ԱՄՆ Պաշտպանության նախարարությունը չի մեկնաբանում Հայաստանի ուղղությամբ զինտեխնիկայի հնարավոր տեղափոխման մասին տեղեկատվությունը, որի մասին հրապարակում էր արել ռուսական RT գործակալությունը։ Այդ մասին ասել են ԱՄՆ Պաշտպանության նախարարությունից, տեղեկացնում է Արմենպրեսը։
«ԱՄՆ-ն բարձր է գնահատում Հայաստանի հետ հարաբերությունները։ Պաշտպանության նախարարությունը չի մեկնաբանում զինտեխնիկայի տեղաշարժերը՝ օպերացիոն անվտանգության նկատառումներից ելնելով»։
Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը դեռևս որևէ պաշտոնական արձագանք չի տվել։
Ավելի վաղ, RT լրատվական գործակալությունը հայտնել էր, որ ԱՄՆ բանակի լոգիստիկ հրամանատարությունը ծրագրում է Գերմանիայի «Դյուլմեն» ռազմաբազայից զինտեխնիկա և տարբեր նշանակության սարքավորումներ տեղափոխել Հայաստանի «Զառ» զորավարժարան՝ հնարավոր հայ-ամերիկյան զորավարժությունների նպատակով։
Հրապարակված տվյալների համաձայն՝ զինտեխնիկայի տեղափոխումը նախատեսվում է իրականացնել հուլիսի 16-ից օգոստոսի 7-ը, իսկ այն վերադարձնել Գերմանիա՝ օգոստոսի 21-ից սեպտեմբերի 20-ը։
Նշվում է, որ զինտեխնիկան Հայաստան է տեղափոխվելու Վրաստանի տարածքով, քանի որ երթուղին չի կարող անցնել Ռուսաստանի, Թուրքիայի կամ Ադրբեջանի տարածքով՝ դիվանագիտական թույլտվությունների հետ կապված դժվարությունների պատճառով։

The U.S. Department of Defense has stated that it does not comment on reports regarding the possible transfer of military equipment to Armenia, as previously reported by the Russian news agency RT.
"The United States highly values its relationship with Armenia. The Department of Defense does not comment on military equipment movements due to operational security considerations," the statement said, according to Armenpress.
The Armenian Ministry of Defense has not yet provided an official response.
Earlier, RT reported that the U.S. Army's logistics command plans to transfer military equipment and various technical gear from the Dülmen military base in Germany to the Zar training ground in Armenia for potential U.S.-Armenian joint exercises.
According to the published information, the transportation is scheduled between July 16 and August 7, with the equipment set to return to Germany between August 21 and September 20.
It was noted that the military equipment would be transported via Georgia, as the route cannot pass through Russia, Turkey, or Azerbaijan due to diplomatic clearance difficulties.