Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահի պարտականությունները կատարող Գագիկ Բաղունցը շնորհակալություն է հայտնել Շվեյցարիայի խորհրդարանին՝ Արցախի ժողովրդի նկատմամբ ցուցաբերած ուշադրության և սկզբունքային դիրքորոշման համար։Այդ մասին ասվում է նրա հայտարարության մեջ։
Նա նշել է, որ այդպիսի միասնական և սկզբունքային դիրքորոշումը վկայում է միջազգային իրավունքի և մարդասիրական արժեքների նկատմամբ Շվեյցարիայի հանձնառության մասին։
«Արտահայտելով Արցախի ժողովրդի խորին երախտագիտությունը՝ ողջունում և բարձր ենք գնահատում Շվեյցարիայի Համադաշնության խորհրդարանի՝ Դաշնային ժողովի վերին պալատի՝ Կանտոնների խորհրդի կողմից 2025 թվականի մարտի 18-ին №24.4259 նախագծի՝ «Լեռնային Ղարաբաղի համար Խաղաղության ֆորում. հայերի վերադարձի հնարավորության ապահովում» վերնագրով բանաձևի ընդունումը։
Մեզ համար առանձնակի կարևորություն ունի այն փաստը, որ Շվեյցարիայի խորհրդարանի երկու պալատներն էլ՝ ինչպես Ազգային խորհուրդը 2024 թվականի դեկտեմբերի 17-ին, այնպես էլ այժմ Կանտոնների խորհուրդը, կողմ քվեարկեցին այս կարևոր նախաձեռնությանը։ Այսպիսի միասնական և սկզբունքային դիրքորոշումը վկայում է միջազգային իրավունքի և մարդասիրական արժեքների նկատմամբ Շվեյցարիայի հանձնառության մասին։
Խորապես գնահատում ենք Շվեյցարիայի խորհրդարանի կողմից Արցախի և Ադրբեջանի ներկայացուցիչների միջև երկխոսության առանձնացված հարթակ ստեղծելու կոչը։ Արցախի բռնի տեղահանված ժողովրդի անվտանգ, հավաքական և արժանապատիվ վերադարձի իրավունքը միջազգային իրավունքի անքակտելի մասն է, ինչը բազմիցս հաստատվել է միջազգային տարբեր կառույցների կողմից, այդ թվում՝ Միջազգային արդարադատության դատարանի և Եվրոպական խորհրդարանի բանաձևերում։
Մենք հույս ենք հայտնում, որ Շվեյցարիայի Դաշնային խորհուրդը անհապաղ կձեռնարկի անհրաժեշտ քայլեր՝ Կանտոնների խորհրդի այս պատմական որոշումը կյանքի կոչելու համար։
Վերահաստատում ենք մեր պատրաստակամությունը՝ աջակցելու բոլոր այն ջանքերին, որոնք ուղղված են Արցախի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության երաշխավորմանը, ինչպես նաև կայուն և արդար խաղաղության հաստատմանը տարածաշրջանում։
Մեկ անգամ ևս խորին շնորհակալություն ենք հայտնում Շվեյցարիայի խորհրդարանին՝ ցուցաբերած սկզբունքային դիրքորոշման, մարդասիրության և Արցախի ժողովրդի ցավին ու կարիքներին ցուցաբերած ուշադրության համար»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Կանտոնների խորհուրդն ընդունել է №24.4259 նախագիծը՝ «Լեռնային Ղարաբաղի համար խաղաղության ֆորում. հայերի վերադարձի հնարավորության ապահովում» վերնագրով։ 46 անդամ ունեցող պալատում 29 պատգամավոր կողմ է քվեարկել, 12-ը՝ դեմ։ Նիստին ներկա արտաքին գործերի նախարար Իգնազիո Կասիսը և մի շարք պատգամավորներ փորձել են կանխել բանաձևի ընդունումը՝ պնդելով, որ այն հակասում է միջազգային իրավունքին, քանի որ Լեռնային Ղարաբաղի հայերը միջազգային իրավունքի սուբյեկտ չեն։ Կասիսը հայտարարել է, որ Բաքուն և Երևանը շուտով խաղաղության պայմանագիր կստորագրեն, ուստի նման նախաձեռնության կարիք չկա։

Исполняющий обязанности председателя Национального собрания Республики Арцах Гагик Багунц выразил благодарность парламенту Швейцарии за принципиальную позицию и внимание к народу Арцаха. Об этом говорится в его официальном заявлении.
Он отметил, что столь единая и принципиальная позиция свидетельствует о приверженности Швейцарии международному праву и гуманитарным ценностям.
«От имени народа Арцаха выражаем глубокую признательность и высоко оцениваем принятие 18 марта 2025 года верхней палатой Федерального собрания Швейцарии, Советом кантонов, резолюции №24.4259 под названием "Форум мира для Нагорного Карабаха: обеспечение возможности возвращения армян".
Для нас имеет особое значение тот факт, что обе палаты парламента Швейцарии поддержали эту важную инициативу—сначала Национальный совет 17 декабря 2024 года, а теперь и Совет кантонов. Такое единство и принципиальность подтверждают приверженность Швейцарии международному праву и гуманитарным ценностям.
Мы глубоко ценим призыв парламента Швейцарии создать отдельную платформу для диалога между представителями Арцаха и Азербайджана. Право насильственно изгнанных жителей Арцаха на безопасное, коллективное и достойное возвращение является неотъемлемой частью международного права, что неоднократно подтверждалось различными международными структурами, включая Международный суд ООН и резолюции Европейского парламента.
Мы надеемся, что Федеральный совет Швейцарии незамедлительно примет необходимые меры для реализации этого исторического решения Совета кантонов.
Мы подтверждаем свою готовность поддерживать все усилия, направленные на обеспечение прав и безопасности народа Арцаха, а также на установление стабильного и справедливого мира в регионе.
Еще раз выражаем глубокую благодарность парламенту Швейцарии за принципиальность, гуманизм и внимание к боли и потребностям народа Арцаха»,—говорится в заявлении.
*Совет кантонов принял резолюцию №24.4259 под названием "Форум мира для Нагорного Карабаха: обеспечение возможности возвращения армян". В 46-местной палате 29 депутатов проголосовали за, 12—против. Министр иностранных дел Швейцарии Иньяцио Кассис и ряд парламентариев пытались заблокировать принятие резолюции, заявляя, что она противоречит международному праву, так как армяне Нагорного Карабаха не являются субъектом международного права. Кассис заявил, что Баку и Ереван вскоре подпишут мирный договор, а значит, в такой инициативе нет необходимости.
Однако сторонники резолюции возразили, подчеркнув, что Швейцария уже доказала свою эффективность как нейтральный посредник. Они отметили, что обеспечение диалога между представителями Азербайджана и армян Нагорного Карабаха может способствовать безопасному и организованному возвращению вынужденных переселенцев.*