ԴՕԿ կուսակցության ղեկավար Վարդան Ղուկասյանն առաջիկա օրերին կա՛մ ազատ կարձակվի, կա՛մ կշարունակի մնալ կալանքի տակ։ Լաս Վեգասի դատարանը քննարկել է մոտ մեկ ամիս անազատության մեջ գտնվող Ղուկասյանի խափանման միջոցի հարցը և հեռացել խորհրդակցական սենյակ՝ վերջնական որոշում կայացնելու նպատակով։
«Նախագահող դատավորը պետք է պատասխանի հետևյալ հարցին՝ արդյոք ազատության մեջ հայտնվելու է Վարդան Ղուկասյանը, թե՞ շարունակելու է մնալ անազատության մեջ մինչև վերջնական դատական ակտի հրապարակումը», – ասել է Ղուկասյանի փաստաբան Լևոն Բաղդասարյանը, հայտնում է «Ազատությունը»։
ԱՄՆ Մաքսային և միգրացիայի վարչության տեղեկացմամբ՝ Վարդան Ղուկասյանը ձերբակալվել է փետրվարի 20-ին՝ միգրացիոն գործընթացի շրջանակում։ Ամերիկյան կողմի տվյալներով՝ նա 2022-ի փետրվարի 19-ին մուտք է գործել Միացյալ Նահանգներ, սակայն չի լքել երկիրը նախատեսված ժամկետում։
Միգրացիոն կարգի խախտման հարցից զատ, դատարանը պետք է քննարկի նաև Ղուկասյանին արտահանձնելու մասին Հայաստանի գլխավոր դատախազության դեռևս 2023-ին ներկայացրած միջնորդությունը։ Բոլոր այս հարցերի քննությունը կշարունակվի այն բանից հետո, երբ դատարանն որոշում կայացնի՝ Ղուկասյանը կշարունակի՞ մնալ կալանքի տակ, թե կազատվի։
Ղուկասյանի շահերը ներկայացնող ամերիկացի փաստաբաններից կազմված պաշտպանական խումբը դատական նիստում ներկայացրել է իր դիրքորոշումը՝ կապված Հայաստանում նրա դեմ հարուցված քրեական գործի, ինչպես նաև նրան արտահանձնելու՝ Հայաստանի իշխանությունների միջնորդության հետ։
Բաղդասարյանը մանրամասներ է հայտնել նիստից՝ նշելով, որ պաշտպանական կողմը դատավորին ներկայացրել է իրենց փաստարկները Հայաստանում հարուցված քրեական գործի և մեղադրանքների իրավաչափության վերաբերյալ։ Նա շեշտել է, որ Ղուկասյանի նկատմամբ իրականացվում է «քաղաքական հաշվեհարդար», իսկ արտահանձնման դեպքում «նրա կյանքին սպառնում են վտանգներ»։
«Նման դեպքում իրավամբ դատարանը պետք է նաև տա դրա գնահատականը, որովհետև էսօր որոշակի կոռուպցիոն սխեմաներով, Վարդան Ղուկասյանը բազմիցս հայտարարել է, և ուղղակի մեղադրանքներով՝ տակը դնելով որոշակի փաստեր, նախկին և այսօրվա գործող պետական լիազոր մարմինների կատարած, այսպես ասած, առերևույթ հանցագործությունների մասին, և դա իրենց արդեն որոշակի ռիսկ է, և նման դեպքում, բազմիցս եմ ասել, հիմա էլ կրկնում եմ, արտահանձնել Վարդան Ղուկասյանին Հայաստան՝ այն հղի է բավականին մեծ ռիսկերով», – ասել է Բաղդասարյանը։
Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը, սակայն, օրերս հակադարձելով այս պնդումներին, վստահեցրել էր, որ Հայաստանում որևէ մեկի կյանքին վտանգ չի սպառնում, անգամ եթե այդ անձը հայհոյում է իշխանություններին։
Դատավորն իր որոշման հրապարակման կոնկրետ ժամկետ չի նշել, սակայն փաստաբան Բաղդասարյանը նշել է, որ ամերիկյան օրենսդրության համաձայն՝ եթե ժամկետ չի սահմանվում, ապա որոշումը հրապարակվում է մեկ-երկու օրվա ընթացքում։
Փաստաբանը նաև ընդգծել է, որ, հաշվի առնելով պաշտպանական կողմի ներկայացրած փաստարկներն ու դատավորի արձագանքը, կան բոլոր հիմքերը, որ Ղուկասյանը կազատվի։
«Ես կարծում եմ, որ բոլոր հիմքերը առկա են, մեկ ժամ շուտ որպեսզի Վարդան Ղուկասյանը շարունակի իր գործունեությունը՝ ազատության մեջ»,–ասել է նա։
Թեև Լաս Վեգասի դատարանն իր որոշումը դեռևս չի հրապարակել, սակայն Վարդան Ղուկասյանի տելեգրամյան ալիքներից մեկը հայտարարել է «դատական նիստի դրական արդյունքների» մասին։
ԴՕԿ կուսակցության ղեկավարը մեղադրվում է խարդախության, շորթման, սպառնալիքի և բռնության հրապարակային կոչերի համար, սակայն ինքը չի ընդունում մեղադրանքները։

Las Vegas court has reviewed the case of Vardan Ghukasyan, leader of the DOC party, who has been in custody for nearly a month. The judge has entered deliberations to determine whether Ghukasyan will be released or remain detained.
“The presiding judge must decide whether Vardan Ghukasyan will be released or remain in custody until a final court ruling,” said his lawyer, Levon Baghdasaryan, as reported by RFE/RL.
According to the U.S. Customs and Immigration Service, Ghukasyan was arrested on February 20 in relation to immigration procedures. American authorities state that he entered the U.S. on February 19, 2022, but failed to leave within the required timeframe.
Beyond immigration violations, the court is also reviewing an extradition request filed by Armenia’s Prosecutor General’s Office in 2023. These matters will proceed after the court rules on whether Ghukasyan will remain detained.
Ghukasyan's legal team, consisting of U.S. attorneys, presented their arguments concerning the criminal case against him in Armenia and the Armenian government's extradition request.
Baghdasaryan detailed the hearing, stating that the defense challenged the legality of the charges in Armenia. He emphasized that Ghukasyan is facing "political persecution" and that extradition could pose a serious risk to his life.
“In such cases, the court must assess the situation, as Ghukasyan has repeatedly exposed corruption schemes and alleged crimes by former and current officials. This makes his extradition extremely risky,” Baghdasaryan argued.
However, Armenian Parliament Speaker Alen Simonyan recently refuted these claims, assuring that no one’s life is at risk in Armenia, even if they criticize the authorities.
The judge has not specified when the decision will be announced, but Baghdasaryan noted that under U.S. law, if no timeline is set, the ruling is typically issued within one to two days.
The lawyer also expressed confidence in Ghukasyan’s release, citing the strength of the defense’s arguments and the judge’s response.
“I believe all conditions are in place for Vardan Ghukasyan to regain his freedom as soon as possible,” he stated.
Although the Las Vegas court has not yet announced its ruling, one of Ghukasyan’s Telegram channels has already reported "positive results from the hearing."
The DOC party leader is accused of fraud, extortion, threats, and public incitement of violence but denies all charges.