«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր, «Մոդերնա» ընկերության նախագահ Նուբար Աֆեյյանը հարցազրույց է տվել CNN-ին՝ ընդգծելով, որ խաղաղության ցանկացած համաձայնագիր ՀՀ և Ադրբեջանի միջև պետք է ներառի բանտարկյալների ազատ արձակումը։
Նա հավելել է, որ եթե խաղաղության համաձայնագիրը չներառի բանտարկյալների ազատ արձակումը, այն որևէ իրական արժեք չի ունենա։
Աֆեյանը նշել է, որ կարևոր է հասկանալ իրադարձությունների ամբողջական համատեքստը։ Նա ընդգծել է, որ Ադրբեջանը հարձակվել է մի տարածքի վրա, որը մոտ 30 տարի եղել է անկախ հանրապետություն՝ բաղկացած բացառապես հայերից, որոնք ապրել են այնտեղ իրենց պատմական հայրենիքում, հայտնում է Free Armenian Prisoners թիմը։
«Մեկ տարի տևած շրջափակումից հետո իրականացված հարձակումը հանգեցրել է 120,000 հայերի տեղահանմանը, ինչը բազմաթիվ փորձագետներ որակել են որպես էթնիկ զտում։ Այդ հայերի թվում եղել է նաև Ռուբեն Վարդանյանը, որը Լեռնային Ղարաբաղում զբաղվել է մարդասիրական գործունեությամբ և երեք ամիս ծառայել որպես պետնախարար։
Մեղադրանքները, որոնք առաջադրվել են նրան մեկ տարվա ձգձգումներից և կալանքի ժամկետների երկարացումներից հետո, ըստ էության, ամեն ինչի մասին են: Փաստորեն, կա 42 մեղադրանք, որոնցից շատերը վերաբերում են մինչև Ղարաբաղ նրա մեկնելը՝ հասնելով 1980-ականների վերջ, երբ նա Մոսկվայում ուսանող էր: Այսպիսով, սա կեղծ դատավարության և նրան հնարավոր բոլոր մեղադրանքները ներկայացնելու փորձ է։ Նրա դեմ հարուցված քրեական գործը 25,000 էջ է, գրված է մի լեզվով, որը նա չի հասկանում, ընդ որում՝ առանց թարգմանության: Այսպիսով, ըստ էության, նրան առաջադրել են մեղադրանքներ, որոնք նա չի հասկանում, բերել են ինչ-որ ապացույցներ, որոնք ամբողջությամբ վերահսկվում են պետության կողմից»,–ասել է նա։
Պաուլա Նյուտոնը հիշեցրել է, որ Վարդանյանը հացադուլ էր հայտարարել՝ որպես բողոքի նշան, սակայն վերջերս դադարեցրել է այն։ Նա հետաքրքրվել է, թե Աֆեյանը որևէ տեղեկություն ունի՞ նրա առողջական վիճակի մասին և հնարավո՞ր է եղել որևէ կերպ հաղորդակցվել նրա հետ։
Աֆեյանը նշել է, որ այս ամբողջ ընթացքում Վարդանյանին թույլ է տրվել միայն սահմանափակ հեռախոսային կապ ընտանիքի հետ, ուստի նրա վիճակի մասին տեղեկությունները ստացվում են այդ կարճատև զանգերի միջոցով։ Սա եղել է Վարդանյանի երկրորդ հացադուլը. նախորդը տեղի է ունեցել 2023-ի ապրիլին և տևել է 20 օր։ Նրա խոսքով, Վարդանյանը փորձել է իր գործողություններով միջազգային հանրության ուշադրությունը հրավիրել դատավարության անհիմն բնույթի վրա, քանի որ բաց և արդար դատական գործընթացի դեպքում նա հնարավորություն կունենար պաշտպանելու իրեն։
Աֆեյանը նշել է, որ Վարդանյանին միակ ֆիզիկական այցելությունները եղել են Կարմիր Խաչի Միջազգային Կոմիտեի (ԿԽՄԿ) կողմից, սակայն Ադրբեջանը վերջերս ԿԽՄԿ-ին արգելել է գործունեություն ծավալել երկրում։ Նույնը տեղի է ունեցել ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի և Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի հետ։ Արդյունքում, ըստ Աֆեյանի, Վարդանյանի գործով իրականացվում է փակ և ոչ թափանցիկ դատական գործընթաց։
Պաուլա Նյուտոնը հարցրել է Աֆեյանին՝ արդյոք հնարավոր է, որ խաղաղության վերջնական համաձայնագիրն իրականություն դառնա, և ինչ ազդեցություն այն կարող է ունենալ գերիների ճակատագրի վրա։
Անդրադառնալով այս հարցին՝ Աֆեյանը նշել է, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը երկու պաշտոնական հայտարարություն է արել գերիների ազատ արձակման պահանջով։ Առաջինը եղել է անձամբ Թրամփի գրառումը սոցիալական ցանցերում, իսկ երկրորդը՝ նրա ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Մայքլ Ուոլցի հայտարարությունը, որը կրկնել է նույն պահանջը։
