Հայաստանում իններորդ դասարանից հետո շրջանավարտների 30.1 տոկոսը շարունակել է կրթությունը քոլեջներում, իսկ կրթությունից դուրս մնացողների թիվը զգալիորեն նվազել է։ Այս տվյալները ներկայացվել են ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի հանձնաժողովի նիստում, որտեղ քննարկվել է կառավարության ծրագրի 2024 թվականի կատարման ընթացքը և արդյունքները։
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդգծել է, որ պարտադիր կրթության ընդգրկվածության առումով նկատվում է զգալի առաջընթաց, հայտնում է Արմենպրեսը։
Եթե 2018 թվականին պարտադիր կրթության ընդգրկվածությունը կազմել է 72 տոկոս, ապա 2023-ին այն հասել է 88 տոկոսի։ Այնուամենայնիվ, նախարարը խնդրահարույց է համարում 9-րդ դասարանից հետո կրթությունը շարունակող աշակերտների ցուցանիշները։ 2017 թվականին ավագ դպրոց հաճախել է 9-րդ դասարանի շրջանավարտների 54 տոկոսը, ինչը նշանակում է, որ գրեթե կեսն ուսումը չի շարունակել ավագ դասարաններում։
Անդրադառնալով 2023-2024 ուսումնական տարվան՝ Անդրեասյանը նշել է. «9-րդ դասարանն ավարտել և վկայական է ստացել շուրջ 39 հազար երեխա: Նրանցից ավելի քան 24 հազարը կրթությունը շարունակել են ավագ դասարաններում, ավելի քան 12 հազարը՝ քոլեջներում: 9-րդ դասարանից հետո քոլեջներում կրթությունը շարունակողների ցուցանիշը դարձել է ընդհանուր շրջանավարտների մեջ մոտ 30.1 տոկոս»:
Նախարարը դրական է գնահատել այս միտումը՝ ընդգծելով, որ մասնագիտական կողմնորոշման և նպատակային կրթության նկատմամբ հետաքրքրությունը գնալով ավելանում է։
«9-րդ դասարանից հետո կրթությունը չշարունակողների համամասնությունը նվազել է մինչև 5.9 տոկոս, ինչը 2018-ի համեմատ ավելի քան 20 տոկոսով բարելավված արդյունք է»,- նշել է նա։
Քոլեջների ընդունելությունը 2024 թվականին 2023-ի համեմատ աճել է ավելի քան 11.4 տոկոսով, և ներկայումս քոլեջներում սովորում է շուրջ 45 հազար ուսանող։

18 Март 2025 - 10:05 AMT
В Армении 30,1% выпускников 9-х классов продолжили образование в колледжах, а число выбывших из системы образования заметно сократилось. Эти данные были представлены на заседании Комитета Национального Собрания по защите прав человека и общественным вопросам, где обсуждались ход и результаты реализации правительственной программы на 2024 год.
Министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян отметила значительный прогресс в охвате обязательным образованием, сообщает «Арменпресс».
Если в 2018 году охват обязательным образованием составлял 72%, то к 2023 году этот показатель достиг 88%. Тем не менее, министр считает проблемным показатель продолжения обучения после 9-го класса. В 2017 году 54% выпускников 9-х классов пошли в старшую школу, что означает, что почти половина не продолжила обучение в старших классах.
Говоря об учебном году 2023-2024, Андреасян отметила: «Около 39 тысяч детей завершили 9-й класс и получили аттестаты. Более 24 тысяч из них продолжили обучение в старших классах, свыше 12 тысяч — в колледжах. Доля учащихся, выбравших колледжи после 9-го класса, достигла примерно 30,1% от общего числа выпускников».
Министр положительно оценила эту тенденцию, подчеркнув, что интерес к профессиональной ориентации и целевому образованию продолжает расти.
«Доля учащихся, не продолжающих обучение после 9-го класса, снизилась до 5,9%, что более чем на 20 процентных пунктов лучше показателя 2018 года», — отметила она.
Прием в колледжи в 2024 году увеличился более чем на 11,4% по сравнению с 2023 годом, и в настоящее время там обучается около 45 тысяч студентов.