«Ավրորա» մարդասիրական մրցանակի 2017 թվականին դափնեկիր, բժիշկ Թոմ Քաթինան հանդես է եկել հաջակցություն շինծու գործով Բաքվում պահվող Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի։ Նա տեսաուղերձ է հրապարակել X-ի իր միկրոբլոգում և գրառում արել՝ կոչ անելով միջազգային հանրությանը գործել անհապաղ։
Նա կեղծ և անհեթեթ է անվանել Վարդանյանի դեմ առաջ քաշված մեղադրանքները
«Ռուբեն Վարդանյանին ճանաչում եմ երկար տարիներ։ Ովքեր ճանաչում են Ռուբեն Վարդանյանին, գիտեն, որ նրան առաջադրված մեղադրանքները կեղծ են և անհեթեթ։ Միջազգային հանրությունը պետք է անհապաղ գործի՝ ապահովելու նրա և Ադրբեջանում անարդարացիորեն պահվող բոլոր հայ ռազմագերիների ազատ արձակումը», – գրել է Քաթինան։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ 2016 թվականին «Ավրորա» մրցանակի հավակնորդներից իրավապաշտպան Սայիդա Ղուլամ Ֆաթիման մտադիր է մեկնել Բաքու՝ ներկա գտնվելու Ռուբեն Վարդանյանի «դատավարությանը»:

17 Март 2025 - 14:51 AMT
Лауреат гуманитарной премии «Аврора» 2017 года, доктор Том Катина, выступил в поддержку Рубена Варданяна, бывшего государственного министра Арцаха, который находится под арестом в Баку по политически мотивированному делу. Катина опубликовал видеопослание в своем аккаунте в X и призвал международное сообщество немедленно вмешаться.
Он назвал обвинения против Варданяна ложными и абсурдными.
«Я знаю Рубена Варданяна много лет. Те, кто с ним знаком, понимают, что предъявленные ему обвинения — полностью ложны и абсурдны. Международное сообщество должно немедленно вмешаться, чтобы добиться его освобождения, а также освобождения всех армянских военнопленных, несправедливо удерживаемых в Азербайджане», — написал Катина.
Ранее сообщалось, что правозащитница Саида Гулам Фатима, финалистка премии «Аврора» 2016 года, намерена поехать в Баку, чтобы присутствовать на суде над Рубеном Варданяном.