ԱՀ նախկին պետնախարար և Մարդու իրավունքների պաշտպան, Արցախ միության նախագահ Արտակ Բեգլարյանը մարտի 16-18-ը գտնվել է Լոնդոնում՝ ՀԱԵ Մեծ Բրիտանիայի և Իռլանդիայի թեմի հրավերով: Այցի շրջանակում նա մի շարք հանդիպումներ է ունեցել բրիտանական քաղաքական և կրոնական շրջանակների ներկայացուցիչների, ինչպես նաև տեղի հայ համայնքի հետ:
Թեմի առաջնորդ Հովակիմ Եպիսկոպոս Մանուկյանի նախաձեռնությամբ՝ Բեգլարյանը հանդիպել է բրիտանացի մի շարք կրոնական առաջնորդների հետ: Բացի այդ, նա հանդիպումներ է ունեցել Լորդերի պալատում՝ քննարկումներ վարելով Հայաստանի հարցերով համակուսակցական խորհրդարանական խմբի ղեկավար Ջեսիկա Մորդենի, Բարոնուհի Քերոլայն Կոքսի և մի քանի այլ բրիտանացի խորհրդարանականների հետ: Լոնդոնում կայացած այս հանդիպումների կազմակերպմանն աջակցել է նաև Մեծ Բրիտանիայի Հայ դատի գրասենյակը:
Արտակ Բեգլարյանը հանդիպումների ընթացքում մանրամասն անդրադարձել է հայ պատանդների ծանր դրությանը՝ շեշտելով նրանց ազատ արձակման հրատապությունը: Նա ընդգծել է, որ միջազգային հանրության կողմից ուժեղ ճնշում է անհրաժեշտ՝ կանխելու համար ադրբեջանական շինծու դատավարություններն ու հայ պատանդների նկատմամբ իրականացվող խոշտանգումները: Բեգլարյանը ներկայացրել է նաև Արցախի ժողովրդի ցեղասպանության, բռնի տեղահանման և ադրբեջանական իշխանությունների կողմից հոգևոր-մշակութային ժառանգության ոչնչացման փաստերը՝ ընդգծելով արցախահայության հավաքական վերադարձի իրավունքի ապահովման անհրաժեշտությունը:
Հովակիմ սրբազանի գլխավորությամբ՝ Արտակ Բեգլարյանը հանդիպումներ է ունեցել նաև Մեծ Բրիտանիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ: Բացի Արցախի ժողովրդի և հայ պատանդների վիճակի քննարկումից, հանդիպումների ընթացքում շեշտվել են նաև համատեղ գործունեության և համագործակցության հնարավորությունները: Այցի ավարտին Բեգլարյանը շնորհակալություն է հայտնել Հովակիմ Սրբազանին՝ Արցախի ժողովրդի իրավունքների պաշտպանությանն ուղղված հետևողական ջանքերի և այցի կազմակերպման համար:
Ավելի վաղ ՀՀ ԱԳՆ–ն հայտարարություն էր տարածել՝ ընդգծել է, որ շարունակում է միջազգային գործընկերների ուշադրությունը հրավիրել Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների, պատանդների և այլ կալանավորված անձանց ազատ արձակման խնդրի, ինչպես նաև դատավարական կոպտագույն խախտումներով և խոշտանգման աղաղակող նշաններով նրանց մի մասի նկատմամբ ընթացող բեմականացված դատավարությունների վրա:

Former State Minister and Human Rights Ombudsman of Artsakh, and president of the Artsakh Union, Artak Beglaryan, visited London from March 16 to 18 at the invitation of the Diocese of the Armenian Apostolic Church in the UK and Ireland. During his visit, he held multiple meetings with British political and religious figures, as well as members of the local Armenian community.
At the initiative of Bishop Hovakim Manukyan, the leader of the diocese, Beglaryan met with several British religious leaders. Additionally, he held discussions at the House of Lords, meeting with Jessica Morden, chair of the All-Party Parliamentary Group on Armenia, Baroness Caroline Cox, and other British parliamentarians. The UK Armenian National Committee also contributed to organizing these meetings.
During these discussions, Beglaryan detailed the dire conditions of Armenian captives, emphasizing the urgent need for their release. He stressed that strong international pressure is essential to halt Azerbaijan’s sham trials and torture of Armenian detainees. He also presented evidence of genocide, forced displacement, and the destruction of Armenian spiritual and cultural heritage by Azerbaijani authorities, underscoring the necessity of securing the collective right of Artsakh Armenians to return to their homeland.
Under the leadership of Bishop Hovakim, Beglaryan also met with members of the British Armenian community. In addition to discussing the situation of Artsakh’s people and Armenian captives, the meetings focused on potential collaborations and joint initiatives. At the conclusion of his visit, Beglaryan expressed gratitude to Bishop Hovakim for his unwavering efforts in defending the rights of the Artsakh people and for organizing the visit.
Earlier, the Armenian Foreign Ministry issued a statement emphasizing that it continues to draw international attention to the issue of Armenian prisoners of war, hostages, and other detainees in Azerbaijan, as well as the sham trials marred by severe procedural violations and clear signs of torture.