Իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիրը» դրական է գնահատում ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության գծով խորհրդական Մայք Ուոլցի հայտարարությունը, որտեղ խոսվում է խաղաղության պայմանագրի վերջնականացման և բանտարկյալների ազատման անհրաժեշտության մասին։
«Քաղաքացիական պայմանագրի» վարչության անդամ, ԱԺ պատգամավոր Արսեն Թորոսյանը նշել է, որ Ուոլցն ասել է այն, ինչի մասին նաև Հայաստանի իշխանություններն են խոսում, հայտնում է «Ազատությունը»։
«Ես շատ եմ կարևորում, մենք շատ ենք կարևորում, որ Մայք Ուոլցը հատուկ նշել է բանտարկյալների ազատման մասին: Նա ասել է, որ նախ պետք է խաղաղության գործարքը վերջնականացվի, ազատվեն բանտարկյալները և աշխատենք միասին՝ ավելի ապահով և բարգավաճ ռեգիոն ունենալու համար։ Ես ցիտում եմ Մայք Ուոլցի բառերը: Սա ուղղակիորեն այն է, ինչ մենք ենք ասում: Իմ խորին համոզմամբ, և մեր խորին համոզմամբ, մեր հայրենակիցներին տուն վերադարձնելու բանալին խաղաղության պայմանգիր կնքելու և այն իրագործելու մեջ է»,- ընդգծել է Թորոսյանը։
Նախօրեին Ուոլցը X-ում նշել էր, որ Հարավային Կովկասում հակամարտությունը պետք է ավարտվի։ Նա տեղեկացրել էր, որ Բաքվում հանդիպել է Ադրբեջանի նախագահի ազգային անվտանգության գծով խորհրդական Հիքմեթ Հաջիևի հետ՝ քննարկելու տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման գործընթացը։
Ուոլցը կարևոր քայլ էր համարել խաղաղության պայմանագրի տեքստի շուրջ ձեռք բերված պայմանավորվածությունը՝ մասնավորապես ընդգծելով․ – «Ես նրան ասացի, որ այժմ մենք պետք է վերջնականացնենք այդ խաղաղության գործարքը, ազատ արձակենք բանտարկյալներին, և միասին աշխատենք տարածաշրջանն ավելի անվտանգ և բարգավաճ դարձնելու ուղղությամբ»։
Ներկայում ադրբեջանական բանտերում պահվում է 23 հայ, որոնցից 16-ը գերեվարվել է 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ին՝ Ադրբեջանի ռազմական հարձակման հետևանքով։

17 Март 2025 - 14:52 AMT
Правящая партия «Гражданский договор» положительно оценила заявление советника президента США по национальной безопасности Майка Уолца, в котором подчеркивается необходимость окончательного согласования мирного договора и освобождения заключенных.
Член правления партии и депутат парламента Арсен Торосян отметил, что Уолц выразил ту же позицию, которую занимает и руководство Армении, сообщает «Азатутюн».
«Я придаю большое значение, мы придаем большое значение тому, что Майк Уолц специально отметил освобождение заключенных. Он сказал, что сначала нужно окончательно согласовать мирное соглашение, освободить заключенных и совместно работать над созданием более безопасного и процветающего региона. Я цитирую слова Майка Уолца. Это именно то, о чем говорим мы. Я глубоко убежден, как и наше правительство, что ключ к возвращению наших соотечественников домой – в подписании и реализации мирного договора», – подчеркнул Торосян.
Накануне Уолц написал в X, что конфликт на Южном Кавказе должен завершиться. Он сообщил, что в Баку встретился с советником президента Азербайджана по национальной безопасности Хикметом Гаджиевым для обсуждения мирного процесса в регионе.
Уолц отметил важность достигнутых договоренностей по тексту мирного договора, подчеркнув: «Я сказал ему, что теперь мы должны окончательно утвердить этот мирный договор, освободить заключенных и вместе работать над тем, чтобы сделать регион более безопасным и процветающим».
Тем временем адвокат Рубена Варданяна Джаред Генсер призвал премьер-министра Армении Никола Пашиняна и министра иностранных дел Арарата Мирзояна внимательно изучить заявления бывшего президента США Дональда Трампа и советника президента США по нацбезопасности Майка Уолца. В настоящее время в азербайджанских тюрьмах содержатся 23 армянина, 16 из которых были пленены в результате военного нападения Азербайджана 19 сентября 2023 года.