Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդը պարգևատրվել է «Մոսկվայի Միտրոպոլիտ Սուրբ Ալեքսի» առաջին կարգի շքանշանով, որը նրան շնորհել է Մոսկվայի և Համայն Ռուսիո պատրիարք Կիրիլ Ա-ն, հայտնում է Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգը։
Մարտի 18-ին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում շքանշանը հանձնվել է Գարեգին Երկրորդին։ Այս առիթով Մայր Աթոռ է այցելել Ռուս ուղղափառ եկեղեցու պատվիրակությունը՝ գլխավորությամբ Մոսկվայի պատրիարքության արտաքին եկեղեցական կապերի բաժնի նախագահ, Վոլոկոլամսկի միտրոպոլիտ Անտոնիի։
Շքանշանը շնորհվել է Հայոց Հայրապետի գահակալության 25-րդ տարեդարձի կապակցությամբ՝ «ի գնահատություն երկու եկեղեցիների հարաբերությունների զարգացման գործում ունեցած նշանակալի ավանդի»։
Արարողությանը ներկա են եղել Մայր Աթոռի միաբաններ, Գերագույն հոգևոր խորհրդի անդամներ, ինչպես նաև ՀՀ-ում ՌԴ արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը, հասարակական ու մշակութային գործիչներ։
Վոլոկոլամսկի միտրոպոլիտ Անտոնին հանդիսության ընթացքում հրապարակել է Մոսկվայի և Համայն Ռուսիո պատրիարքի շնորհավորական ուղերձը։
«Արդի համաշխարհային մարտահրավերներին հանդիման մեր եկեղեցիներին շաղկապում են քրիստոնեական համերաշխությունը, փոխադարձ զորակցությունն ու գործակցությունը ավետարանական անանց գաղափարների պաշտպանության գործում։ Բարձրորեն գնահատում ենք Ձեր մշտական բարի վերաբերմունքը Ռուս ուղղափառ Եկեղեցու և ռուսական հոգևոր ավանդության նկատմամբ»,- ասվում է Կիրիլ Ա–ի ուղերձում։
Գարեգին Երկրորդը, իր հերթին, ընդգծել է, որ խորապես գնահատում է Մոսկվայի և Համայն Ռուսիո Կիրիլ պատրիարքի ուշադրությունն ու ջերմ վերաբերմունքը, որը վկայում է երկու եկեղեցիների դարավոր համագործակցության, ամուր կապերի, ինչպես նաև ՌԴ պետական, հասարակական և մշակութային կյանքում հայ համայնքի ունեցած դերի մասին։
Նա նաև նշել է, որ այդ հարաբերությունների հիմքում դրված են հավատակից երկու ժողովուրդների պատմական կապերը և դարերի ընթացքում ձևավորված եղբայրական փոխհարաբերությունները, որոնք անհրաժեշտ է շարունակաբար ամրապնդել երկու եկեղեցիների համատեղ ջանքերով։
«Վստահ ենք, որ Ռուս եկեղեցին և ՌԴ իշխանությունները կշարունակեն կարելի միջոցները գործադրել Արցախի հայկական հոգևոր ժառանգության պահպանության, արցախահայության հարազատ բնօրրան վերադարձի և Բաքվում գերության մեջ գտնվող, այս օրերին շինծու դատավարության և անարդարության ենթարկվող Արցախի քաղաքական ղեկավարության, զինվորականների և քաղաքացիական անձանց ազատ արձակման ուղղությամբ»,- նշել Ամենայն հայոց կաթողիկոսը։
Հանդիսությունը եզրափակվել է «Էջ Միածինն ի Հօրէ» շարականի կատարմամբ, որից հետո Գարեգին Երկրորդը արտասանել է «Պահպանիչ» աղոթքը։
Ավելի վաղ ՀՀ ԱԳՆ–ն հայտարարություն էր տարածել՝ ընդգծելով, որ շարունակում է միջազգային գործընկերների ուշադրությունը հրավիրել Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների, պատանդների և այլ կալանավորված անձանց ազատ արձակման խնդրի, ինչպես նաև դատավարական կոպտագույն խախտումներով և խոշտանգման աղաղակող նշաններով նրանց մի մասի նկատմամբ ընթացող բեմականացված դատավարությունների վրա:

19 Март 2025 - 14:27 AMT
Его Святейшество Гарегин II, Католикос всех армян, был награжден орденом «Святого митрополита Алексия Московского» первой степени, который ему вручил патриарх Кирилл I Московский и всея Руси, сообщает пресс-служба Святого Эчмиадзина.
18 марта в Святом Эчмиадзине состоялось вручение награды Гарегину II. По этому случаю Мать-центр Армянской Апостольской Церкви посетила делегация Русской Православной Церкви во главе с митрополитом Волоколамским Антонием, руководителем Отдела внешних церковных связей Московского патриархата.
Награда была присуждена в честь 25-летия интронизации армянского патриарха «в знак признания его значительного вклада в развитие отношений между двумя церквами».
На церемонии присутствовали духовенство Матери-Церкви, члены Верховного Духовного Совета, чрезвычайный и полномочный посол России в Армении Сергей Копыркин, а также общественные и культурные деятели.
В ходе торжественного мероприятия митрополит Волоколамский Антоний зачитал поздравительное послание патриарха Кирилла Московского и всея Руси.
«Перед лицом современных глобальных вызовов наши церкви объединяют христианская солидарность, взаимная поддержка и сотрудничество в деле защиты вечных евангельских ценностей. Мы высоко ценим ваше неизменное доброе отношение к Русской Православной Церкви и русскому духовному наследию», — говорилось в послании.
В ответном слове Гарегин II выразил глубокую признательность за внимание и теплое отношение патриарха Кирилла, подчеркнув вековое сотрудничество двух церквей, прочные связи, а также роль армянской общины в общественно-культурной и политической жизни России.
Он также отметил, что основой этих отношений являются исторические узы двух братских народов и сформировавшиеся веками духовные связи, которые необходимо укреплять совместными усилиями церквей.
«Мы уверены, что Русская Церковь и власти России продолжат прилагать усилия для сохранения духовного наследия армян в Арцахе, возвращения арцахских армян в родные края и освобождения армянских военнопленных и гражданских лиц, находящихся в плену в Баку, где они подвергаются несправедливым и сфабрикованным судебным процессам», — заявил Католикос.
Торжественная церемония завершилась исполнением гимна, после чего Гарегин II прочитал молитву «Покровитель».
Ранее Министерство иностранных дел Армении заявило, что продолжает привлекать внимание международных партнеров к вопросу освобождения армянских военнопленных, заложников и других задержанных лиц в Азербайджане, а также к постановочным судебным процессам, сопровождающимся грубейшими нарушениями и признаками пыток.