«Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» կազմակերպության ներկայացուցիչ Արաքս Մելքոնյանը հայտնել է, որ ՀՀ ԱԳՆ–ն հրաժարվել է իրենց տրամադրել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագրի նախագիծը։
Փոխարենը գերատեսչությունը հորդորել է լսել Ազգային ժողովում խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հարցուպատասխանի ելույթը։
«Դե ինչ ասեմ՝ համաձայնագրի տեքստը տեսել են որոշ արտոնյալներ, ոմանք՝ մասամբ, իսկ այ մեր պետությանը, մեր ու մեր երեխաների իրավունքներին ու ապագային վերաբերող այս կարևոր փաստաթղթին մենք չենք կարող ծանոթանալ, միայն կարող ենք լսել ինչ-որ պարզաբանումներ՝ հակասական ու ամեն ինչ ոչնչի մասին տեքստեր։
Նորից մեզնից գաղտնի «ինչ պետք է բանակցել են» տրամաբանությամբ են առաջնորդվում այս մարդիկ, անհաշվետու ու անպատասխանատու»։
Factor TV-ի հետ զրույցում Մելքոնյանը նշել է, որ «Տեղեկատվության ազատության մասին» օրենքի հիման վրա պահանջել է համաձայնագրի ամբողջական տեքստը, սակայն ԱԳՆ-ն իր պատասխանում փաստացի մերժում է այդ հարցումը, հայտնում է Factor.am-ը։
Մելքոնյանը ընթերցել է նախարարության պատասխանը. «Ի պատասխան Ձեր հարցման տեղեկացնում ենք, որ Նիկոլ Փաշինյանը սույն թվականի փետրվարի 12-ին Ազգային ժողով-Կառավարություն հարցուպատասխանի ընթացքում անդրադարձել է Ձեր կողմից բարձրացված հարցին»։ Պատասխանին կից ուղարկվել է նաև տեսագրության հղումը։
Մելքոնյանի խոսքով՝ ԱԳՆ-ն ոչ միայն չի տրամադրել փաստաթուղթը, այլև որևէ հիմք չի ներկայացրել մերժման համար։
ՀՀ Սահմանադրության համաձայն՝ յուրաքանչյուր քաղաքացի իրավունք ունի ծանոթանալու պետական կառույցների գործունեության վերաբերյալ տեղեկատվությանը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հրապարակային գրառմամբ հաստատել է, որ համաձայնագիրը վերջնական տեսքով համաձայնեցված է և սպասում է ստորագրման։
«Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի նախագիծը համաձայնեցված է և սպասում է ստորագրման։ Ես պատրաստ եմ իմ ստորագրությունը դնել այդ փաստաթղթի ներքո»,- գրել է Փաշինյանը։

The Armenian Ministry of Foreign Affairs (MFA) has declined to provide the draft text of the peace and interstate relations agreement between Armenia and Azerbaijan, according to Arax Melkonyan, a representative of the "Rights Protection Without Borders" NGO.
Instead, the ministry advised them to listen to Prime Minister Nikol Pashinyan’s parliamentary Q&A session regarding the peace agreement.
“Well, what can I say? Some privileged individuals have seen the text, some only partially, but we, the citizens, who this crucial document directly affects, are not allowed to access it. Instead, we are left with vague and contradictory explanations,” Melkonyan stated.
“They continue to operate under the same secretive 'negotiations have already taken place' logic—unaccountable and irresponsible,” she added.
In an interview with Factor TV, Melkonyan noted that she had formally requested the full agreement text based on the "Freedom of Information Act," but the MFA denied the request. According to Factor.am , the ministry’s response read:
“In reply to your inquiry, we inform you that on February 12 of this year, Prime Minister Nikol Pashinyan addressed the issue you raised during a parliamentary Q&A session.” The response included a link to the video recording.
Melkonyan emphasized that the ministry not only refused to provide the document but also failed to justify the rejection.
According to Armenia’s Constitution, every citizen has the right to access information regarding the activities of state institutions.
Prime Minister Nikol Pashinyan publicly confirmed that the peace agreement has been finalized and is awaiting signature. "The peace agreement between Armenia and Azerbaijan has been agreed upon and awaits signing. I am ready to put my signature under this document," he wrote.