ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հերքել է Ադրբեջանի վերջին օրերին շարունակական դարձած ապատեղեկատվությունը։
Նշվում է, որ որ Ադրբեջանի ՊՆ հաղորդագրությունն այն մասին, թե մարտի 19-ին, ժամը 14։15-ի սահմաններում, Հայաստանի զինված ուժերի ստորաբաժանումները կրակ են բացել սահմանագոտու արևելյան հատվածում տեղակայված ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ, չի համապատասխանում իրականությանը։
Ավելի ուշ ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հերքել է Ադրբեջանի ՊՆ-ի կողմից տարածված մեկ այլ ապատեղեկատվություն այն մասին, թե մարտի 19-ին՝ ժամը 19:00-19:10-ն ընկած ժամանակահատվածում, հայկական զինված ուժերը կրակ են բացել սահմանագոտու արևելյան հատվածում տեղակայված ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ։ ՀՀ ՊՆ–ն նշել է, որ դա չի համապատասխանում իրականությանը։
Հայաստանի ՊՆ-ն ընդգծել է, որ վարչապետի աշխատակազմը նախկինում առաջարկել է ստեղծել Հայաստան-Ադրբեջան համատեղ մեխանիզմ՝ հրադադարի խախտումների դեպքերն ու դրանց վերաբերյալ տեղեկությունները հետաքննելու նպատակով, սակայն Ադրբեջանը մինչ օրս որևէ արձագանք չի տվել այս առաջարկին։
Պաշտպանության նախարարությունը հիշեցրել է, որ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմն առաջարկել է ստեղծել Հայաստան-Ադրբեջան համատեղ մեխանիզմ՝ հրադադարի խախտումների դեպքերի և դրանց վերաբերյալ տեղեկությունների հետաքննության նպատակով, սակայն Ադրբեջանը մինչ օրս չի արձագանքել այս առաջարկին։
Հայաստանի ՊՆ-ն վերահաստատել է, որ համաձայն ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի դիրքորոշման՝ պատրաստ է դիտարկել Ադրբեջանի տարածած հաղորդագրությունն ապացուցող նյութերը՝ դրանք ստանալու դեպքում։ Սակայն այս պահի դրությամբ Ադրբեջանը Հայաստանի իշխանություններին չի փոխանցել որևէ փաստական տվյալ կամ հիմնավորում, որոնք կվկայեին ՀՀ ԶՈՒ ստորաբաժանումների կողմից հրադադարի խախտման մասին։

The Armenian Ministry of Defense has dismissed Azerbaijan’s latest disinformation campaign.
According to the ministry, the Azerbaijani Defense Ministry’s statement that on March 19, at approximately 14:15, Armenian armed forces allegedly opened fire on Azerbaijani positions in the eastern border area is untrue.
Later, the Armenian Defense Ministry also dismissed another claim from Baku, which alleged that between 19:00 and 19:10 on the same day, Armenian troops again fired on Azerbaijani positions in the eastern sector of the border. The ministry reiterated that this information does not correspond to reality.
Armenia’s Defense Ministry highlighted that the Prime Minister’s Office had previously proposed establishing a joint Armenia-Azerbaijan mechanism to investigate ceasefire violations and related reports. However, Azerbaijan has yet to respond to this proposal.
The ministry reaffirmed that, in line with the Armenian Prime Minister’s stance, it is willing to examine any evidence Azerbaijan provides to substantiate its claims. However, as of now, Azerbaijan has not presented any factual data or proof to the Armenian authorities that would confirm any ceasefire violations by Armenian forces.