Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը հայտնել է, որ Ադրբեջանի ռազմական գերատեսչության տարածած հերթական ապատեղեկատվությունը, համաձայն որի՝ մարտի 17-ին ժամը 17։25-21։45-ն ընկած ժամանակահատվածում, ՀՀ զինված ուժերը կրակ են բացել սահմանագոտու արևելյան ու հարավարևելյան հատվածներում տեղակայված ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ, իրականությանը չի համապատասխանում։
ՊՆ–ն հիշեցվել է, որ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմը նախկինում առաջարկել է Հայաստան-Ադրբեջան համատեղ մեխանիզմ ստեղծել՝ հրադադարի խախտումների և դրանց մասին տեղեկությունների հետաքննության նպատակով։ Սակայն, ըստ ՀՀ ՊՆ-ի, ադրբեջանական կողմը մինչ օրս որևէ պատասխան չի տվել այդ առաջարկին։
Պաշտպանության նախարարությունն ընդգծել է, որ վարչապետի աշխատակազմի դիրքորոշման համաձայն՝ հայկական կողմը պատրաստ է ուսումնասիրել Ադրբեջանի ՊՆ-ի ներկայացրած տվյալները, եթե դրանք փոխանցվեն ՀՀ-ին։
Սա մարտի 17–ին տարածված Ադրբեջանի արդեն երկրորդ ապատեղեկատվությունն էր։
Մարտի 16–ին Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը 3 անգամ հերքել է Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության իրար հաջորդող ապատեղեկատվությունը։ ԵՄ առաքելությունն իր հերթին հանգիստ է գնահատել վիճակը Ադրբեջանի հետ սահմանին՝ նշելով, որ ոչ մի արտառոց ակտիվություն չի նկատվում:

Armenia’s Ministry of Defense has dismissed the latest disinformation from Azerbaijan’s military authorities, which alleged that on March 17, between 17:25 and 21:45, Armenian armed forces fired on Azerbaijani positions located in the eastern and southeastern border regions. The ministry stated that these claims are false.
The ministry recalled that the Armenian Prime Minister’s Office had previously proposed the establishment of a joint Armenia-Azerbaijan mechanism to investigate ceasefire violations and related reports. However, according to the Armenian Ministry of Defense, Azerbaijan has yet to respond to this proposal.
The ministry emphasized that, in line with the Prime Minister’s Office’s position, the Armenian side is willing to examine the data presented by Azerbaijan’s defense ministry if it is officially provided to Armenia.
This marks the second instance of Azerbaijani disinformation on March 17.
On March 16, Armenia’s defense ministry denied three consecutive disinformation claims from Azerbaijan’s defense ministry. Meanwhile, the EU monitoring mission assessed the situation along the Armenia-Azerbaijan border as calm, noting no unusual activity.