ԱՄՆ Պաշտպանության նախարարությունը չի մեկնաբանում Հայաստանի ուղղությամբ զինտեխնիկայի հնարավոր տեղափոխման մասին տեղեկատվությունը, որի մասին հրապարակում էր արել ռուսական RT գործակալությունը։ Այդ մասին ասել են ԱՄՆ Պաշտպանության նախարարությունից, տեղեկացնում է Արմենպրեսը։
«ԱՄՆ-ն բարձր է գնահատում Հայաստանի հետ հարաբերությունները։ Պաշտպանության նախարարությունը չի մեկնաբանում զինտեխնիկայի տեղաշարժերը՝ օպերացիոն անվտանգության նկատառումներից ելնելով»։
Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը դեռևս որևէ պաշտոնական արձագանք չի տվել։
Ավելի վաղ, RT լրատվական գործակալությունը հայտնել էր, որ ԱՄՆ բանակի լոգիստիկ հրամանատարությունը ծրագրում է Գերմանիայի «Դյուլմեն» ռազմաբազայից զինտեխնիկա և տարբեր նշանակության սարքավորումներ տեղափոխել Հայաստանի «Զառ» զորավարժարան՝ հնարավոր հայ-ամերիկյան զորավարժությունների նպատակով։
Հրապարակված տվյալների համաձայն՝ զինտեխնիկայի տեղափոխումը նախատեսվում է իրականացնել հուլիսի 16-ից օգոստոսի 7-ը, իսկ այն վերադարձնել Գերմանիա՝ օգոստոսի 21-ից սեպտեմբերի 20-ը։
Նշվում է, որ զինտեխնիկան Հայաստան է տեղափոխվելու Վրաստանի տարածքով, քանի որ երթուղին չի կարող անցնել Ռուսաստանի, Թուրքիայի կամ Ադրբեջանի տարածքով՝ դիվանագիտական թույլտվությունների հետ կապված դժվարությունների պատճառով։

17 Март 2025 - 15:04 AMT
Министерство обороны США заявило, что не комментирует информацию о возможной передаче военной техники Армении, о чем ранее сообщило российское агентство RT.
«Соединенные Штаты высоко ценят отношения с Арменией. Министерство обороны не комментирует перемещения военной техники из соображений оперативной безопасности», — говорится в заявлении, передает «Арменпресс».
Министерство обороны Армении пока не дало официального ответа.
Ранее RT сообщило, что логистическое командование армии США планирует перевезти военную технику и различное оборудование с базы «Дюльмен» в Германии на полигон «Зар» в Армении для возможных совместных учений.
Согласно опубликованным данным, транспортировка военной техники запланирована с 16 июля по 7 августа, а ее возвращение в Германию — с 21 августа по 20 сентября.
Отмечается, что техника будет доставляться через территорию Грузии, так как маршрут не может проходить через Россию, Турцию или Азербайджан из-за сложностей с получением дипломатических разрешений.