ԴՕԿ կուսակցության ղեկավար Վարդան Ղուկասյանն առաջիկա օրերին կա՛մ ազատ կարձակվի, կա՛մ կշարունակի մնալ կալանքի տակ։ Լաս Վեգասի դատարանը քննարկել է մոտ մեկ ամիս անազատության մեջ գտնվող Ղուկասյանի խափանման միջոցի հարցը և հեռացել խորհրդակցական սենյակ՝ վերջնական որոշում կայացնելու նպատակով։
«Նախագահող դատավորը պետք է պատասխանի հետևյալ հարցին՝ արդյոք ազատության մեջ հայտնվելու է Վարդան Ղուկասյանը, թե՞ շարունակելու է մնալ անազատության մեջ մինչև վերջնական դատական ակտի հրապարակումը», – ասել է Ղուկասյանի փաստաբան Լևոն Բաղդասարյանը, հայտնում է «Ազատությունը»։
ԱՄՆ Մաքսային և միգրացիայի վարչության տեղեկացմամբ՝ Վարդան Ղուկասյանը ձերբակալվել է փետրվարի 20-ին՝ միգրացիոն գործընթացի շրջանակում։ Ամերիկյան կողմի տվյալներով՝ նա 2022-ի փետրվարի 19-ին մուտք է գործել Միացյալ Նահանգներ, սակայն չի լքել երկիրը նախատեսված ժամկետում։
Միգրացիոն կարգի խախտման հարցից զատ, դատարանը պետք է քննարկի նաև Ղուկասյանին արտահանձնելու մասին Հայաստանի գլխավոր դատախազության դեռևս 2023-ին ներկայացրած միջնորդությունը։ Բոլոր այս հարցերի քննությունը կշարունակվի այն բանից հետո, երբ դատարանն որոշում կայացնի՝ Ղուկասյանը կշարունակի՞ մնալ կալանքի տակ, թե կազատվի։
Ղուկասյանի շահերը ներկայացնող ամերիկացի փաստաբաններից կազմված պաշտպանական խումբը դատական նիստում ներկայացրել է իր դիրքորոշումը՝ կապված Հայաստանում նրա դեմ հարուցված քրեական գործի, ինչպես նաև նրան արտահանձնելու՝ Հայաստանի իշխանությունների միջնորդության հետ։
Բաղդասարյանը մանրամասներ է հայտնել նիստից՝ նշելով, որ պաշտպանական կողմը դատավորին ներկայացրել է իրենց փաստարկները Հայաստանում հարուցված քրեական գործի և մեղադրանքների իրավաչափության վերաբերյալ։ Նա շեշտել է, որ Ղուկասյանի նկատմամբ իրականացվում է «քաղաքական հաշվեհարդար», իսկ արտահանձնման դեպքում «նրա կյանքին սպառնում են վտանգներ»։
«Նման դեպքում իրավամբ դատարանը պետք է նաև տա դրա գնահատականը, որովհետև էսօր որոշակի կոռուպցիոն սխեմաներով, Վարդան Ղուկասյանը բազմիցս հայտարարել է, և ուղղակի մեղադրանքներով՝ տակը դնելով որոշակի փաստեր, նախկին և այսօրվա գործող պետական լիազոր մարմինների կատարած, այսպես ասած, առերևույթ հանցագործությունների մասին, և դա իրենց արդեն որոշակի ռիսկ է, և նման դեպքում, բազմիցս եմ ասել, հիմա էլ կրկնում եմ, արտահանձնել Վարդան Ղուկասյանին Հայաստան՝ այն հղի է բավականին մեծ ռիսկերով», – ասել է Բաղդասարյանը։
Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը, սակայն, օրերս հակադարձելով այս պնդումներին, վստահեցրել էր, որ Հայաստանում որևէ մեկի կյանքին վտանգ չի սպառնում, անգամ եթե այդ անձը հայհոյում է իշխանություններին։
Դատավորն իր որոշման հրապարակման կոնկրետ ժամկետ չի նշել, սակայն փաստաբան Բաղդասարյանը նշել է, որ ամերիկյան օրենսդրության համաձայն՝ եթե ժամկետ չի սահմանվում, ապա որոշումը հրապարակվում է մեկ-երկու օրվա ընթացքում։
Փաստաբանը նաև ընդգծել է, որ, հաշվի առնելով պաշտպանական կողմի ներկայացրած փաստարկներն ու դատավորի արձագանքը, կան բոլոր հիմքերը, որ Ղուկասյանը կազատվի։
«Ես կարծում եմ, որ բոլոր հիմքերը առկա են, մեկ ժամ շուտ որպեսզի Վարդան Ղուկասյանը շարունակի իր գործունեությունը՝ ազատության մեջ»,–ասել է նա։
