ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հերքել է Ադրբեջանի հերթական ապատեղեկատվությունը, ըստ որի՝ մարտի 17-ին, ժամը 01:25-ից 12:55-ն ընկած ժամանակահատվածում, ՀՀ զինված ուժերի ստորաբաժանումները կրակ են բացել սահմանագոտու արևելյան և հարավարևելյան հատվածում տեղակայված ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ։
Ինչպես հայտնում են ՀՀ ՊՆ-ից, այս տեղեկատվությունը չի համապատասխանում իրականությանը։
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմն առաջարկել է ստեղծել Հայաստան-Ադրբեջան համատեղ մեխանիզմ՝ հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերի և/կամ նման հաղորդագրությունների հետաքննության համար։ Սակայն մինչ այժմ Ադրբեջանը որևէ արձագանք չի տվել այս առաջարկին։
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը վերահաստատել է, որ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի դիրքորոշման համաձայն՝ պատրաստ է հետաքննել Ադրբեջանի ՊՆ հաղորդագրությունը, եթե դրա հիմնավորող փաստերը փոխանցվեն ՀՀ-ին։
Մարտի 16–ին Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը 3 անգամ հերքել է Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության իրար հաջորդող ապատեղեկատվությունը։
ԵՄ առաքելությունն իր հերթին հանգիստ է գնահատել վիճակը Ադրբեջանի հետ սահմանին՝ նշելով, որ ոչ մի արտառոց ակտիվություն չի նկատվում:

Armenia’s Ministry of Defense has denied Azerbaijan’s latest disinformation, which alleged that on March 17, between 01:25 and 12:55, Armenian armed forces opened fire on Azerbaijani positions located in the eastern and southeastern sections of the border.
According to the Armenian Ministry of Defense, this information is false.
The office of Armenia’s prime minister has proposed the creation of a joint Armenia-Azerbaijan mechanism to investigate ceasefire violations and related reports. However, Azerbaijan has not yet responded to the proposal.
The Armenian defense ministry reaffirmed that, in line with the prime minister's stance, it is ready to investigate Azerbaijan’s claims if Baku provides supporting evidence.
On March 16, Armenia’s defense ministry refuted three successive disinformation statements issued by Azerbaijan’s defense ministry.
Meanwhile, the EU monitoring mission has assessed the situation on the Armenia-Azerbaijan border as calm, noting no unusual activity.