Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը հայտնել է, որ Ադրբեջանի ՊՆ տարածած հաղորդագրությունը՝ իբր մարտի 18-ի 22։20-ից մինչև մարտի 19-ի ժամը 01։40-ն ՀՀ ԶՈւ ստորաբաժանումները կրակ են բացել հայ-ադրբեջանական սահմանագոտու արևելյան և հարավարևելյան հատվածներում տեղակայված ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ, չի համապատասխանում իրականությանը։
ՊՆ-ից հիշեցրել են, որ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմն առաջարկել է ստեղծել Հայաստան-Ադրբեջան համատեղ մեխանիզմ՝ հրադադարի խախտման դեպքերի և/կամ այդ մասին տեղեկությունների հետաքննության համար, սակայն Ադրբեջանը մինչ օրս այդ առաջարկին չի արձագանքել։
«Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը վերահաստատում է, որ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի դիրքորոշմանը համապատասխան՝ պատրաստ է հետաքննել Ադրբեջանի ՊՆ հաղորդագրությունը հիմնավորող փաստերը՝ դրանք ՀՀ-ին փոխանցելու պարագայում։
Այս պահի դրությամբ Ադրբեջանի Հանրապետությունը Հայաստանի Հանրապետությանը չի փոխանցել ՀՀ ԶՈՒ ստորաբաժանումների կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման ոչ մի փաստական տվյալ կամ հիմնավորում»,- նշված է ՊՆ հայտարարության մեջ։

The Armenian Ministry of Defense has dismissed as false the statement by Azerbaijan’s defense ministry alleging that between 22:20 on March 18 and 01:40 on March 19, Armenian forces fired on Azerbaijani positions along the eastern and southeastern sections of the border.
The ministry reiterated that Armenia's prime minister’s office had proposed establishing a joint Armenian-Azerbaijani mechanism to investigate ceasefire violations and related reports. However, Azerbaijan has yet to respond to this initiative.
“The Ministry of Defense of the Republic of Armenia reaffirms its readiness to examine the evidence supporting Azerbaijan’s claims, provided such information is shared with Armenia in accordance with the prime minister’s office's position.
As of now, the Republic of Azerbaijan has not provided Armenia with any factual data or justification regarding alleged ceasefire violations by Armenian forces,” the statement reads.
Since March 16, Azerbaijan’s defense ministry has been releasing multiple daily reports claiming gunfire from Armenian positions. Armenia has consistently denied these accusations, and the EU monitoring mission has also refuted Baku’s disinformation.