«Քրեակատարողական բժշկության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի միջին բուժանձնակազմը ՔԿՀ-ներում ներկայություն ունի ամբողջ օրվա ընթացքում, մինչդեռ ավագ բուժաշխատողները գործում են առավոտյան 9:00-ից մինչև 18:00-ն։ Այդ մասին Մեդիա կենտրոնում «Բժշկական օգնությունը քրեակատարողական հիմնարկներում» քննարկման ընթացքում հայտնեց ՀՀ առողջապահության նախարարության «Քրեակատարողական բժշկության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի Բժշկական օգնության կազմակերպման բաժնի պետ Նաիրա Բաբայանը։
Նրա խոսքով՝ «Քրեակատարողական բժշկության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ը, բացառությամբ «Դատապարտյալների հիվանդանոցի», բոլոր ստորաբաժանումներում տրամադրում է առողջության առաջնային պահպանման օղակին համապատասխան բուժօգնություն, ինչը ենթադրում է, որ սպասարկումը կատարվում է միայն դիմելիության հիմքով։ Այս կառույցը նախկինում գտնվել է արդարադատության նախարարության ենթակայության տակ, սակայն վերջերս անցում է կատարել առողջապահության նախարարության ենթակայության տակ, հայտնում է Panorama.am-ը։
Բաբայանը նշել է, որ «Քրեակատարողական բժշկության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի կողմից ներկայումս տրամադրվող բուժօգնությունն ավելի որակյալ է և ծավալով՝ ավելացած՝ նախկին համակարգի համեմատ։ Նրա խոսքով՝ այս փոփոխությունը հատկապես զգալի է եղել կառույցի՝ արդարադատության նախարարությունից առողջապահության նախարարություն անցնելուց հետո։
Քննարկման մասնակից, ՀՀ արդարադատության նախարարության Քրեակատարողական հիմնարկներում և մարմիններում հասարակական վերահսկողություն իրականացնող հասարակական դիտորդների խմբի անդամ Անահիտ Մկրտչյանը կարծիք է հայտնել, որ ՔԿՀ-ներում տարածված մոտեցումը հետևյալն է՝ արդարադատության նախարարության ենթակայության տակ գտնվելու շրջանում որոշ հարցեր ավելի արդյունավետ էին կարգավորվում, մասնավորապես՝ դեղորայքի ապահովման և բուժսպասարկման որակի տեսանկյունից։
«Տարիների ընթացքում ձևավորված պրակտիկան ենթադրում էր, որ որոշ խնդիրներ հնարավոր էր լուծել քրեակատարողական ծառայության պետի միջամտությամբ կամ թույլտվությամբ, սակայն առողջապահության նախարարության ենթակայությանն անցնելու կտրուկ փոփոխությունը առաջացրել է անհարմարություններ և դժգոհություններ դատապարտյալների շրջանում։ Բացի այդ, խնդիրներ են առաջացել նաև բուժանձնակազմի համար, քանի որ նրանց համագործակցությունը ՔԿՀ-ների հետ դեռևս չի կայունացել։
«Համագործակցությունը նոր է, դեռևս կարիք ունի հղկման։ Այս պահին դատապարտյալների և բուժանձնակազմի միջև ամուր վստահության կամուրջ չկա։ Պատճառներից մեկը, հավանաբար, այն է, որ դատապարտյալները նախընտրում են հնարավորինս արագ տեղափոխվել քաղաքացիական հիվանդանոցներ կամ, շատերի դեպքում, դժգոհությունը կապված է «Դատապարտյալների հիվանդանոց» տեղափոխվելու ցանկության հետ, քանի որ ՔԿՀ-ներում հիմնականում տրամադրվում է միայն առաջնային բուժօգնություն, մինչդեռ նրանք հաճախ ունեն նեղ մասնագիտական բժշկական աջակցության կարիք»,- նշել է Մկրտչյանը։
Քննարկման ընթացքում անդրադառնալով ՔԿՀ-ներում տարածված հիվանդություններին՝ Նաիրա Բաբայանը նշել է, որ վիճակագրական տվյալները մեծապես չեն տարբերվում ազատության մեջ գտնվող անձանց շրջանում գրանցված ցուցանիշներից՝ առավել հաճախ հանդիպում են սիրտ-անոթային հիվանդություններն ու ուռուցքային ախտահարումները։

The Penitentiary Medicine Center SNCO's nursing staff is present in correctional facilities around the clock, while senior medical staff operate from 9:00 AM to 6:00 PM. This was stated by Naira Babayan, head of the Medical Assistance Organization Department of the Penitentiary Medicine Center SNCO under the RA Ministry of Health, during a discussion on Medical Assistance in Correctional Institutions at the Media Center.
According to her, the Penitentiary Medicine Center SNCO, except for the Hospital for Convicts, provides healthcare corresponding to the primary healthcare level in all its subdivisions, which implies that services are provided only on a demand basis. This structure was previously under the jurisdiction of the Ministry of Justice but has recently transitioned to the Ministry of Health, reports Panorama.am .
Babayan noted that the medical care currently provided by the "Penitentiary Medicine Center" SNCO is of higher quality and has increased in volume compared to the previous system. According to her, this change has been particularly significant since the institution transitioned from the Ministry of Justice to the Ministry of Health.
Anahit Mkrtchyan, a member of the Public Monitoring Group conducting public oversight in penitentiary institutions and bodies under the RA Ministry of Justice, expressed the opinion that during the period when the institutions were under the jurisdiction of the Ministry of Justice, certain issues were resolved more effectively, particularly in terms of medication provision and the quality of medical services.
"Over the years, the established practice implied that certain problems could be solved with the intervention or permission of the head of the penitentiary service. However, the abrupt change to the jurisdiction of the Ministry of Health has caused inconveniences and dissatisfaction among inmates. Additionally, issues have arisen for the medical staff, as their cooperation with the correctional facilities has not yet stabilized.
"The cooperation is new and still needs refinement. Currently, there is no strong bridge of trust between the inmates and the medical staff. One reason is probably that inmates prefer to be transferred to civilian hospitals as quickly as possible or, in many cases, their dissatisfaction is related to the desire to be transferred to the 'Hospital for Convicts,' since mainly only primary medical care is provided in correctional facilities, while they often require specialized medical support," Mkrtchyan noted.
During the discussion, addressing the prevalent diseases in correctional facilities, Naira Babayan mentioned that statistical data do not significantly differ from the indicators recorded among individuals at liberty; cardiovascular diseases and oncological conditions are most common.