիրքորոշում, և նույն տրամաբանությամբ էլ շարունակելու են աշխատել։
«Մինչ այս պահը Ադրբեջանի հետ բանակցություններում փորձել ենք ամեն ինչի տակ հիմնավորում ունենալ, և այդ տրամաբանությամբ ենք աշխատել նրանց հետ: Կարծում եմ՝ շարունակությունն էլ կլինի տրամաբանված և հիմնավորված, այլ ոչ թե ներքին լսարանի համար կամ քաղաքական հայտարարություններով թելադրված»,- նշել է նա։
Սահմանադրությունների փորձաքննության մեխանիզմների վերաբերյալ հարցին ի պատասխան՝ Սիմոնյանը օրինակ է բերել Վենետիկի հանձնաժողովի ներգրավման հնարավորությունը։
«Կարող ենք ուղարկել Վենետիկի հանձնաժողով երկու երկրների սահմանադրությունները, և թող Վենետիկի հանձնաժողովն ասի՝ նման բան կա, թե ոչ»,–ասել է նա։
Նա հավելել է, որ հայկական կողմն արդեն ներկայացրել է փաստարկներ, որոնք վկայում են՝ ՀՀ սահմանադրության մեջ տարածքային պահանջներ չկան։

Председатель Национального собрания Армении Ален Симонян заявил, что армянская сторона готова обсудить и выяснить, содержатся ли в конституции Армении территориальные претензии к Азербайджану, а также проверить аналогичный вопрос в отношении конституции Азербайджана.
Он предложил направить конституции Армении и Азербайджана на экспертизу, сообщает Radar.am .
«В конце концов, как этот вопрос будет решаться? Мы считаем, что после прохождения наших внутренних институтов такие вопросы больше не возникнут. Мы можем отправить обе конституции на экспертизу, чтобы понять, имеют ли эти утверждения какое-либо отношение к реальности», — заявил Симонян, добавив, что всегда можно найти какой-либо предлог.
По его словам, в ходе переговоров с Азербайджаном армянская сторона стремилась к аргументированному подходу и намерена придерживаться той же линии.
«До настоящего момента в переговорах с Азербайджаном мы старались подкреплять все аргументы доказательствами и будем продолжать работать в том же логичном и обоснованном русле, а не ради внутренней аудитории или политических заявлений», — отметил он.
Отвечая на вопрос о механизмах проведения экспертизы, Симонян предложил обратиться в Венецианскую комиссию.
«Мы можем направить обе конституции в Венецианскую комиссию, и пусть она скажет, есть ли там подобные положения или нет», — сказал он.
Он также добавил, что армянская сторона уже представила доказательства отсутствия территориальных претензий в конституции Армении.