Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահի պարտականությունները կատարող Գագիկ Բաղունցը շնորհակալություն է հայտնել Շվեյցարիայի խորհրդարանին՝ Արցախի ժողովրդի նկատմամբ ցուցաբերած ուշադրության և սկզբունքային դիրքորոշման համար։Այդ մասին ասվում է նրա հայտարարության մեջ։
Նա նշել է, որ այդպիսի միասնական և սկզբունքային դիրքորոշումը վկայում է միջազգային իրավունքի և մարդասիրական արժեքների նկատմամբ Շվեյցարիայի հանձնառության մասին։
«Արտահայտելով Արցախի ժողովրդի խորին երախտագիտությունը՝ ողջունում և բարձր ենք գնահատում Շվեյցարիայի Համադաշնության խորհրդարանի՝ Դաշնային ժողովի վերին պալատի՝ Կանտոնների խորհրդի կողմից 2025 թվականի մարտի 18-ին №24.4259 նախագծի՝ «Լեռնային Ղարաբաղի համար Խաղաղության ֆորում. հայերի վերադարձի հնարավորության ապահովում» վերնագրով բանաձևի ընդունումը։
Մեզ համար առանձնակի կարևորություն ունի այն փաստը, որ Շվեյցարիայի խորհրդարանի երկու պալատներն էլ՝ ինչպես Ազգային խորհուրդը 2024 թվականի դեկտեմբերի 17-ին, այնպես էլ այժմ Կանտոնների խորհուրդը, կողմ քվեարկեցին այս կարևոր նախաձեռնությանը։ Այսպիսի միասնական և սկզբունքային դիրքորոշումը վկայում է միջազգային իրավունքի և մարդասիրական արժեքների նկատմամբ Շվեյցարիայի հանձնառության մասին։
Խորապես գնահատում ենք Շվեյցարիայի խորհրդարանի կողմից Արցախի և Ադրբեջանի ներկայացուցիչների միջև երկխոսության առանձնացված հարթակ ստեղծելու կոչը։ Արցախի բռնի տեղահանված ժողովրդի անվտանգ, հավաքական և արժանապատիվ վերադարձի իրավունքը միջազգային իրավունքի անքակտելի մասն է, ինչը բազմիցս հաստատվել է միջազգային տարբեր կառույցների կողմից, այդ թվում՝ Միջազգային արդարադատության դատարանի և Եվրոպական խորհրդարանի բանաձևերում։
Մենք հույս ենք հայտնում, որ Շվեյցարիայի Դաշնային խորհուրդը անհապաղ կձեռնարկի անհրաժեշտ քայլեր՝ Կանտոնների խորհրդի այս պատմական որոշումը կյանքի կոչելու համար։
Վերահաստատում ենք մեր պատրաստակամությունը՝ աջակցելու բոլոր այն ջանքերին, որոնք ուղղված են Արցախի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության երաշխավորմանը, ինչպես նաև կայուն և արդար խաղաղության հաստատմանը տարածաշրջանում։
Մեկ անգամ ևս խորին շնորհակալություն ենք հայտնում Շվեյցարիայի խորհրդարանին՝ ցուցաբերած սկզբունքային դիրքորոշման, մարդասիրության և Արցախի ժողովրդի ցավին ու կարիքներին ցուցաբերած ուշադրության համար»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Կանտոնների խորհուրդն ընդունել է №24.4259 նախագիծը՝ «Լեռնային Ղարաբաղի համար խաղաղության ֆորում. հայերի վերադարձի հնարավորության ապահովում» վերնագրով։ 46 անդամ ունեցող պալատում 29 պատգամավոր կողմ է քվեարկել, 12-ը՝ դեմ։ Նիստին ներկա արտաքին գործերի նախարար Իգնազիո Կասիսը և մի շարք պատգամավորներ փորձել են կանխել բանաձևի ընդունումը՝ պնդելով, որ այն հակասում է միջազգային իրավունքին, քանի որ Լեռնային Ղարաբաղի հայերը միջազգային իրավունքի սուբյեկտ չեն։ Կասիսը հայտարարել է, որ Բաքուն և Երևանը շուտով խաղաղության պայմանագիր կստորագրեն, ուստի նման նախաձեռնության կարիք չկա։

The speaker of the National Assembly of the Republic of Artsakh, Gagik Baghunts, expressed gratitude to the Swiss parliament for its principled stance and attention to the people of Artsakh. This was stated in his official announcement.
He emphasized that such a united and principled stance reflects Switzerland’s commitment to international law and humanitarian values.
"On behalf of the people of Artsakh, we express our deep gratitude and highly appreciate the adoption of the resolution No. 24.4259, titled 'Peace Forum for Nagorno-Karabakh: Ensuring the Possibility of Armenian Return,' by the upper chamber of the Swiss Federal Assembly, the Council of Cantons, on March 18, 2025.
It is of particular significance to us that both chambers of the Swiss parliament supported this important initiative—first the National Council on December 17, 2024, and now the Council of Cantons. Such unity and principled positioning reaffirm Switzerland's commitment to international law and humanitarian principles.
We deeply appreciate the Swiss parliament’s call for the creation of a separate platform for dialogue between representatives of Artsakh and Azerbaijan. The right to a safe, collective, and dignified return for the forcibly displaced people of Artsakh is an integral part of international law, as repeatedly confirmed by various international bodies, including the International Court of Justice and the European Parliament resolutions.
We hope that the Swiss Federal Council will take immediate steps to implement this historic decision of the Council of Cantons.
We reaffirm our readiness to support all efforts aimed at ensuring the rights and security of the people of Artsakh, as well as establishing a stable and just peace in the region.
Once again, we extend our deep gratitude to the Swiss parliament for its principled stance, humanitarian approach, and attention to the suffering and needs of the people of Artsakh," the statement reads.
*The Council of Cantons has adopted resolution No. 24.4259, titled 'Peace Forum for Nagorno-Karabakh: Ensuring the Possibility of Armenian Return.' In the 46-member chamber, 29 deputies voted in favor, while 12 opposed. Swiss Foreign Minister Ignazio Cassis and several lawmakers attempted to block the resolution, arguing it contradicts international law since Nagorno-Karabakh Armenians are not a subject of international law. Cassis stated that Baku and Yerevan would soon sign a peace treaty, making such an initiative unnecessary.
However, supporters of the resolution countered that Switzerland has proven its effectiveness as a neutral mediator. They stressed that ensuring dialogue between representatives of Azerbaijan and Nagorno-Karabakh Armenians could facilitate the safe and organized return of the displaced population.*