Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը հայտնել է, որ Ադրբեջանի ռազմական գերատեսչության տարածած հերթական ապատեղեկատվությունը, համաձայն որի՝ մարտի 17-ին ժամը 17։25-21։45-ն ընկած ժամանակահատվածում, ՀՀ զինված ուժերը կրակ են բացել սահմանագոտու արևելյան ու հարավարևելյան հատվածներում տեղակայված ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ, իրականությանը չի համապատասխանում։
ՊՆ–ն հիշեցվել է, որ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմը նախկինում առաջարկել է Հայաստան-Ադրբեջան համատեղ մեխանիզմ ստեղծել՝ հրադադարի խախտումների և դրանց մասին տեղեկությունների հետաքննության նպատակով։ Սակայն, ըստ ՀՀ ՊՆ-ի, ադրբեջանական կողմը մինչ օրս որևէ պատասխան չի տվել այդ առաջարկին։
Պաշտպանության նախարարությունն ընդգծել է, որ վարչապետի աշխատակազմի դիրքորոշման համաձայն՝ հայկական կողմը պատրաստ է ուսումնասիրել Ադրբեջանի ՊՆ-ի ներկայացրած տվյալները, եթե դրանք փոխանցվեն ՀՀ-ին։
Սա մարտի 17–ին տարածված Ադրբեջանի արդեն երկրորդ ապատեղեկատվությունն էր։
Մարտի 16–ին Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը 3 անգամ հերքել է Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության իրար հաջորդող ապատեղեկատվությունը։ ԵՄ առաքելությունն իր հերթին հանգիստ է գնահատել վիճակը Ադրբեջանի հետ սահմանին՝ նշելով, որ ոչ մի արտառոց ակտիվություն չի նկատվում:

Министерство обороны Армении опровергло очередную дезинформацию со стороны военного ведомства Азербайджана. Согласно этим заявлениям, 17 марта с 17:25 до 21:45 вооруженные силы Армении якобы открыли огонь по азербайджанским позициям, расположенным на восточном и юго-восточном участках границы. В Минобороны Армении заявили, что данная информация не соответствует действительности.
В ведомстве напомнили, что ранее аппарат премьер-министра Армении предложил создать совместный механизм с Азербайджаном для расследования нарушений режима прекращения огня и связанных с ними сообщений. Однако, как отметили в Минобороны Армении, азербайджанская сторона до сих пор не дала ответа на это предложение.
Министерство подчеркнуло, что, согласно позиции аппарата премьер-министра, армянская сторона готова рассмотреть данные, представленные Минобороны Азербайджана, если они будут официально переданы Армении.
Это уже второй случай распространения дезинформации со стороны Азербайджана 17 марта.
16 марта Минобороны Армении трижды опровергло последовательные дезинформационные заявления Минобороны Азербайджана. В свою очередь, миссия наблюдателей ЕС оценила ситуацию на границе Армении и Азербайджана как спокойную, отметив отсутствие каких-либо необычных активностей.