«Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» կազմակերպության ներկայացուցիչ Արաքս Մելքոնյանը հայտնել է, որ ՀՀ ԱԳՆ–ն հրաժարվել է իրենց տրամադրել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագրի նախագիծը։
Փոխարենը գերատեսչությունը հորդորել է լսել Ազգային ժողովում խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հարցուպատասխանի ելույթը։
«Դե ինչ ասեմ՝ համաձայնագրի տեքստը տեսել են որոշ արտոնյալներ, ոմանք՝ մասամբ, իսկ այ մեր պետությանը, մեր ու մեր երեխաների իրավունքներին ու ապագային վերաբերող այս կարևոր փաստաթղթին մենք չենք կարող ծանոթանալ, միայն կարող ենք լսել ինչ-որ պարզաբանումներ՝ հակասական ու ամեն ինչ ոչնչի մասին տեքստեր։
Նորից մեզնից գաղտնի «ինչ պետք է բանակցել են» տրամաբանությամբ են առաջնորդվում այս մարդիկ, անհաշվետու ու անպատասխանատու»։
Factor TV-ի հետ զրույցում Մելքոնյանը նշել է, որ «Տեղեկատվության ազատության մասին» օրենքի հիման վրա պահանջել է համաձայնագրի ամբողջական տեքստը, սակայն ԱԳՆ-ն իր պատասխանում փաստացի մերժում է այդ հարցումը, հայտնում է Factor.am-ը։
Մելքոնյանը ընթերցել է նախարարության պատասխանը. «Ի պատասխան Ձեր հարցման տեղեկացնում ենք, որ Նիկոլ Փաշինյանը սույն թվականի փետրվարի 12-ին Ազգային ժողով-Կառավարություն հարցուպատասխանի ընթացքում անդրադարձել է Ձեր կողմից բարձրացված հարցին»։ Պատասխանին կից ուղարկվել է նաև տեսագրության հղումը։
Մելքոնյանի խոսքով՝ ԱԳՆ-ն ոչ միայն չի տրամադրել փաստաթուղթը, այլև որևէ հիմք չի ներկայացրել մերժման համար։
ՀՀ Սահմանադրության համաձայն՝ յուրաքանչյուր քաղաքացի իրավունք ունի ծանոթանալու պետական կառույցների գործունեության վերաբերյալ տեղեկատվությանը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հրապարակային գրառմամբ հաստատել է, որ համաձայնագիրը վերջնական տեսքով համաձայնեցված է և սպասում է ստորագրման։
«Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի նախագիծը համաձայնեցված է և սպասում է ստորագրման։ Ես պատրաստ եմ իմ ստորագրությունը դնել այդ փաստաթղթի ներքո»,- գրել է Փաշինյանը։

19 Март 2025 - 14:51 AMT
Министерство иностранных дел Армении отказалось предоставить проект мирного соглашения об установлении межгосударственных отношений между Арменией и Азербайджаном, сообщила представитель организации «Защита прав без границ» Аракс Мелконян.
Вместо этого ведомство предложило ознакомиться с ответами премьер-министра Никола Пашиняна на парламентском заседании.
«Что ж, что тут сказать? Некоторые привилегированные лица уже видели этот текст, некоторые — частично, а мы, граждане, чьи права и будущее затрагивает этот документ, не можем с ним ознакомиться. Нам остается лишь слушать размытые и противоречивые объяснения,» — заявила Мелконян.
«Они продолжают действовать в той же логике тайных переговоров — без отчетности и ответственности,» — добавила она.
В интервью Factor TV Мелконян отметила, что запросила полный текст соглашения на основании Закона «О свободе информации», но МИД фактически отказал в предоставлении документа. По данным Factor.am , в ответе министерства говорится:
«В ответ на Ваш запрос сообщаем, что 12 февраля этого года премьер-министр Никол Пашинян в ходе парламентских вопросов и ответов затронул поднятый Вами вопрос.» К ответу была приложена ссылка на видеозапись.
По словам Мелконян, МИД не только отказался предоставить документ, но и не представил никаких оснований для отказа.
Согласно Конституции Армении, каждый гражданин имеет право на доступ к информации о деятельности государственных структур.
Премьер-министр Никол Пашинян публично подтвердил, что мирное соглашение окончательно согласовано и ожидает подписания. «Проект мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном согласован и ожидает подписания. Я готов поставить свою подпись под этим документом», — написал Пашинян.