Աֆեյանը շեշտել է, որ խաղաղության ցանկացած համաձայնագիր, որը չի ներառում գերիների ազատ արձակումը, հակասում է Թրամփի վարչակազմի դիրքորոշմանը և ուղղված ուղերձներին։ Նա նաև նշել է, որ նմանատիպ պարտադրված խաղաղության պայմանագրերի պատմությունը ցույց է տվել, որ դրանք երկարաժամկետ չեն եղել, հատկապես երբ կնքվել են ռազմական ագրեսիայի և էթնիկ զտումների արդյունքում։
Աֆեյանը որպես սփյուռքահայ, որը երկար տարիներ աջակցել է Հայաստանի զարգացմանը, ընդգծել է, որ ինքը նույնպես ցանկանում է տեսնել խաղաղության համաձայնագրի ստորագրումը, սակայն դա պետք է լինի իսկական և արդար համաձայնագիր։ Նրա խոսքով, Ադրբեջանը կարող է օգտագործել այս հակամարտությունը ներքին նպատակներով, իսկ երկրում շարունակվում են արտահայտվելու ազատության խոչընդոտները։

18 Март 2025 - 10:02 AMT
Соучредитель гуманитарной инициативы «Аврора» и председатель компании Moderna Нубар Афеян в интервью CNN подчеркнул, что любое мирное соглашение между Арменией и Азербайджаном должно включать освобождение заключенных.
Он добавил, что если мирное соглашение не предусматривает освобождение заключенных, оно не будет иметь никакой реальной ценности.
Афеян отметил важность понимания полного контекста событий. Он подчеркнул, что Азербайджан напал на регион, который почти 30 лет был независимой республикой, населенной исключительно армянами, жившими там на своей исторической родине, сообщает команда Free Armenian Prisoners.
«После годовой блокады нападение привело к выселению 120 000 армян, что многие эксперты назвали этнической чисткой. Среди них был и Рубен Варданян, занимавшийся гуманитарной деятельностью в Нагорном Карабахе и три месяца исполнявший обязанности государственного министра».
Обвинения против Варданяна, после года задержек и продления сроков ареста, охватывают множество аспектов. Всего ему предъявлено 42 обвинения, многие из которых относятся к периоду до его переезда в Карабах — вплоть до конца 1980-х годов, когда он был студентом в Москве. По словам Афеяна, это попытка провести фиктивный суд, предъявив ему все возможные обвинения. Дело против него насчитывает 25 000 страниц на языке, которого он не понимает, без перевода. «Фактически ему предъявляют обвинения, которые он не может понять, а доказательства полностью контролируются государством», — отметил Афеян.
Журналистка CNN Паула Ньютон напомнила, что Варданян объявлял голодовку в знак протеста, но недавно прекратил ее. Она спросила Афеяна, есть ли у него информация о состоянии Варданяна и возможна ли с ним связь.
Афеян отметил, что Варданяну разрешили лишь ограниченные телефонные звонки семье, и вся информация о его состоянии поступает именно из этих коротких разговоров. Это была уже вторая голодовка Варданяна; предыдущая прошла в апреле 2023 года и длилась 20 дней. По его словам, Варданян пытался привлечь международное внимание к несправедливости своего суда, так как при открытом и справедливом процессе он мог бы защитить себя.
Единственные личные визиты к Варданяну были со стороны Международного комитета Красного Креста (МККК), однако недавно Азербайджан запретил деятельность МККК в стране. Аналогичная ситуация сложилась с Программой развития ООН и Управлением Верховного комиссара ООН по делам беженцев. В результате, по словам Афеяна, Варданян сталкивается с закрытым и непрозрачным судебным процессом.
Советник президента США по нацбезопасности Майкл Уолц заявил, что в разговоре с азербайджанским советником по безопасности Хикметом Гаджиевым потребовал освободить пленных и подписать мирный договор с Арменией.
Адвокат Рубена Варданяна Джаред Генсер призвал премьер-министра Армении Никола Пашиняна и главу МИД Арарата Мирзояна внимательно изучить заявления Дональда Трампа и Майкла Уолца.