Մուրացան 110/1 հասցեում գտնվող շենքը, որտեղ ապրում են հիմնականում զոհված զինծառայողների ընտանիքներ, աճուրդի է դրվել:
Զոհվածների մայրերն ու այրիները խնդրի շուրջ հավաքվել են «Զինվորի մայր» ՀԿ-ի նախագահ Մարգարիտա Խաչատրյանի գրասենյակում՝ բարձրաձայնելու իրենց մտահոգությունները, հայտնում է Aysor.am-ը։
Բնակիչներն ընդգրկված են դատական գործընթացում, սակայն, նրանց պնդմամբ, պետգույքի կառավարման կոմիտեն փորձում է ճնշում գործադրել իրենց վրա՝ շենքը հոսանքազրկելով:
«Ասում են՝ ինչու ես բերել, ստեղ ապրո՞ւմ են, որ հոսանքի խնդիր էլ բարձրացնում ես»,- նշել է Մարգարիտա Խաչատրյանը:
Նրա խոսքով՝ շենքը հանվել է ՊՆ-ի հաշվեկշռից և փոխանցվել Պետգույքի կոմիտեին, որը որոշել է այն աճուրդի հանել:
«Անձամբ համակարգող խորհուրդը ինքնակամ չի եկել և չի բնակեցրել այս տարածքը։ Մեզ հասցեն տրամադրել է ՊՆ-ն, և ինձ երբ որ հատկացրել է այս տարածքը՝ 78 ՀԿ-ների հետ, նաև հրաման է արձակել, որ վարչության պետերը պետք է աջակցեին համակարգող խորհուրդին՝ զորքերում տարբեր ծրագրեր իրականացնելուն, նաև մշակութային, սոցիալական։ Այս ՀԿ-ները մեզ հետ զորամասից զորամաս են գնացել, դիրքից դիրք»,- նշել է նա:
Խաչատրյանը հավելել է, որ ներկայում իր ղեկավարած ՀԿ-ն այլևս չունի իր գործունեությունը շարունակելու համար անհրաժեշտ հրամանը:
«Եկել են, ասում են՝ տիկին Մարգարիտա, քեզ վտարում ենք շենքից, ոստիկանություն է գալիս, վտարման հրաման ենք ստացել պետգույքի նախարարությունից, այնտեղից էլ ասեցին, որ հրաման են կատարում»,- ընդգծել է նա:
«Զինվոր» հասարակական խորհրդի նախագահը նշել է, որ ստիպված են եղել դիմել դատարան:
«Բայց դեռ որոշում չկա դատարանից, արդեն հոսանքազրկել են շենքը, գալիս են, ասում՝ շենքից դուրս եկեք, կամ եկեք դուք գնեք, 400 մլն հավաքեք, թող իրենք էլ ապրեն, եթե բան է։ ՀԿ-ն ինչ եկամուտ ունի, որ 400 մլն տա։ Հիմնական խավը զոհվածի ընտանքիներ են, լավ վիճակից չի, որ եկել են»,- ասել է նա:

Здание по адресу Мурацан 110/1, в котором в основном проживают семьи погибших военнослужащих, выставлено на аукцион.
Матери и вдовы погибших собрались в офисе президента ОО «Мать солдата» Маргариты Хачатрян, чтобы выразить свою обеспокоенность, сообщает Aysor.am.
Жильцы вовлечены в судебный процесс, но, по их словам, Комитет по управлению госимуществом оказывает на них давление, отключая здание от электроснабжения.
«Говорят: зачем ты поднимаешь этот вопрос, тут что, кто-то живет, чтобы жаловаться на электричество?» – заявила Маргарита Хачатрян.
По ее словам, здание было снято с баланса Министерства обороны и передано Комитету по управлению госимуществом, который решил выставить его на аукцион.
«Координационный совет не самовольно занял это помещение. Министерство обороны предоставило нам этот адрес вместе с 78 НКО и издало приказ, согласно которому руководители управлений должны были оказывать поддержку координационному совету в реализации различных программ в войсках, а также культурных и социальных инициатив. Эти организации вместе с нами ездили от части к части, от позиции к позиции», – пояснила она.
Хачатрян добавила, что возглавляемая ею НКО больше не имеет необходимого разрешения для продолжения своей деятельности.
«Пришли и говорят: “Товарищ Маргарита, мы вас выселяем из здания”. Пришла полиция, заявила, что получила приказ о выселении от Министерства госимущества, а там сказали, что просто выполняют распоряжение», – подчеркнула она.
Председатель Общественного совета «Солдат» отметил, что они были вынуждены обратиться в суд.
«Но решения суда пока нет, а электричество уже отключили. Говорят: “Освободите здание или купите его сами, соберите 400 миллионов”. Какие у НКО доходы, чтобы платить такие деньги? Большинство жильцов – это семьи погибших солдат, они оказались здесь не по своей воле», – отметил он.