Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովը հայտարարել է, որ խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման համար հարկավոր է, որ ՀՀ–ն փոփոխություններ կատարի Սահմանադրության մեջ։ Նա այդ մասին ասել է Մեծ Բրիտանիայի ԱԳ նախարար Դևիդ Լեմիի հետ հեռախոսազրույցում։
Ըստ նրա, այդ փոփոխությունները պետք է վերացնեն Ադրբեջանի նկատմամբ տարածքային հավակնությունները։ Նա նաև կարևորել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի վերջնական լուծարումը, գրում է Minval.az-ը։
Նշվում է նաև, որ կողմերը վստահություն են հայտնել Ադրբեջանի և Մեծ Բրիտանիայի միջև համագործակցության հետագա զարգացման վերաբերյալ։
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ պատրաստ է ստորագրել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագիրը։
Ավելի վաղ ՀՀ ԱԳՆ–ն հայտարարել է, որ ընդունել է չհամաձայնեցված 2 հոդվածի վերաբերյալ ադրբեջանական կողմի առաջարկները և որ Խաղաղության համաձայնագիրը պատրաստ է ստորագրման: Նշվում է, որ ՀՀ–ն պատրաստ է խորհրդակցություններ սկսել համաձայնագրի ստորագրման ժամկետների և տեղի շուրջ։ Բաքվից առաջ են քաշել նոր նախապայմաններ և հայտարարել, թե դեռ վաղ է խոսել հանդիպման ժամկետների մասին:

19 Март 2025 - 13:03 AMT
Министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов заявил, что для подписания мирного соглашения необходимо, чтобы Армения “внесла изменения в свою Конституцию, устраняющие территориальные претензии к Азербайджану”. Об этом он сообщил в телефонном разговоре с министром иностранных дел Великобритании Дэвидом Лэмми.
Байрамов также подчеркнул важность окончательной ликвидации Минской группы ОБСЕ. Стороны выразили уверенность в дальнейшем развитии сотрудничества между Азербайджаном и Великобританией.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил о готовности подписать мирное соглашение между Арменией и Азербайджаном. Ранее Министерство иностранных дел Армении приняло предложения азербайджанской стороны по двум ранее несогласованным статьям, отметив, что мирное соглашение готово к подписанию. Армения готова начать консультации по срокам и месту подписания соглашения. Однако Баку выдвинул новые предварительные условия, заявив, что говорить о сроках встречи пока преждевременно.
Проект мирного соглашения состоит из 17 пунктов, из которых ранее были согласованы 15. Один из несогласованных пунктов касается взаимного отказа от претензий на международном уровне, а другой — недопущения размещения представителей других стран на границе Азербайджана и Армении.