Գերմանիայի նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը մարտի 30-ից ապրիլի 2-ը պաշտոնական այցով կայցելի Հայաստան և Ադրբեջան։ Գերմանիայի նախագահի գրասենյակի հաղորդմամբ՝ սա դաշնային նախագահի առաջին այցն է երկու երկրներ։
Երևանում նա հանդիպելու է ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի և վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ։ Այցի շրջանակում Շտայնմայերը նախատեսում է այցելել «ԹՈՒՄՈ» կենտրոն և մասնակցել մշակութային ընդունելության, հայտնում է Factor.am-ը։
Այցի երկրորդ օրը նա կմեկնի Դիլիջան, որտեղ հանդիպելու է հայ կին ձեռներեցների հետ, ծանոթանալու է քաղաքաշինական զարգացման ծրագրին։ Ծրագրում ներառված է նաև Սևան այցելությունը՝ հայկական եկեղեցի և հիդրոօդերևութաբանական չափիչ կայան դիտարկելու նպատակով։
Բաքու այցի ընթացքում Շտայնմայերը հանդիպելու է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ։ Այստեղ նախատեսվում է քննարկում քրիստոնյա, մահմեդական և հրեա հոգևորականների մասնակցությամբ՝ հանդուրժողականության և միջկրոնական փոխըմբռնման թեմայով։ Նա կմասնակցի նաև Ադրբեջանում կանանց իրավիճակին նվիրված քննարկմանը։

German President Frank-Walter Steinmeier will pay an official visit to Armenia and Azerbaijan from March 30 to April 2. According to the German presidential office, this will be the first visit of a federal president to both countries.
In Yerevan, Steinmeier is scheduled to meet with Armenian President Vahagn Khachaturyan and Prime Minister Nikol Pashinyan. As part of his visit, he will tour the TUMO center and attend a cultural reception, reports Factor.am .
On the second day of his visit, he will travel to Dilijan, where he will meet Armenian female entrepreneurs and learn about urban development projects. His agenda also includes a visit to Lake Sevan to observe an Armenian church and a hydro-meteorological monitoring station.
During his stay in Baku, Steinmeier will meet with Azerbaijani President Ilham Aliyev. A discussion on tolerance and interfaith understanding, involving Christian, Muslim, and Jewish religious leaders, is planned. He will also participate in a session on women's issues in Azerbaijan.