ՀՀ բաշտպանության նախարարությունը հերքել է Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության այն հաղորդագրությունը, թե իբր մարտի 17-ի երեկոյան ժամը 22։15-ից մինչև մարտի 18-ի գիշերվա 00։20-ն ընկած ժամանակահատվածում հայկական ստորաբաժանումները կրակ են բացել սահմանագոտու արևելյան և հարավարևելյան հատվածներում տեղակայված ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ։
Նշվում է, որ Ադրբեջանը ՀՀ–ին չի փոխանցել ՀՀ ԶՈւ ստորաբաժանումների կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման ոչ մի փաստական տվյալ կամ հիմնավորում:
Նշվում է, որ Հայաստանի վարչապետի աշխատակազմը նախկինում առաջարկել է հրադադարի խախտման դեպքերի և դրանց վերաբերյալ տեղեկատվության համատեղ հետաքննության մեխանիզմ ստեղծել, սակայն Ադրբեջանը մինչ օրս չի արձագանքել այդ նախաձեռնությանը։
Պաշտպանության նախարարությունը կրկին հաստատում է, որ պատրաստ է ուսումնասիրել Ադրբեջանի ներկայացրած ապացույցները, եթե դրանք տրամադրվեն Հայաստանի կողմին։
Մարտի 16-ից սկսած՝ Ադրբեջանի ՊՆ-ն պարբերաբար տարածում է գրեթե նույն բովանդակությամբ ապատեղեկատվություն, որոնք ոչ միայն ՀՀ ՊՆ-ն է հերքել, այլև՝ ԵՄ դիտորդական առաքելությունը։

The Armenian Ministry of Defense has denied the Azerbaijani Defense Ministry’s claims that Armenian units allegedly opened fire on Azerbaijani positions along the eastern and southeastern sections of the border between 22:15 on March 17 and 00:20 on March 18.
According to the ministry, Azerbaijan has not provided any factual evidence or justification of alleged ceasefire violations by Armenian forces.
It is noted that Armenia’s Prime Minister’s Office had previously proposed the creation of a joint investigative mechanism to examine ceasefire violations and related reports. However, Azerbaijan has yet to respond to this initiative.
The Defense Ministry reiterates that Armenia remains open to reviewing any evidence Azerbaijan may provide if such materials are presented.
Since March 16, Azerbaijan’s Defense Ministry has repeatedly spread similar misinformation, which has been refuted not only by Armenia’s Defense Ministry but also by the EU monitoring mission.