Հայկական կողմը պաշտոնապես տեղեկացրել է ՀԱՊԿ քարտուղարությանը, որ ձեռնպահ կմնա «ՀԱՊԿ 2024 թվականի բյուջեի մասին» ՀԱՊԿ ՀԱԽ որոշման ստորագրումից և դրանով նախատեսված կազմակերպության գործունեության ֆինանսավորմանը մասնակցությունից։ Այդ մասին հայտնել են ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, պատասխանելով այն հարցին, թե արդյոք ՀՀ-ն պատրաստվո՞ւմ է մինչև այս տարվա վերջ վճարել ՀԱՊԿ անդամավճարը, տեղեկացնում է Factor.am-ը։
Ավելի վաղ, ՌԴ փոխարտգործնախարար Ալեքսանդր Պանկինը հայտարարել էր, որ եթե Հայաստանը մինչև 2025 թվականի վերջ չվճարի ՀԱՊԿ բյուջեում իր ներդրումը, ապա կառույցի անդամ երկրները կարող են դիտարկել «տարբեր սցենարներ», սակայն ընդգծել էր, որ «հավանաբար, ոչ մեկին չեն վտարի»։
ԱԳՆ-ի պատասխանում նշվում է․ «Հաշվի առնելով, որ որևէ որոշմամբ պարտականության ստանձնումն իրականացվում է տվյալ որոշմանը միանալով, «ՀԱՊԿ 2024 թվականի բյուջեի մասին» ՀԱՊԿ ՀԱԽ սահմանափակ ձևաչափով ընդունված որոշման ստորագրմամբ ՀՀ-ն որևէ ֆինանսական պարտավորություն չի ստանձնել»։
Նախարարությունը նաև նշել է, որ ՀԱՊԿ-ի ներքին ընթացակարգերի համաձայն՝ կազմակերպության բյուջեի վերաբերյալ տեղեկատվությունը հանրային բնույթ չի կրում։ Այնուամենայնիվ, ԱԳՆ-ն ընդգծել է, որ բարձրացված հարցերը կարգավորվում են «Հավաքական անվտանգության մասին պայմանագրի կազմակերպության կանոնադրության» և համապատասխան փաստաթղթերի դրույթներով։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը դեռ նախորդ տարի France 24-ին տված հարցազրույցում նշել էր, որ Հայաստանի՝ ՀԱՊԿ-ին անդամակցությունն ըստ էության սառեցված է։ Կրեմլից արձագանքել էին՝ պնդելով, որ Հայաստանը ՀԱՊԿ-ին որևէ պաշտոնական ծանուցում չի ուղարկել անդամակցության սառեցման վերաբերյալ։
ԱԳՆ-ից ավելի վաղ հայտարարել էին, որ Հայաստանը դադարեցրել է կազմակերպության ֆինանսավորումը և չի միանա 2023 թվականի նոյեմբերի 23-ին ընդունված՝ «ՀԱՊԿ 2024 թվականի բյուջեի մասին» որոշմանը։ Միևնույն ժամանակ, ըստ գերատեսչության, Հայաստանը չի առարկում, որ բյուջեն հաստատվի սահմանափակ ձևաչափով։
2024-ին Համաշխարհային հայկական երկրորդ գագաթնաժողովի ընթացքում վարչապետը հայտարարել էր, որ ՀԱՊԿ-ը սպառնալիք է ստեղծում Հայաստանի անվտանգության, ինքնիշխանության և պետականության համար։

19 Март 2025 - 12:49 AMT
Армения официально сообщила секретариату ОДКБ, что воздержится от подписания «решения ОДКБ о бюджете на 2024 год» и, соответственно, от участия в финансировании деятельности организации. Об этом заявили в Министерстве иностранных дел Армении (МИД), отвечая на вопрос, намерена ли страна до конца года выплатить членский взнос в ОДКБ, сообщает Factor.am .
Ранее заместитель министра иностранных дел России Александр Панкин заявил, что если Армения не внесет свой вклад в бюджет ОДКБ до конца 2025 года, страны-участницы могут рассмотреть «различные сценарии», но подчеркнул, что «вероятно, никого не исключат».
В ответе МИД отмечается: «Поскольку принятие на себя обязательств осуществляется путем присоединения к решению, а Армения не подписала принятое в ограниченном формате решение Совета коллективной безопасности ОДКБ о бюджете на 2024 год, она не взяла на себя никаких финансовых обязательств».
Министерство также указало, что в соответствии с внутренними процедурами ОДКБ информация о бюджете не является публичной. Тем не менее, МИД подчеркнул, что рассматриваемые вопросы регулируются «Уставом Организации Договора о коллективной безопасности» и соответствующими документами.
Премьер-министр Никол Пашинян ранее в интервью France 24 заявил, что членство Армении в ОДКБ фактически заморожено. В Кремле на это ответили, что Армения не направляла официального уведомления о приостановке членства.
Ранее армянский МИД заявил, что Армения прекратила финансирование организации и не присоединится к решению о бюджете ОДКБ на 2024 год, принятому 23 ноября 2023 года. При этом министерство отметило, что Армения не возражает против утверждения бюджета в ограниченном формате.
На Втором всемирном армянском саммите в 2024 году премьер-министр заявил, что ОДКБ представляет угрозу безопасности, суверенитету и государственности Армении.