Նախկին ՔՊ-ական, այժմ անկախ պատգամավոր Հովիկ Աղազարյանը կարծում է, որ իրեն անձեռնմխելիությունից զրկելու վերաբերյալ ՀՀ գլխավոր դատախազի միջնորդությունը քաղաքական որոշում է։ Նրա համոզմամբ, ԱԺ-ում իշխող մեծամասնությունը հավանություն կտա միջնորդությանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
««Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունից ընդամենը մի քանի հոգի են, որ իրավաբաններ են և կարող են այս կամ այն կերպ ադեկվատ կամ ճշգրիտ գնահատել իրողությունները, իսկ մյուսներն այդքան իրավաբանական գիտելիքներ չունեն, հետևաբար պետք է հնարավորություն տան դատախազությանը և իրավապահ մյուս մարմիններին սկսելու գործընթաց՝ պարզելու, թե ինչ է տեղի ունեցել»,- ասել է Աղազարյանն ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում։
Պատգամավորը վստահ է, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նպատակ ունի իրեն մանդատից զրկել, սակայն դա անելու ավելի դյուրին տարբերակ է առաջարկում։ Ըստ Աղազարյանի, «Քաղաքացիական պայմանագիրը» պետք է պարտվի Գյումրու ավագանու ընտրություններում, ինչից հետո վարչապետը կհայտարարի արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ, և այդպիսով՝ բոլորը, այդ թվում՝ ինքն, կզրկվեն մանդատներից։
Չնայած Փաշինյանի վարկանիշի նվազմանը, Աղազարյանը կարծում է, որ այն դեռևս շարունակում է մնալ ամենաբարձրը։ Նա նաև ընդգծել է, որ իր դուրս գալուց հետո «Քաղաքացիական պայմանագրի» վարկանիշը նվազել է մոտ 1 տոկոսով։
Անդրադառնալով քաղաքական ճնշումներին՝ Աղազարյանը նշել է, որ իր նկատմամբ կիրառվում են ոչ թե քաղաքական հետապնդումներ, այլ քաղաքական ճնշումներ։
«Երկու պատճառով․ մեկը, որ մանդատը վայր չդրեցի, և պարոն վարչապետն ու քաղաքական թիմը գտնում են, որ դա իշխանության հեղինակությանը հարված է։ Եվ երկրորդ պատճառն էլ իմ նախկին գործընկերներից ոմանց սանձահարելն է իմ հեռանկարի ակնկալիքով։ Մենք գիտենք՝ ինչ գործընթացների մեջ ենք գտնվում այս պահին, որ այդ գործընթացները որոշ դեպքերում սահուն անցնեն»,- ընդգծել է նա։
Պատգամավորը խոստացել է, որ Ազգային ժողովի նիստում կներկայացնի փաստեր, որոնք կբացահայտեն կարևոր ճշմարտություններ։
Ինչ վերաբերում է ընդդիմադիր շարժումներին միանալու հնարավորությանը, Աղազարյանը նշել է, որ իր դիրքորոշումը այլ է, սակայն եթե ժողովուրդը զանգվածաբար դուրս գա փողոց, ինքն էլ կարող է միանալ։
«Փաշինյանը ղեկավարել է մեր երկիրը ծանրագույն ժամանակներում, և նա իրեն հոգեբանորեն, ֆիզիկապես ու բարոյապես սպառել է, պետք է գնա հանգստի։ Մենք պետք է ամեն ինչ անենք, որ հերթական կամ արտահերթ ընտրությունների ժամանակ պարոն վարչապետը չվերարտադրվի»,- եզրափակել է Աղազարյանը։
2024–ի դեկտեմբերի 3-ին իշխող ՔՊ-ն Աղազարյանին կուսակցությունից հեռացրել է այն հիմնավորմամբ, որ նա պետական և կուսակցական նշանակության կոնֆիդենցիալ տեղեկատվություն է հանրայնացրել, ինչպես նաև թույլ է տվել հանրության բարոյական նորմերի կոպիտ խախտումներ։
ՀՀ դատախազությունից դեկտեմբերի 9-ին հայտնել էին, որ Հովիկ Աղազարյանի կողմից պետական գաղտնիք պարունակող արտահոսքեր կազմակերպելու հրապարակումը դատախազությունն ուղարկել է ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտե՝ քրեական վարույթ հարուցելու հարցը որոշելու համար։ Ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ քրեական վարույթ է նախաձեռնվել։

Former Civil Contract member and now independent MP, Hovik Aghazaryan, believes that the Prosecutor General's motion to revoke his parliamentary immunity is a political decision. He is convinced that the ruling majority in the National Assembly will approve the motion.
"Only a few members of the Civil Contract faction are lawyers capable of adequately or accurately assessing situations; the rest lack sufficient legal knowledge. Therefore, they should allow the prosecutor's office and other law enforcement agencies to initiate proceedings to determine what has occurred," Aghazaryan stated during a conversation with journalists in the National Assembly.
The deputy is confident that Prime Minister Nikol Pashinyan aims to strip him of his mandate but suggests an easier method. According to Aghazaryan, the Civil Contract should lose the Gyumri municipal elections, after which the Prime Minister would announce snap parliamentary elections, resulting in everyone, including himself, losing their mandates.
Despite Pashinyan's declining approval ratings, Aghazaryan believes he still maintains the highest rating. He also emphasized that after his departure, the Civil Contract's rating decreased by about 1%.
Addressing political pressures, Aghazaryan noted that he is subjected not to political persecution but to political pressure.
"For two reasons: one, because I didn't lay down my mandate, and Mr. Prime Minister and the political team believe that this damages the authority of the government. The second reason is to restrain some of my former colleagues in anticipation of my prospects. We know what processes we are currently involved in, and these processes should, in some cases, proceed smoothly," he emphasized.
The deputy promised to present facts during the National Assembly session that would reveal important truths.
Regarding the possibility of joining opposition movements, Aghazaryan stated that his position is different; however, if the people take to the streets en masse, he might join.
"Pashinyan has led our country through the most challenging times, and he has exhausted himself psychologically, physically, and morally; he needs to rest. We must do everything to ensure that during regular or snap elections, Mr. Prime Minister is not re-elected," Aghazaryan concluded.
On December 3, 2024, the ruling Civil Contract expelled Aghazaryan from the party, citing that he had publicized confidential information of state and party significance and had grossly violated public moral norms.
On December 9, the Prosecutor's Office reported that the publication regarding Hovik Aghazaryan organizing leaks containing state secrets was sent to the Anti-Corruption Committee to decide on initiating criminal proceedings. Later, it became known that criminal proceedings had been initiated.