«Քրեակատարողական բժշկության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի միջին բուժանձնակազմը ՔԿՀ-ներում ներկայություն ունի ամբողջ օրվա ընթացքում, մինչդեռ ավագ բուժաշխատողները գործում են առավոտյան 9:00-ից մինչև 18:00-ն։ Այդ մասին Մեդիա կենտրոնում «Բժշկական օգնությունը քրեակատարողական հիմնարկներում» քննարկման ընթացքում հայտնեց ՀՀ առողջապահության նախարարության «Քրեակատարողական բժշկության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի Բժշկական օգնության կազմակերպման բաժնի պետ Նաիրա Բաբայանը։
Նրա խոսքով՝ «Քրեակատարողական բժշկության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ը, բացառությամբ «Դատապարտյալների հիվանդանոցի», բոլոր ստորաբաժանումներում տրամադրում է առողջության առաջնային պահպանման օղակին համապատասխան բուժօգնություն, ինչը ենթադրում է, որ սպասարկումը կատարվում է միայն դիմելիության հիմքով։ Այս կառույցը նախկինում գտնվել է արդարադատության նախարարության ենթակայության տակ, սակայն վերջերս անցում է կատարել առողջապահության նախարարության ենթակայության տակ, հայտնում է Panorama.am-ը։
Բաբայանը նշել է, որ «Քրեակատարողական բժշկության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի կողմից ներկայումս տրամադրվող բուժօգնությունն ավելի որակյալ է և ծավալով՝ ավելացած՝ նախկին համակարգի համեմատ։ Նրա խոսքով՝ այս փոփոխությունը հատկապես զգալի է եղել կառույցի՝ արդարադատության նախարարությունից առողջապահության նախարարություն անցնելուց հետո։
Քննարկման մասնակից, ՀՀ արդարադատության նախարարության Քրեակատարողական հիմնարկներում և մարմիններում հասարակական վերահսկողություն իրականացնող հասարակական դիտորդների խմբի անդամ Անահիտ Մկրտչյանը կարծիք է հայտնել, որ ՔԿՀ-ներում տարածված մոտեցումը հետևյալն է՝ արդարադատության նախարարության ենթակայության տակ գտնվելու շրջանում որոշ հարցեր ավելի արդյունավետ էին կարգավորվում, մասնավորապես՝ դեղորայքի ապահովման և բուժսպասարկման որակի տեսանկյունից։
«Տարիների ընթացքում ձևավորված պրակտիկան ենթադրում էր, որ որոշ խնդիրներ հնարավոր էր լուծել քրեակատարողական ծառայության պետի միջամտությամբ կամ թույլտվությամբ, սակայն առողջապահության նախարարության ենթակայությանն անցնելու կտրուկ փոփոխությունը առաջացրել է անհարմարություններ և դժգոհություններ դատապարտյալների շրջանում։ Բացի այդ, խնդիրներ են առաջացել նաև բուժանձնակազմի համար, քանի որ նրանց համագործակցությունը ՔԿՀ-ների հետ դեռևս չի կայունացել։
«Համագործակցությունը նոր է, դեռևս կարիք ունի հղկման։ Այս պահին դատապարտյալների և բուժանձնակազմի միջև ամուր վստահության կամուրջ չկա։ Պատճառներից մեկը, հավանաբար, այն է, որ դատապարտյալները նախընտրում են հնարավորինս արագ տեղափոխվել քաղաքացիական հիվանդանոցներ կամ, շատերի դեպքում, դժգոհությունը կապված է «Դատապարտյալների հիվանդանոց» տեղափոխվելու ցանկության հետ, քանի որ ՔԿՀ-ներում հիմնականում տրամադրվում է միայն առաջնային բուժօգնություն, մինչդեռ նրանք հաճախ ունեն նեղ մասնագիտական բժշկական աջակցության կարիք»,- նշել է Մկրտչյանը։
Քննարկման ընթացքում անդրադառնալով ՔԿՀ-ներում տարածված հիվանդություններին՝ Նաիրա Բաբայանը նշել է, որ վիճակագրական տվյալները մեծապես չեն տարբերվում ազատության մեջ գտնվող անձանց շրջանում գրանցված ցուցանիշներից՝ առավել հաճախ հանդիպում են սիրտ-անոթային հիվանդություններն ու ուռուցքային ախտահարումները։

Медицинский средний персонал ГНКО «Центр пенитенциарной медицины» присутствует в исправительных учреждениях круглосуточно, в то время как старшие медицинские работники работают с 9:00 до 18:00. Об этом заявила Наира Бабаян, начальник отдела организации медицинской помощи ГНКО «Центр пенитенциарной медицины» Министерства здравоохранения РА, в ходе обсуждения на тему «Медицинская помощь в исправительных учреждениях» в Медиа-центре.
По ее словам, ГНКО «Центр пенитенциарной медицины», за исключением «Больницы для осужденных», предоставляет медицинскую помощь, соответствующую уровню первичной медико-санитарной помощи, во всех своих подразделениях, что предполагает, что обслуживание осуществляется только на основе обращаемости. Эта структура ранее находилась в подчинении Министерства юстиции, но недавно перешла в подчинение Министерства здравоохранения, сообщает Panorama.am .
Бабаян отметила, что медицинская помощь, предоставляемая в настоящее время ГНКО «Центр пенитенциарной медицины», является более качественной и объемной по сравнению с предыдущей системой. По ее словам, это изменение стало особенно значимым после перехода учреждения из Министерства юстиции в Министерство здравоохранения.
Анахит Мкртчян, член Общественной наблюдательной группы по осуществлению общественного контроля в исправительных учреждениях и органах Министерства юстиции РА, выразила мнение, что в период, когда учреждения находились в подчинении Министерства юстиции, некоторые вопросы решались более эффективно, особенно в отношении обеспечения медикаментами и качества медицинских услуг.
«За годы сложившаяся практика предполагала, что определенные проблемы можно было решить с вмешательством или разрешением начальника пенитенциарной службы. Однако резкое изменение подчиненности Министерству здравоохранения вызвало неудобства и недовольство среди осужденных. Кроме того, возникли проблемы и для медицинского персонала, поскольку их сотрудничество с исправительными учреждениями еще не стабилизировалось.
«Сотрудничество новое и еще требует доработки. В настоящее время нет прочного моста доверия между осужденными и медицинским персоналом. Одна из причин, вероятно, заключается в том, что осужденные предпочитают как можно быстрее быть переведенными в гражданские больницы или, во многих случаях, их недовольство связано с желанием быть переведенными в «Больницу для осужденных», поскольку в исправительных учреждениях в основном предоставляется только первичная медицинская помощь, тогда как они часто нуждаются в специализированной медицинской поддержке», — отметила Мкртчян.
В ходе обсуждения, касаясь распространенных заболеваний в исправительных учреждениях, Наира Бабаян отметила, что статистические данные не сильно отличаются от показателей, зарегистрированных среди лиц на свободе; наиболее часто встречаются сердечно-сосудистые и онкологические заболевания.