Մարտի 18-ին Շվեյցարիայի դաշնային ժողովի Վերին պալատը՝ Կանտոնների խորհուրդը, հաստատել է №24.4259 նախագիծը, որը վերնագրված է «Լեռնային Ղարաբաղի համար Խաղաղության ֆորում. հայերի վերադարձի հնարավորության ապահովում»։
2024 թվականի դեկտեմբերին, խորհրդարանի ստորին պալատը՝ Ազգային խորհուրդը, ընդունել էր համապատասխան բանաձև՝ կոչ անելով Շվեյցարիայի կառավարությանը նախաձեռնել խաղաղության միջազգային համաժողով՝ նվիրված Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը։
Նախաձեռնությանը աջակցել է 46 անդամից 29-ը՝ կողմ քվեարկելով. դրա նպատակն է Շվեյցարիայի իշխանությունների հովանու ներքո ձևավորել հատուկ հարթակ՝ Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի ներկայացուցիչների միջև երկխոսություն կազմակերպելու համար, հայտնում է «Արցախ միավորումը»։
Նախագիծը միտված է ապահովելու բռնի տեղահանված հայ բնակչության անվտանգ, կազմակերպված և արժանապատիվ վերադարձը իրենց պատմական բնակավայրեր։ Կանտոնների խորհրդի որոշումը հաջորդում է Ազգային խորհրդի՝ խորհրդարանի ստորին պալատի կողմից նույն առաջարկի ընդունմանը, որը տեղի է ունեցել 2024 թվականի դեկտեմբերի 17-ին։
Երկու պալատների հավանությունը ստանալուց հետո №24.4259 նախագիծը ստանում է օրենքի կարգավիճակ, ինչը պարտավորեցնում է Դաշնային խորհրդին ձեռնամուխ լինել դրա իրականացմանը։ Կանտոնների խորհրդում նախաձեռնության զեկուցողը Տիանա Անգելինա Մոզերն էր (Կանաչ Լիբերալ կուսակցություն / Ցյուրիխ), մինչդեռ Ազգային խորհրդում առաջարկի հեղինակն ու զեկուցողը եղել է Էրիխ Ֆոնտոբելը (Շվեյցարական ժողովրդական կուսակցություն / Ցյուրիխ)։

18 Март 2025 - 13:27 AMT
18 марта верхняя палата Федерального собрания Швейцарии, Совет кантонов, утвердила проект №24.4259 под названием «Форум мира для Нагорного Карабаха: обеспечение возможности возвращения армян».
В декабре 2024 года нижняя палата парламента, Национальный совет, приняла аналогичную резолюцию, призывающую правительство Швейцарии инициировать международную мирную конференцию, посвященную конфликту в Нагорном Карабахе.
Инициатива была поддержана 29 из 46 членов палаты, что подтверждает намерение создать специальную платформу для диалога между представителями Нагорного Карабаха и Азербайджана под эгидой Швейцарии, сообщает «Союз Арцах».
Проект направлен на обеспечение безопасного, организованного и достойного возвращения насильственно выселенного армянского населения в свои исторические земли. Решение Совета кантонов последовало за принятием аналогичного предложения Национальным советом 17 декабря 2024 года.
После одобрения обеими палатами проект №24.4259 получает статус закона, обязывая Федеральный совет приступить к его реализации. Докладчиком инициативы в Совете кантонов выступила Тиана Ангелина Мозер (Партия зеленых либералов / Цюрих), а в Национальном совете предложение представил Эрих Фонтобель (Швейцарская народная партия / Цюрих).
19 сентября 2023 года Азербайджан начал масштабное наступление на Арцах, подвергнув территорию массированному артобстрелу. Уже на следующий день, 20 сентября, власти Арцаха приняли предложение российского миротворческого контингента о прекращении огня, согласившись на условия Баку, включая разоружение Армии обороны Арцаха и ликвидацию Республики Арцах. С 24 сентября началось насильственное выселение армянского населения, в результате чего более 100 000 человек покинули Армению. По некоторым данным, в Арцахе осталось около 20 армян. 28 сентября президент Арцаха Самвел Шахраманян подписал указ о роспуске республики, который вступил в силу 1 января 2024 года.