Թուրքական լրատվամիջոցների հաղորդմամբ՝ Թուրքիայի իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության խոսնակ Օմեր Չելիքը գոհունակություն է հայտնել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի տեքստի շուրջ ձեռք բերված համաձայնության կապակցությամբ։ Միևնույն ժամանակ, նա ընդգծել է, որ Երևանի կողմից Բաքվի պահանջների կատարումը` «հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը նոր թափ հաղորդելու համար», հայտնում է «Ազատությունը»։
«Հայաստանի համար կարևոր կլինի փոխել որոշ օրենքներ կամ սահմանադրական հոդվածներ, որոնք ուղղված են Ադրբեջանի դեմ։ Ժամանակն է լուծարել ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը, նրանք այլևս անելիք չունեն, նրանք չեն նպաստել խնդրի լուծմանը։ Երբ սրանք տեղի ունենան, Թուրքիա-Հայաստան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը նոր թափ կստանա», – հայտարարել է թուրք պաշտոնյան։
Մարտի 13-ին պաշտոնական Բաքուն և Երևանը հայտարարեցին, որ ավարտել են աշխատանքները խաղաղության պայմանագրի նախագծի շուրջ։ Թեև ՀՀ ԱԳՆ–ն հայտարարել է, որ պատրաստ է Բաքվի հետ սկսել խորհրդակցություններ պայմանագրի ստորագրման ժամկետների ու տեղի վերաբերյալ, Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն ընդգծել է, որ ստորագրման հիմնական պայմանը Հայաստանի Սահմանադրության փոփոխությունն է։
Ադրբեջանը պահանջում է, որ Հայաստանի Սահմանադրությունից հեռացվի հղումը Անկախության հռչակագրին։ Բաքուն դա համարում է իր տարածքային ամբողջականության դեմ ուղղված պահանջ, սակայն Երևանը բազմիցս նշել է, որ չունի տարածքային հավակնություններ որևէ հարևան երկրի, այդ թվում՝ Ադրբեջանի նկատմամբ։
Ինչ վերաբերում է Մինսկի խմբի լուծարման հարցին, ապա Հայաստանը պատրաստակամություն է հայտնել համաձայնել այդ պահանջին, սակայն միայն խաղաղության պայմանագրի ստորագրումից հետո։

18 Март 2025 - 07:46 AMT
По сообщениям турецких СМИ, пресс-секретарь правящей партии «Справедливость и развитие» (АКР) Öмер Челик выразил удовлетворение достигнутым соглашением по тексту мирного договора между Арменией и Азербайджаном. В то же время он подчеркнул, что для продвижения армяно-турецких отношений Ереван должен выполнить требования Баку, передает «Азатутюн».
«Для Армении важно изменить некоторые законы или конституционные статьи, направленные против Азербайджана. Пришло время распустить Минскую группу ОБСЕ – она больше не имеет никакой роли и не способствовала решению конфликта. Когда эти шаги будут предприняты, процесс нормализации отношений между Турцией и Арменией получит новый импульс», – заявил турецкий чиновник.
13 марта официальные Баку и Ереван объявили о завершении работы над проектом мирного договора. В то время как МИД Армении заявил о готовности начать консультации по срокам и месту его подписания, МИД Азербайджана подчеркнул, что основным условием является внесение изменений в Конституцию Армении.
Баку требует исключить из Конституции Армении ссылки на Декларацию независимости, считая их посягательством на свою территориальную целостность. Однако Ереван неоднократно заявлял, что не имеет территориальных претензий ни к одной из соседних стран, включая Азербайджан. Что касается роспуска Минской группы, Армения выразила готовность согласиться с этим требованием, но только после подписания мирного договора.