Ադրբեջանի Արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Այխան Հաջիզադեն հայտարարել է, որ Բաքուն կտրականապես մերժում է 2025 թվականի մարտի 18-ի Հայաստանի վարչապետի գրասենյակի հայտարարությունը, քանի որ այն «ոչ միայն անհիմն մեղադրանքներ է պարունակում Ադրբեջանի հասցեին, այլև խեղաթյուրում է տեղում տիրող իրավիճակը և սահմանամերձ շրջաններում հրաձգության դեպքերը»։
Նա նաև ասել է, թե խաղաղության պայմանագրի համաձայնեցված տեքստի ստորագրման գլխավոր պայմանը ՀՀ Սահմանադրության փոփոխությունն է, գրում է APA-ն։
Հաջիզադեն նշել է, թե, չնայած «այդ պահանջը վաղուց է ներկայացվել», Հայաստանը շարունակում է «անտեսել այն»։
«Կրկին ընդգծում ենք Ադրբեջանի սկզբունքային դիրքորոշումը. համաձայնեցված տեքստի ստորագրման գլխավոր պայմանն է Սահմանադրության մեջ համապատասխան փոփոխությունների կատարումը, որոնք կվերացնեն Ադրբեջանի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության նկատմամբ որևէ հավակնություն։ Բացի այդ, անհրաժեշտ ենք համարում պաշտոնապես լուծարել հնացած և ոչ ֆունկցիոնալ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը և դրա հետ կապված կառույցները»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Հաջիզադեն նաև ասել է, թե հայկական կողմը «բարի կամք դրսևորելու և սադրանքներից հրաժարվելու փոխարեն՝ առաջարկում է բարդ և գործնականում անիրագործելի նախաձեռնություններ»,–ասել է նա։
Բաքվից կրկին մեղադրանքներ են հնչել ՀՀ հասցեին սպառազինման վերաբերյալ՝ «այդ թվում սահմանամերձ շրջաններում հարվածային զինատեսակների տեղակայման առումով»։
«Ինչ վերաբերում է հաղորդակցությունների բացմանը, ապա, չնայած Ադրբեջանի արևմտյան շրջանները Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության հետ կապող հաղորդակցությունների բացման գրավոր և ստորագրված պարտավորություններին, Հայաստանը չորս տարի շարունակ չի իրականացրել դրանք։ Փոխարենը, առաջարկում է անտեղի, իրագործման առումով բարդ և խիստ երկար երթուղիներ՝ փորձելով շեղել ուշադրությունը գործընթացից և իր պարտավորություններից։ Եթե հայկական կողմը իսկապես շահագրգռված է տարածաշրջանում հաղորդակցությունների բացմամբ, ապա չպետք է խուսափի իր պարտավորություններից և պետք է ձեռնարկի գործնական քայլեր՝ նոր տարածաշրջանային իրողություններին համապատասխան», – հայտարարել է նա։
Վարչապետի աշխատակազմն արձագանքել է Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության վերջին օրերի տարածած ապատեղեկատվությանը՝ նշելով, որ ՀՀ բանակը հրադադարի ռեժիմի խախտման պատճառ կամ հրահանգ չունի։
Հայտարարության մեջ նաև շեշտվել է, որ ՀՀ կառավարությունը հետևում է խաղաղության օրակարգին, ինչի վկայությունն են այն քայլերը, որոնք ուղղված են Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման համաձայնագրի վերջնականացմանը, որ խաղաղության համաձայնագրի շուրջ բանակցությունների ավարտը մեծ կարևորություն ունի, և Հայաստանի Հանրապետությունը Ադրբեջանին կոչ է անում սկսել քննարկումներ՝ ստորագրման վայրի և ժամկետների վերաբերյալ։

18 Март 2025 - 13:14 AMT
Гаджизаде: ключевое условие подписания согласованного мирного договора — изменение Конституции Армении
Пресс-секретарь МИД Азербайджана Айхан Гаджизаде заявил, что Баку категорически отвергает заявление аппарата премьер-министра Армении от 18 марта 2025 года, поскольку оно "не только содержит необоснованные обвинения в адрес Азербайджана, но и искажает реальную ситуацию на местах, включая случаи перестрелок в приграничных районах".
Он также отметил, что главным условием подписания согласованного текста мирного договора является изменение Конституции Армении, сообщает APA.
Гаджизаде подчеркнул, что, несмотря на то, что "этот вопрос поднимался давно", Армения продолжает "игнорировать его".
"Мы вновь подчеркиваем принципиальную позицию Азербайджана: ключевым условием подписания согласованного текста является внесение изменений в Конституцию, исключающих любые территориальные претензии к суверенитету и территориальной целостности Азербайджана. Кроме того, мы считаем необходимым официально ликвидировать устаревшую и не функционирующую Минскую группу ОБСЕ и связанные с ней структуры", — говорится в заявлении.
Гаджизаде также заявил, что армянская сторона вместо проявления доброй воли и отказа от провокаций "предлагает сложные и практически невыполнимые инициативы".
В Баку вновь прозвучали обвинения в адрес Армении по вопросу вооружений, "включая размещение ударных видов оружия в приграничных районах".
"Что касается открытия коммуникаций, то, несмотря на письменные и подписанные обязательства Армении по открытию транспортных коридоров, соединяющих западные регионы Азербайджана с Нахичеванской Автономной Республикой, она на протяжении четырех лет не выполняет их. Вместо этого она предлагает нецелесообразные, сложные и чрезмерно длинные маршруты, пытаясь отвлечь внимание от своих обязательств. Если армянская сторона действительно заинтересована в разблокировании региональных коммуникаций, она не должна уклоняться от своих обязательств и должна предпринять конкретные шаги в соответствии с новыми региональными реалиями", — заявил он.
Аппарат премьер-министра Армении отреагировал на распространенную Минобороны Азербайджана дезинформацию, отметив, что армянская армия не имеет ни намерений, ни приказов нарушать режим прекращения огня.
В заявлении также подчеркивается приверженность Армении мирной повестке, а также предпринимаемые шаги по финализации мирного договора и нормализации межгосударственных отношений. Правительство Армении призвало Азербайджан начать обсуждение места и сроков подписания соглашения.