Թեև Լաս Վեգասի դատարանն իր որոշումը դեռևս չի հրապարակել, սակայն Վարդան Ղուկասյանի տելեգրամյան ալիքներից մեկը հայտարարել է «դատական նիստի դրական արդյունքների» մասին։
ԴՕԿ կուսակցության ղեկավարը մեղադրվում է խարդախության, շորթման, սպառնալիքի և բռնության հրապարակային կոչերի համար, սակայն ինքը չի ընդունում մեղադրանքները։

19 Март 2025 - 07:45 AMT
Суд Лас-Вегаса рассмотрел вопрос о мере пресечения для Вардана Гукасяна, лидера партии ДОК, находящегося под арестом почти месяц. Судья удалился в совещательную комнату для вынесения окончательного решения о его дальнейшей судьбе.
«Судья должен ответить на вопрос: будет ли Вардан Гукасян освобожден или останется под стражей до окончательного судебного решения», — заявил его адвокат Левон Багдасарян, передает «Азатутюн».
По данным Таможенно-иммиграционной службы США, Гукасян был арестован 20 февраля в рамках иммиграционной процедуры. Американские власти утверждают, что он въехал в США 19 февраля 2022 года, но не покинул страну в установленный срок.
Кроме нарушения миграционного режима, суд рассматривает также запрос на его экстрадицию, поданный Генеральной прокуратурой Армении еще в 2023 году. Все эти вопросы продолжат разбирать после того, как суд вынесет решение о дальнейшем содержании Гукасяна под стражей.
Американская группа адвокатов, представляющая интересы Гукасяна, в ходе заседания изложила свою позицию по делу, возбужденному против него в Армении, а также по вопросу его экстрадиции.
Левон Багдасарян подробно рассказал о заседании, отметив, что защита представила аргументы о неправомерности уголовного дела и обвинений. Он подчеркнул, что Гукасян подвергается «политическому преследованию» и его экстрадиция может представлять угрозу для его жизни.
«В подобных случаях суд обязан учитывать риски. Гукасян многократно заявлял о коррупционных схемах и предполагаемых преступлениях бывших и нынешних чиновников, что делает его выдачу в Армению крайне опасной», — отметил адвокат.
Однако спикер парламента Армении Ален Симонян недавно опроверг эти утверждения, заверив, что в стране никому не угрожает опасность, даже если этот человек открыто критикует власти.
Судья не обозначил точных сроков оглашения решения, однако Багдасарян напомнил, что, согласно американскому законодательству, если срок не установлен, решение публикуется в течение одного-двух дней.
Адвокат также выразил уверенность, что Гукасян будет освобожден, ссылаясь на представленные защитой аргументы и реакцию судьи.
«Я считаю, что все условия для освобождения Вардана Гукасяна созданы, и он сможет продолжить свою деятельность на свободе», — заявил он.
Хотя суд Лас-Вегаса еще не объявил свое решение, один из телеграм-каналов Гукасяна уже сообщил о «положительных итогах заседания».
Лидер партии ДОК обвиняется в мошенничестве, вымогательстве, угрозах и публичных призывах к насилию, однако свою вину он не признает.