CNN Turk-ի լրատվական ծառայության տնօրեն Իդրիս Արիկանը, Երևանում իրականացրած մեդիատուրի վերաբերյալ պատրաստած իր ռեպորտաժում «պատմական թուրքական» է որակել ինչպես մայրաքաղաքն ընդհանուր առմամբ, այնպես էլ կենտրոնում գտնվող պարսկական Կապույտ մզկիթը։ Այս արտահայտությունն անմիջապես գրավել է ամերիկացի լրագրող Լինդսի Սնելի ուշադրությունը, ով այն հրապարակել է X սոցիալական հարթակում, գրում է Sputnik Արմենիան։
Իդրիս Արիկանը Երևան է այցելել թուրքական լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների խմբի կազմում, որոնք անցած շաբաթ հանդիպել են ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ և վերցրել նրանից հարցազրույց։ Նրանք Հայաստան են ժամանել հայկական կողմի հրավերով, իսկ նրանց այցը ֆինանսավորվել է ՀՀ բյուջեի միջոցներով։
Թուրքական լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների մեդիատուրի կազմակերպիչներից՝ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոնի ղեկավար Գոռ Ծառուկյանը, ֆեյսբուքյան իր էջում պարզաբանել է, որ սկզբնական շրջանում CNN Turk-ը պատրաստել է համեմատաբար հավասարակշռված ռեպորտաժ, սակայն հետագայում ադրբեջանական կողմի ճնշմամբ նկարահանվել է երկրորդ՝ կողմնակալ և հակահայկական նյութը, որի մեջ ընդգրկվել է նաև Կապույտ մզկիթի մասին հատվածը։
Ավելի ուշ երկրորդ ռեպորտաժը հեռացվել է YouTube-ի ալիքից, սակայն շարունակում է մնալ հեռուստաալիքի պաշտոնական կայքում։

CNN Turk’s news director, Idris Arikan, referred to both Yerevan in general and the Persian Blue Mosque in the city center as “historically Turkish” in a report covering his media tour in Armenia. His statement quickly caught the attention of American journalist Lindsey Snell, who shared it on the social media platform X, according to Sputnik Armenia.
Idris Arikan visited Yerevan as part of a delegation of Turkish journalists who met with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan last week and conducted an interview with him. Their trip was organized at Armenia’s invitation and funded by the country’s state budget.
One of the organizers of the Turkish media tour, Gor Tsarukyan, head of the Public Relations and Information Center at the Armenian Prime Minister’s Office, clarified on Facebook that CNN Turk initially produced a relatively balanced report. However, under pressure from Azerbaijan, a second, biased, and anti-Armenian segment was later filmed, which included the controversial statement about the Blue Mosque.
The second report was later removed from CNN Turk’s YouTube channel but remains available on the network’s official website.