Մուրացան 110/1 հասցեում գտնվող շենքը, որտեղ ապրում են հիմնականում զոհված զինծառայողների ընտանիքներ, աճուրդի է դրվել:
Զոհվածների մայրերն ու այրիները խնդրի շուրջ հավաքվել են «Զինվորի մայր» ՀԿ-ի նախագահ Մարգարիտա Խաչատրյանի գրասենյակում՝ բարձրաձայնելու իրենց մտահոգությունները, հայտնում է Aysor.am-ը։
Բնակիչներն ընդգրկված են դատական գործընթացում, սակայն, նրանց պնդմամբ, պետգույքի կառավարման կոմիտեն փորձում է ճնշում գործադրել իրենց վրա՝ շենքը հոսանքազրկելով:
«Ասում են՝ ինչու ես բերել, ստեղ ապրո՞ւմ են, որ հոսանքի խնդիր էլ բարձրացնում ես»,- նշել է Մարգարիտա Խաչատրյանը:
Նրա խոսքով՝ շենքը հանվել է ՊՆ-ի հաշվեկշռից և փոխանցվել Պետգույքի կոմիտեին, որը որոշել է այն աճուրդի հանել:
«Անձամբ համակարգող խորհուրդը ինքնակամ չի եկել և չի բնակեցրել այս տարածքը։ Մեզ հասցեն տրամադրել է ՊՆ-ն, և ինձ երբ որ հատկացրել է այս տարածքը՝ 78 ՀԿ-ների հետ, նաև հրաման է արձակել, որ վարչության պետերը պետք է աջակցեին համակարգող խորհուրդին՝ զորքերում տարբեր ծրագրեր իրականացնելուն, նաև մշակութային, սոցիալական։ Այս ՀԿ-ները մեզ հետ զորամասից զորամաս են գնացել, դիրքից դիրք»,- նշել է նա:
Խաչատրյանը հավելել է, որ ներկայում իր ղեկավարած ՀԿ-ն այլևս չունի իր գործունեությունը շարունակելու համար անհրաժեշտ հրամանը:
«Եկել են, ասում են՝ տիկին Մարգարիտա, քեզ վտարում ենք շենքից, ոստիկանություն է գալիս, վտարման հրաման ենք ստացել պետգույքի նախարարությունից, այնտեղից էլ ասեցին, որ հրաման են կատարում»,- ընդգծել է նա:
«Զինվոր» հասարակական խորհրդի նախագահը նշել է, որ ստիպված են եղել դիմել դատարան:
«Բայց դեռ որոշում չկա դատարանից, արդեն հոսանքազրկել են շենքը, գալիս են, ասում՝ շենքից դուրս եկեք, կամ եկեք դուք գնեք, 400 մլն հավաքեք, թող իրենք էլ ապրեն, եթե բան է։ ՀԿ-ն ինչ եկամուտ ունի, որ 400 մլն տա։ Հիմնական խավը զոհվածի ընտանքիներ են, լավ վիճակից չի, որ եկել են»,- ասել է նա:

A building at 110/1 Muratsan Street, primarily housing families of fallen soldiers, has been put up for auction.
Mothers and widows of the deceased gathered at the office of Margarita Khachatryan, president of the "Soldier’s Mother" NGO, to voice their concerns, Aysor.am reports.
Residents are involved in a legal process, but they claim the State Property Management Committee is pressuring them by cutting off the electricity supply to the building.
"They say, ‘Why did you bring this up? Do people even live here to complain about electricity issues?’" Margarita Khachatryan stated.
According to her, the building was removed from the Ministry of Defense’s balance sheet and transferred to the State Property Committee, which then decided to auction it off.
"The coordinating council did not settle in this area on its own. The Ministry of Defense assigned us this location, along with 78 NGOs, and issued an order that department heads should assist the coordinating council in carrying out various programs in the military, including cultural and social initiatives. These NGOs have worked with us from base to base, from position to position," she explained.
Khachatryan added that her NGO no longer has the necessary authorization to continue its activities.
"They came and told me, ‘Mrs. Margarita, we’re evicting you from the building.’ The police arrived, saying they had an eviction order from the Ministry of State Property, which claimed they were merely executing an order," she emphasized.
The president of the "Soldier" Public Council stated they were forced to take legal action.
"But there’s still no court decision, yet they’ve already cut off the electricity. They tell us to vacate the building or buy it ourselves, suggesting we collect 400 million drams. How can an NGO afford that? Most of the residents are families of fallen soldiers—they didn’t come here by choice," he said.