Ադրբեջանի Արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Այխան Հաջիզադեն հայտարարել է, որ Բաքուն կտրականապես մերժում է 2025 թվականի մարտի 18-ի Հայաստանի վարչապետի գրասենյակի հայտարարությունը, քանի որ այն «ոչ միայն անհիմն մեղադրանքներ է պարունակում Ադրբեջանի հասցեին, այլև խեղաթյուրում է տեղում տիրող իրավիճակը և սահմանամերձ շրջաններում հրաձգության դեպքերը»։
Նա նաև ասել է, թե խաղաղության պայմանագրի համաձայնեցված տեքստի ստորագրման գլխավոր պայմանը ՀՀ Սահմանադրության փոփոխությունն է, գրում է APA-ն։
Հաջիզադեն նշել է, թե, չնայած «այդ պահանջը վաղուց է ներկայացվել», Հայաստանը շարունակում է «անտեսել այն»։
«Կրկին ընդգծում ենք Ադրբեջանի սկզբունքային դիրքորոշումը. համաձայնեցված տեքստի ստորագրման գլխավոր պայմանն է Սահմանադրության մեջ համապատասխան փոփոխությունների կատարումը, որոնք կվերացնեն Ադրբեջանի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության նկատմամբ որևէ հավակնություն։ Բացի այդ, անհրաժեշտ ենք համարում պաշտոնապես լուծարել հնացած և ոչ ֆունկցիոնալ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը և դրա հետ կապված կառույցները»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Հաջիզադեն նաև ասել է, թե հայկական կողմը «բարի կամք դրսևորելու և սադրանքներից հրաժարվելու փոխարեն՝ առաջարկում է բարդ և գործնականում անիրագործելի նախաձեռնություններ»,–ասել է նա։
Բաքվից կրկին մեղադրանքներ են հնչել ՀՀ հասցեին սպառազինման վերաբերյալ՝ «այդ թվում սահմանամերձ շրջաններում հարվածային զինատեսակների տեղակայման առումով»։
«Ինչ վերաբերում է հաղորդակցությունների բացմանը, ապա, չնայած Ադրբեջանի արևմտյան շրջանները Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության հետ կապող հաղորդակցությունների բացման գրավոր և ստորագրված պարտավորություններին, Հայաստանը չորս տարի շարունակ չի իրականացրել դրանք։ Փոխարենը, առաջարկում է անտեղի, իրագործման առումով բարդ և խիստ երկար երթուղիներ՝ փորձելով շեղել ուշադրությունը գործընթացից և իր պարտավորություններից։ Եթե հայկական կողմը իսկապես շահագրգռված է տարածաշրջանում հաղորդակցությունների բացմամբ, ապա չպետք է խուսափի իր պարտավորություններից և պետք է ձեռնարկի գործնական քայլեր՝ նոր տարածաշրջանային իրողություններին համապատասխան», – հայտարարել է նա։
Վարչապետի աշխատակազմն արձագանքել է Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության վերջին օրերի տարածած ապատեղեկատվությանը՝ նշելով, որ ՀՀ բանակը հրադադարի ռեժիմի խախտման պատճառ կամ հրահանգ չունի։
Հայտարարության մեջ նաև շեշտվել է, որ ՀՀ կառավարությունը հետևում է խաղաղության օրակարգին, ինչի վկայությունն են այն քայլերը, որոնք ուղղված են Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման համաձայնագրի վերջնականացմանը, որ խաղաղության համաձայնագրի շուրջ բանակցությունների ավարտը մեծ կարևորություն ունի, և Հայաստանի Հանրապետությունը Ադրբեջանին կոչ է անում սկսել քննարկումներ՝ ստորագրման վայրի և ժամկետների վերաբերյալ։

Azerbaijan's Foreign Ministry spokesperson, Aykhan Hajizadeh, stated that Baku categorically rejects the March 18, 2025, statement by Armenia’s Prime Minister’s Office, arguing that it contains "baseless accusations against Azerbaijan and distorts the situation on the ground, including border shooting incidents."
He further emphasized that the main condition for signing the agreed text of the peace treaty is amending Armenia's Constitution, as reported by APA.
Hajizadeh noted that while "this demand has long been put forward," Armenia continues to "ignore it."
"We reaffirm Azerbaijan’s principled stance: the primary condition for signing the agreed text is constitutional amendments that eliminate any territorial claims against Azerbaijan’s sovereignty and territorial integrity. Additionally, we consider it necessary to officially dissolve the outdated and non-functional OSCE Minsk Group and its affiliated structures," the statement reads.
Hajizadeh also accused the Armenian side of presenting "complex and practically unfeasible proposals instead of demonstrating goodwill and refraining from provocations."
Baku reiterated accusations against Armenia regarding arms deployment, "including the positioning of strike weapons in border areas."
"Regarding the opening of communications, despite Armenia’s written and signed commitments to open transport links connecting Azerbaijan’s western regions with the Nakhchivan Autonomous Republic, it has failed to fulfill them for four years. Instead, it proposes impractical, excessively long routes to divert attention from its obligations. If Armenia is genuinely interested in opening regional transport links, it should not evade its commitments and must take concrete steps in line with the new regional realities," Hajizadeh declared.
The Prime Minister’s Office responded to recent disinformation from Azerbaijan’s Defense Ministry, stating that the Armenian military has neither the intention nor orders to violate the ceasefire.
The statement also reiterated Armenia’s commitment to the peace agenda, highlighting steps aimed at finalizing the Armenia-Azerbaijan peace agreement and normalizing interstate relations. The Armenian government called on Azerbaijan to begin discussions on the location and date for the signing.