ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հերքել է Ադրբեջանի հերթական ապատեղեկատվությունը, ըստ որի՝ մարտի 17-ին, ժամը 01:25-ից 12:55-ն ընկած ժամանակահատվածում, ՀՀ զինված ուժերի ստորաբաժանումները կրակ են բացել սահմանագոտու արևելյան և հարավարևելյան հատվածում տեղակայված ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ։
Ինչպես հայտնում են ՀՀ ՊՆ-ից, այս տեղեկատվությունը չի համապատասխանում իրականությանը։
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմն առաջարկել է ստեղծել Հայաստան-Ադրբեջան համատեղ մեխանիզմ՝ հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերի և/կամ նման հաղորդագրությունների հետաքննության համար։ Սակայն մինչ այժմ Ադրբեջանը որևէ արձագանք չի տվել այս առաջարկին։
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը վերահաստատել է, որ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի դիրքորոշման համաձայն՝ պատրաստ է հետաքննել Ադրբեջանի ՊՆ հաղորդագրությունը, եթե դրա հիմնավորող փաստերը փոխանցվեն ՀՀ-ին։
Մարտի 16–ին Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը 3 անգամ հերքել է Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության իրար հաջորդող ապատեղեկատվությունը։
ԵՄ առաքելությունն իր հերթին հանգիստ է գնահատել վիճակը Ադրբեջանի հետ սահմանին՝ նշելով, որ ոչ մի արտառոց ակտիվություն չի նկատվում:

17 Март 2025 - 15:07 AMT
Министерство обороны Армении опровергло очередную дезинформацию Азербайджана, согласно которой 17 марта с 01:25 до 12:55 армянские подразделения якобы открыли огонь по азербайджанским позициям, расположенным на восточном и юго-восточном участках границы.
Как заявили в Минобороны Армении, данная информация не соответствует действительности.
Аппарат премьер-министра Армении предложил создать совместный механизм для расследования случаев нарушения режима прекращения огня и подобных заявлений. Однако Азербайджан до сих пор не дал ответа на это предложение.
Армянское военное ведомство подтвердило, что в соответствии с позицией правительства готово провести расследование заявлений Минобороны Азербайджана, если будут предоставлены доказательства.
16 марта Минобороны Армении трижды опровергло последовательные дезинформационные сообщения азербайджанской стороны.
При этом миссия ЕС оценила ситуацию на границе как спокойную, заявив, что не фиксирует какой-либо необычной активности.